W "Placu Bohater闚" w Teatrze Wybrze瞠 w Gda雟ku najbardziej przejmuj帷 rol stworzy豉 Dorota Kolak. Gra siostr zmar貫go profesora, kt鏎ej rozpacz objawia si nie tyle w dramatycznych gestach, co w zaniechaniu wszelkiego dzia豉nia.

Przed teatrem prawicowi działacze rozlali gnojówkę. Prezydent nazwał sztukę „wielką obrazą narodu". 

Działo się to we Wiedniu, 4 listopada 1988 roku, w premierowy wieczór „Placu Bohaterów" Thomasa Bernharda. Teraz ten austriacki dramat o powracających demonach przeszłości i przerażeniu widmem totalitaryzmu wystawił w Gdańsku Franciszek Szumiński – reżyser przed trzydziestką, który w Wybrzeżu zrobił wcześniej Tołstoja.

„Plac Bohaterów" rozgrywa się tuż po śmierci profesora Schustera – bohatera sztuki, pojawiającego się tylko w opowieściach i wspomnieniach innych postaci, najpierw przygotowujących się do pogrzebu, później zaś – spotykających się na stypie. Profesor Schuster popełnił samobójstwo, skacząc z okna swojego mieszkania na tytułowy plac w centrum Wiednia. Adres jest znaczący – to tutaj w 1938 roku, po anschlussie Austrii, entuzjastyczny tłum witał Adolfa Hitlera.

Twoja przegl康arka nie ma w陰czonej obs逝gi JavaScript

Wypr鏏uj prenumerat cyfrow Wyborczej

Pe軟e korzystanie z serwisu wymaga w陰czonego w Twojej przegl康arce JavaScript oraz innych technologii s逝膨cych do mierzenia liczby przeczytanych artyku堯w.
Mo瞠sz w陰czy akceptacj skrypt闚 w ustawieniach Twojej przegl康arki.
Sprawd regulamin i polityk prywatno軼i.

Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  Ch皻nie p鎩d zobaczy. Polecam r闚nie Toma Stopparda Leopoldstadt.
  ju ocenia貫(a)
  4
  0
  By這 te przedstawienie Teatru Telewizji m.in. z Zapasiewiczem, Jand, Da趾owsk i Englertem (1998) w re篡serii Piotra Szalszy.
  ju ocenia貫(a)
  0
  0