Czy skandaliczne zerwanie spotkania z wybitną ukraińską pisarką Oksaną Zabużko przez nacjonalistów to moment przełomowy w relacjach polsko-ukraińskich po 24 lutego?

Rada Miasta Krakowa postanowiła uhonorować ukraińską pisarkę Oksanę Zabużko. Przyznała jej Nagrodę im. Stanisława Vincenza wręczaną od 17 lat twórcom i promotorom kultury Europy Środkowo-Wschodniej za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury tego regionu. Autorka "Planety Piołun" czy "Badań terenowych nad ukraińskim seksem" dołączyła do grona wybitnych laureatów - by wymienić Swietłanę Aleksijewicz, Tomasa Venclovę, Martina Pollacka, Krzysztofa Pendereckiego czy jej rodaka Serhija Żadana.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Niechęć do uchodźców powoli w Polsce narasta i jak na razie jest ignorowana.
  Paru bandytów wtargnęło na spotkanie i powstaje oburzony artykuł, w komentarzach nawoływanie aby nie ignorować prawackich organizacji i sprawdzić pod względem przestrzegania prawa. No fajnie.
  Tylko akurat tacy bandyci są wbrew pozorom głośni i medialni ale wcale nie najgroźniejsi.
  Problemem jest ignorowanie przez media i polityków powstającej narracji na temat Ukraińców - mnóstwa mitów o nie wiadomo jakiej pomocy jaką dostają, niechęć mediów do pisania o problemach jakie sprawiają, oraz ogólnie brak jakiegoś szerszego planu co dalej z uchodźcami.
  A to nie są wymyślone problemy - "Ukraińcy mają pierwszeństwo do lekarzy", "Ukraińcy przyjeżdżają w BMW, kupują mieszkania i żyją jak królowie a Polska im za wszystko płaci" - to są coraz częściej powtarzane bzdury.
  Politycy to ignorują, gazety to ignorują, mogłaby GW oraz Gazeta ( zwłaszcza Gazeta bo jest darmowa ) napisać rzetelny artykuł wyliczający dokładnie jaką pomoc dostają Ukraińcy, wielu ludzi czerpie informacje z głupot powtarzanych w social media.
  Wszystkie oczy są na paru przygłupów wdzierających się na imprezę, ale szok i przebudzenie będzie jak w wyborach konfederacja zgarnie dużo głosów bo to jedyna partia która oferuje ludziom proste rozwiązania ich bolączek i żeruje na strachu przed imigrantami.
  I to jest prawdziwe zagrożenie które może mieć znacznie poważniejsze skutki niż odwołane spotkanie.
  @Darek`
  Dane temu przeczą, ale wy wolicie tworzyć alternatywną rzeczywistość.
  już oceniałe(a)ś
  2
  17
  @gaud.ium
  Oczywiście, tak jak w UK uchodźcy nie byli problemem poza grupką oszołomów - ojoj a wygrali przeciwnicy - na argumenty właśnie o ograniczaniu imigracji
  Trum - Meksyk - mur? Głupi pomysł na kampanie co nie? Jakie to ma szanse powodzenia? Demokraci postanowili na legalizowanie pobytu Trump na mur - kto wygrał?
  Włochy - kto teraz rządzi - postępowa lewica?
  Francja -Le Pen która nie powinna w cywilizowanym kraju mieć 5% poparcia rzuca wyzwanie Macronowi.
  Polska - mamy konfederacje, mamy kamratów, oni będą głosić odpowiednie hasła. A tacy jak Ty przymykają oczy, bo w końcu po co się głupolami zajmować i ignorują niezadowolonych wyborców.
  A potem okaże się że konfa + pis są w stanie stworzyć rząd. Oni nie potrzebują większości konstytucyjnej bo mają Dude i TK.
  Zresztą nawet niech nie stworzą rzędu ale niech konfa nakradnie tyle głosów że opozycja wygra ale bez możliwości obalenia weta i i tak mamy 2 lata beznadziejnych rządów.
  No ale po co się zajmować bzdurami prawda? Zostawmy to populistom, ostatecznie jak kupować głosy to niech się tym zajmą specjaliści.
  już oceniałe(a)ś
  22
  1
  @Darek`
  Co nie zmienia odbioru. W restauracjach pełno wypindrzonych Ukrainek. W parkach burdy z udziałem ukraińskich nastolatków. Więcej gwałtów. Nagle mam wrażenie ze cofnęliśmy się do lat 90. Problemów z uchodźcami nie można ignorować, bo doprowadzimy do takiej sytuacji jak na zachodzie Europy.
  już oceniałe(a)ś
  2
  21
  @kate.marie
  Od egzekwowania prawa jest prokuratura i policja. Nie widzę większych problemów z Ukraińcami niż z Polakami. Do lat 90-tych jeszcze nam sporo brakuje. Wtedy w warszawie wybuchała jedna bomba na tydzień. Jednym słowem: bredzisz.
  już oceniałe(a)ś
  19
  2
  @kate.marie
  A źródło tych informacji? Bo nie opublikowano żadnych oficjalnych statystyk, które podawałyby np. "więcej gwałtów" w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Choćby z tego powodu, że takich statystyk po prostu nie ma. Jest za to moskiewska propaganda, która dziwnym trafem mówi dokładnie to, co ty.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @kate.marie
  Podaj jakieś konkrety, bo to jest dokładnie to, o czym pisze @Darek`.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @kate.marie
  a tak naprawdę Wołodia jest pryszczatym incelem z Ołgino, dlatego tak bardzo mu przeszkadzają zadbane Ukrainki w parkach. :-)
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Tych paskudnych ludzi nie obchodzi Wołyń czy jakakolwiek polska krzywda. Oni wykorzystują je do zdobycia władzy i kasy. Władzy takiej, jak putler, a kasa może być i demokratyczna, byle poza kontrolą.
  Zanim faszyści zdobyli władzę w Niemczech byli lekceważeni przez władze, inteligencję i prasę. My nie możemy takiego błędu popełnić. Nie mamy potencjału, aby podpalić świat, ale Polskę już tak.
  Po zmianie władzy wszystkie te organizację powinny doświadczyć przeglądu ideowego ( propagowanie idei faszystowskich i komunistycznych jest zakazane), działalności i finansów. Ziobro i pisowcy dali im miliony z naszych podatków.
  Duda powinien panią Zabużko przeprosić w imieniu Polaków.
  już oceniałe(a)ś
  62
  5
  Nacjonalizm zarówno polski jak i ukraiński (jak i każdy inny) należy wysłać tam, gdzie żegluje rosyjski okręt wojenny.
  @muchomor_krolewski
  Zgadzam się. Nacjonalizm nie powinien należeć do naszych czasów. Mamy w Polsce obrzydliwych nacjonalistów - ich słusznie krytykujemy. Ale jeśli chodzi o ukraińskich nacjonalistów - ich gloryfikujemy. Logika? Spójność?
  już oceniałe(a)ś
  1
  10
  @kate.marie
  Kto gloryfikuje? Choć fakt, że to chłopaki z Azowa spowodowali, że mer Lwowa odsłonił wreszcie lwy na Łyczakowie, akurat mi się podoba - taka przewrotność historii..
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @kate.marie
  Znowu bredzisz. Jakieś konkrety? Kto? Gdzie? Kiedy? Nie ma konkretów? Spadaj do swoich w Moskwie...
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Rządowe szczucie na Ukraińców trwa cały czas. W najprymitywniejszych warstwach, jak widać, skutecznie.
  @tymo
  Nie widziałam tego szczucia. Kto szczuje?
  już oceniałe(a)ś
  1
  6
  @kate.marie
  prawacy skumani z Moskwą
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  Spotykają się w jednym kotle z bardzo gorącą smołą Pius XII, Paweł VI i Jan Paweł II. Panowie - rzekł Pius XII - uważam, że trafiłem tu przez pomyłkę, albowiem wspierając holocaust, pośrednio doprowadziłem do powstania państwa Izrael. Fakt - rzekł Paweł VI - ja też nie powinienem się tu smażyć, albowiem wspierając mafię doprowadziłem do wzbogacenia się biednego włoskiego południa. A ty, Janie Pawle, jesteś wśród nas najmłodszy - skonstatowali Pius i Paweł. No taaak - rzekł zasmucony JP 2 - uważam, że zasłużyłem na ten swój los, albowiem wspierając pedofilię, doprowadziłem do upadku Kościoła, czego nasz szef Belzebub nigdy mi nie wybaczy...
  już oceniałe(a)ś
  30
  2
  A myślałem, że gatunek "młodzieży" zwany weszpolska już wymarł.
  @buffalo96
  Bardzo dojrzała ta młodzież. Obok kominiarek sporo moheru tam było...
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Dobry znak.
  Ruskie zaczynąją się bać, skoro siegją do takich metod.
  Bo chyba wszyscy wiemy, kto inspiruje takie akcje.
  @dobry_czlowiek...
  Nie chowaj głowy w piasek i nie zasłaniaj się przed światem obcymi.
  Dobry człowiek, czyli zawsze pokrzywdzony przez obcych Polak. Tfu, na psa urok.
  już oceniałe(a)ś
  8
  3
  Duda nie kiwnie palcem, bo jest Dudą. Tak po prostu. Nie ogarnia. A PiS i jego rząd? Założę się, że już wyczuli polityczne mięso i czekają na okazję, żeby rozpętać przedwyborczą histerię. Kwestia czasu. Sygnał do ataku dadzą ziobryści, reszta dołączy z czasem.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1