Adnan Syed, który jako licealista został skazany na dożywocie za zabójstwo, po ponad 20 latach ma szansę na uniewinnienie. Amerykanin był bohaterem podcastu "Serial", dzięki któremu jego historię poznały miliony słuchaczy.

"Rozmowa na koszt odbiorcy. Dzwoni: Adnan Syed. Z: zakład karny stanu Maryland" - tak zaczyna się pierwszy odcinek jednego z najpopularniejszych podcastów na świecie. Pierwszy sezon "Serialu", nagrywany w 2014 r. w piwnicy dziennikarki radia NPR Sary Koenig błyskawicznie zyskał rzesze fanów i rozkręcił trwające do dziś szaleństwo na punkcie podcastów.

W poniedziałek Koenig odniosła jeszcze jeden sukces: Adnan Syed po 23 latach wyszedł z więzienia. Przed budynkiem sądu w Baltimore czekali na niego wiwatujący ludzie.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Z pozdrowieniami dla zwolenników kary śmierci!
  @bazbaz1973
  > Z pozdrowieniami dla zwolenników kary śmierci!

  No i ok. Wyrok by wykonano, sprawa byłaby dawno zamknięta i nie zainteresowałby się nią pies z kulawą nogą. Społeczeństwo zadowolone, że pozbyło się degenerata. Bliscy ofiary usatysfakcjonowani. Sumienia prawników (o ile w ogóle je mają) uspokojone. Same zalety...
  już oceniałe(a)ś
  5
  14
  @bazbaz1973
  Kara śmierci powinna być dopuszczona dla: terrorystów, morderców wielokrotnych, seryjnych morderców i zbrodniarzy wojennych.
  już oceniałe(a)ś
  2
  16
  @ammma
  Aha . A kto decyduje, kto jest terrorystą, zbrodniarzem wojennym, czy kogo tam wymieniłeś ? Manipulować moźna wszystkim, obrazem, przekazem, pamięcią . Lepiej, by 100 zasługujących na stryczek siedziało do końca życia w celi, niż 1 niewinny stracił życie, bo jest taka możliwość. Chyba że nauczymy się wskrzeszać, wtedy ok....:)
  już oceniałe(a)ś
  24
  1
  @tommywolf
  Dokładnie. Czytałem opis wypadku: kierowca BMW wjechał w tył furgonetki i zabił jej kierowcę. Pierwsza reakcja: oczywiście, skoorviel z bemy, ma wszystko w dupie, zapie... i zabija ludzi.
  Na drugi dzień przeczytałem dokładniejszy opis wypadku. Kierowca furgonetki (pozbawiony prawa jazdy i niestety pod wpływem) wyleciał z drogi na zakręcie. Jego samochód się obócił i Bogu ducha winny kierowca nadjeżdżającego samochodu marki BMW w niego uderzył i zepchnął do rowu.
  To wg mnie dowodzi, że nie warto ferować wyroków na szybko.
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @ammma
  Po ilu uśmierceniach należy się kara śmierci?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Szacunek dla Sary Koening, ale też wstyd dla prokuratury i sądu (tych sprzed 20 lat). Słabo to świadczy o systemie sprawiedliwości, jeżeli twórcy podkasta wykazują się większą pieczołowitością i obiektywizmem niż śledczy.
  @q.piatkow'
  Bo w amerykańskim systemie liczą się wyniki. Innymi słowy, ważne, żeby ktoś poszedł siedzieć. A kto - to już mniej istotne.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @cykada.
  Owszem. Zwłaszcza że fucha prokuratora jest często trampoliną do kariery politycznej.
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Powiem krótko - WOW!
  Odzyskuję wiarę w możliwość zmiany świata.
  Ten podcast warto posłuchać. Szkoda, że tak długo to zajęło.
  już oceniałe(a)ś
  36
  2
  usa, kraina prawości oparta o zasady starego testamentu, do tego sąd najwyższy przyklepujący bezprawie i organy ścigania starające się jak najszybciej znaleźć winnego, może być niewinny, żeby zamknąć sprawę a czy ktoś niewinny zgnije w pierdlu to ich już najmniej obchodzi, chory system, dziki kraj i tyle
  @ale.ja.bez.zadnego.trybu
  A Polska i Komenda?
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  WySłuchałam parę odcinków tego podcastu. W zeznaniach są niejasności i sprzeczności. Mistrial wynika że sposobu, w jaki prokuratorzy i ławnicy, a nawet obrońca, odnosili się do tych sprzeczności: jak im nie pasowały, to zamiatali je pod dywan. Na tej samej zasadzie w Polsce skazano Komendę oraz Beatę Pasik. Jeśli są sprzeczności i wątpliwości w dowodach, mających obciążać oskarżonego, to powinne one być zaliczane na jego korzyść. Ale we np w USA decydują jurorzy i koniec. Żeby odkręcić wyrok trzeba zn aż keźć nowe fakty, których jurorzy nie znali.
  @manka
  Przysięgli, nie jurorzy. To nie program o tańcu :)
  już oceniałe(a)ś
  7
  3
  @Klaudyna_08
  po ang. jury - tj. ława przysięgłych.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Fajnie, jak po 20 latach w więzieniu okazuje się, że policja na spółkę z prokuraturą preparowała dowody, a sędzia beztrosko klepał wszystko, co ci przynieśli.
  @steuermann
  Tam jeszcze była obrończyni, która trochę w pewnym momencie pozawalała, bo była już w ciężkiej chorobie o ile pamiętam i niedługo później zmarła.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  dupowaty, ten amerykański system sprawiedliwości
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  "Prokuratorzy nie rezygnowali. W marcu 2019 r. HBO wypuściło czteroodcinkowy dokument poświęcony sprawie Syeda".
  "Tym razem do prośby przychyliła się prokuratura".

  Chyba w pierwszym zdaniu chodziło o obrońców? Attorney, attorney-at-law, trial attorney to adwokat, district attorney to prokurator okręgowy, procecuting attorney to szerzej oskarżyciel (prokurator albo adwokat powoda).
  już oceniałe(a)ś
  14
  2