Jan Paweł II dostrzegał kulturę popularną, rozumiał jej reguły i potrafił stosować w praktyce. Czy dlatego kultura popularna odwdzięczała mu się przychylnością? Oto krótka historia popowej krytyki polskiego papieża.

Dużo się ostatnio mówi o szokującym – dla wielu nawet teraz, co dopiero mówiąc o tamtym czasie – proteście Sinéad O’Connor sprzed ponad 30 lat. W oglądanym przez całą Amerykę programie „Saturday Night Live", irlandzka wokalistka, zamiast promować swoją nową płytę, podarła zdjęcie papieża Jana Pawła II. „Walczcie z prawdziwym wrogiem" – zawołała.

Rozszarpała przy tym na kawałki swoją karierę. Już była gwiazdą, na drodze do prawdziwej wielkości, ale zrobiono z niej wariatkę, wyśmiewano, wygwizdywano. Bóg raczy wiedzieć, ile intratnych propozycji ominęło wówczas 26-letnią łysą śpiewaczkę, bo równie spektakularnym, co rozpaczliwym gestem chciała zwrócić uwagę opinii publicznej na tuszowanie przypadków molestowania dzieci przez irlandzkich duchownych.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  "Po pierwsze, uważano go za jednego z architektów nowego światowego ładu, za człowieka, który przyczynił się do bezkrwawego obalenia komunizmu."

  W takie bajeczki wierzono tylko w Polsce, w Meksyku i może jeszcze we Włoszech. Reszta świata tak nie uważała.
  @saul_vogelman
  Trzeba sporego tupetu, żeby zająć tak jednoznaczne stanowisko w imieniu całej reszty świata.
  już oceniałe(a)ś
  3
  20
  @jac_l_w

  na pewno nie wiekszego niz wtedy, gdy uwaza sie siebie za jedynego czlowieka nieomylnego w sprawach morlanosci
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @saul_vogelman
  W tekście nie ma nic o seksualnych papieskich aluzjach Muńka Staszczyka z piosenki "King"
  Tam jest o uczniu podstawówki, który "całował się z papieżem" przecież!
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @PiekielnyPedro-dawniej.666

  papiez to swiatowiec, wiec nie wypada wspominac o polskich artystach, tylko o swiatowych

  jestesmy zakompleksieni nasza zasciankowoscia nawet gdy piszemy o byciu zakompleksionym nasza zasciankowoscia

  i ciezko teraz przyznac, ze i z papiezem dalismy dupy, tym naszym najwiekszym produktem eksportowym
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @jac_l_w
  Nie, wystarczy odrobina zainteresowania zagranicznymi mediami. A tupet to mają zaczadzone polaczki, którym się wydaje, że cały Świat klęka przed ich papą.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @saul_vogelman
  Szacun, czytasz i oglądasz wszystkie media z całego świata! No i w ogóle jesteś taki zagraniczny, że jako zaczadzony polaczek pękam z zazdrości.
  już oceniałe(a)ś
  0
  7
  @jac_l_w
  A jak kler wciska, że "JPII jest powszechnie uwielbiany", to jest tupet, czy nie?
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @realista_eu
  Przez jakiś czas był powszechnie uwielbiany, o czym świadczyły choćby reakcje na podarcie zdjęcia JPII przez Sinead O'Connor w 14 roku pontyfikatu.
  już oceniałe(a)ś
  3
  6
  @jac_l_w
  Przez jakiś czas był entuzjazm, że papieżem został człowiek z bloku komunistycznego. Ale kiedy opadła żelazna kurtyna to nastroje zaczęły się szybko zmieniać, bo ludzie na Zachodzie, ale nie tylko, nie akceptowali jego zacofanych, talibskich poglądów na sprawy aborcji, antykoncepcji, LGBT, wszystkich tych bredni o cywilizacji śmierci i moralnym upadku Zachodu. Dokładnie te same bzdury opowiada teraz putin. A potem wybiło pedofilskie szambo i z dawnego wizerunku już nic nie zostało. Teraz ta postać wzbudza w najlepszym wypadku obojętność. Pojedź np. do Niemiec i powiedz komuś, że JPII był " architektem nowego światowego ładu" to nawet tamtejsi katolicy będą na Ciebie patrzeć, jak na wariata.
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @saul_vogelman
  Owszem, dogmatyczne, wręcz szkodliwe społecznie i nie pasujące do epoki poglądy zniszczyły mit papieża nowego formatu. Na jego obronę można co najwyżej podnieść to, że następcy też do przodu za bardzo się nie wyrwali. To, co wylało się ostatnio zupełnie rujnuje mit Wojtyły, skoro błędów nie da się tłumaczyć niewiedzą, czy nawet naiwnością niezwykle dobrego człowieka. A co do jego roli w obaleniu komuny, to zdania są podzielone, także w Polsce. Charakterystyczne jest, że zasługi widzą głównie ci, którzy tamte czasy pamiętają, a kwestionują je ci, którzy o tych czasach uczyli się w szkole.
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @jac_l_w

  Przez jakiś czas był powszechnie uwielbiany, - przez jakis czs wierzylem w swietego mikolaja
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @qwer_asd_zxc
  Obie części tego zdania są prawdziwe, ale nic z tego nie wynika.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @jac_l_w

  licze na twoja wiare, nie logike
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @qwer_asd_zxc
  Przepraszam, ale na jaką wiarę?
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  No cóż...
  Kościół katolicki to najbardziej zbrodnicza organizacja w historii ludzkości. W imię bzdur o bozi, stajence i osiołku jest odpowiedzialny za śmierć kilkudziesięciu milionów ludzi którzy w te bzdury nie chcieli wierzyć.

  Stosunek do kościoła zależy od tego jak bardzo ktoś ma wyprany mózg lub czy zdołał się wyzwolić ze szponów tej organizacji. Dotyczy to nie tylko zwykłych ludzi, ale także artystów (gwiazd) znanych na całym świecie.
  Według mnie, Sinéad O?Connor wyprzedziła swoje czasy.
  @rozliczymy_to_wszystko
  Szkoda tylko że zwariowała psychicznie...
  już oceniałe(a)ś
  5
  8
  @Kokosowicz

  jak ktos opisal na w komentazu pozniez, wychowywaly ja katolickie zakonnice
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @rozliczymy_to_wszystko
  Dlatego jako międzynarodowa organizacja przestępcza winien być KK zdelegalizowany a majątek skonfiskowany jako zdobyty przestępstwem na poczet odszkodowań dla jego ofiar. Ale który rząd się odważy skoro każdy ma z jego istnienia jakąś korzyść...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Irlandia chyba jako pierwsza poznała prawdziwą skalę kleszych zbrodni i obrzydliwą machinę ich wypierania, tuszowania, zakłamywania, prześladowania sygnalistów i ofiar. wzięła to na serio bo była krajem w ultrakatolickim, szok uderzył praktycznie w każdego chociaż nie we wszystkich od razu. Skandal w Bostonie dotknął w końcu tylko religijną mniejszość, katolicy w USA zawsze byli traktowani jako podejrzana i groteskowa sekta w niesamowicie śmiesznych strojach, mało kto więc się dziwił. gest Sinead wyprzedził swoją epokę i ostatecznie okazał się tragicznie słuszny. inne wspomniane tu gwiazdy wykorzystały rozpoznawalność JP2 głównie marketingowo.

  Polska wciąż do rozliczenia dojrzewa i będzie to trwało tutaj dłużej niż gdzie indziej. bo papież zastygł w historycznym niebycie jako pluszak- maskotka z odium świętości. mało kto traktuje go tutaj jako realnego człowieka z realnymi grzechami, jest już tylko "orędownikiem w niebie", bytem astralnym. widać światełko w tunelu, w postaci młodego pokolenia dla którego jest głównie memem. ale wymiana pokoleń jeszcze potrwa...
  już oceniałe(a)ś
  46
  0
  "Dlaczego jedne gwiazdy popkultury tak uwielbiały Wojtyłę, a inne wręcz przeciwnie?" Z tego samego powodu, dla którego jedni lubią MUZYKĘ a inni disco polo.
  @willie1950
  Spłycasz, jak zawsze.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @willie1950
  U2 i Bob Dylan to disco polo?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  A jak wrócił do swojej sypialni, to się biczował, żeby odpokutować za te wygłupy.
  Wiara czyni czuba!
  już oceniałe(a)ś
  36
  2
  Ale które uwielbiały, to się nie dowiedzieliśmy....
  @Bzykitik
  ,,Mądrej głowie dość dwie słowie..."
  (cyt. A. Mickiewicz)
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  Jeśli piszecie o Genesis, to może lepiej o "Jesus He Knows Me" (genialny teledysk). Cała prawda o kościelnych szamanach...
  @david_brent
  Oglądałem ten teledysk, dobry:))) tylko w USA " teleewangeliści" to raczej protestantcy kaznodzieje, chociaż jakaś katolicka zakonnica też zrobiła niezły biznes zakładając telewizję....
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  @marekpoplawski
  ale tam to jest prywatny biznes, u nas Cię golą jako państwo... a jak gwałcą, to pod ochroną konkordatu...
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @marekpoplawski
  Zarówno historie telewangelistów jak i "Jesus He Knows Me" mają 1-1 przełożenie na to co w Polsce robi Rydzyk.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  "Wygłupiał się z młodymi" - zgadza się, ze mną też, miałem 14 lat wtedy. Do tej pory mnie pupa szczypie jak zjem coś na ostro.
  @BazylB
  Ale to byl twoj wujek przeciez
  już oceniałe(a)ś
  3
  2
  @BazylB
  Nie jedz pupą na drugi raz
  już oceniałe(a)ś
  0
  0