Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Co oglądać i czytać, czego słuchać? Podpowiadamy i inspirujemy. Zapisz się na nasz kulturalny newsletter.

"Idea wolności, niepodległości, walki z reżimem jest Polakom bardzo bliska, więc grono artystów wspierających tę inicjatywę co roku się powiększa" – mówi Katarzyna Skopiec, współzałożycielka fundacji Humanosh, która po raz drugi zorganizuje aukcje sztuki na rzecz Białorusinów. Całkowity dochód zostanie przekazany na potrzeby migrantów z Białorusi w Polsce.

Dom dla Białorusinów w Polsce

Fundacja Humanosh, która jest pomysłodawcą aukcji, opiekuje się uchodźcami politycznymi od wielu lat. Pierwsza edycja aukcji na rzecz uchodźców z Białorusi odbyła się rok temu. Zebrano ponad 100 tys. zł. Dochód przeznaczono na otworzenie Mirnego Domu – Domu Pokoju, czyli hostelu dla uchodźców. Placówka przygarnęła i pomogła usamodzielnić się ponad 90 osobom. Ponadto fundacja ma 11 mieszkań na terenie całej Polski, gdzie mieszkają migranci z Białorusi. Dochód z tegorocznej aukcji zostanie przekazany na utrzymanie Mirnego Domu i inne potrzeby Białorusinów w Polsce.

– W Polsce przebywa wielu Białorusinów, którzy z obawy przed aresztowaniem lub nawet utratą życia zmuszeni byli do ucieczki z kraju. Często przyjeżdżają z jednym plecakiem, bowiem nie mieli czasu lub możliwości zabrania dorobku swojego życia. Wiele osób przyjeżdża do Polski z rodziną. Wszyscy potrzebują dachu nad głową, jedzenia, środków czystości, a w dalszej kolejności wsparcia w załatwieniu dokumentów i spraw urzędowych, które umożliwią im godne funkcjonowanie w naszym kraju – czytamy w informacji prasowej fundacji Humanosh.

Współorganizatorem aukcji, tak jak rok temu, są warszawski dom aukcyjny Piękna Gallery oraz agencja marketingowa Communication Unlimited.

Aukcja na rzecz Białorusi – dzieła Kozyry, Kowalewskiego i Shostak

Podczas aukcji będziemy mogli wylicytować 70 dzieł – obrazów, rysunków, linorytów, infografik. Wiele z nich odwołuje się do pojęcia wolności, niezależności i bezpieczeństwa. Są wśród nich prace białoruskich artystów i artystek – niektórzy z nich byli aresztowani i zmuszeni do emigracji.

Wyjątkowym przykładem są prace Nastii i Ivana Yarosheviczów, którzy mają odpowiednio 5,5 i 7 lat, dzieci więźniów politycznych skazanych na 5,5 roku więzienia. Nie znalazły się w domu dziecka dzięki babci, która uciekła z nimi do Polski. Zamieszkali w Mirnym Domu. Podczas aukcji będziemy mogli kupić rysunki Nastii i Ivana, na których zamieszczone są symbole wolnej Białorusi. 

Wystawione na aukcji są także dzieła młodych artystów z Białorusi – m.in. Alesii Zhitkievich, Michaila Gulina, Karoliny Poliakovej czy Igora Tishina. Obraz zatytułowany „Minuta krzyku" przekazała Jana Shostak, nagrodzona niedawno Paszportem "Polityki" w kategorii kultura wizualna. Obraz "Minuta krzyku" jest nawiązaniem do gestu "Minuta krzyku dla Białorusi", który wykonała po raz pierwszy w 2020 r. Emocjonalny performance miał pokazać bezradność wobec tego, co dzieje się na Białorusi pod rządami Aleksandra Łukaszenki. Kilka miesięcy później gest w Parlamencie Europejskim powtórzył Bartosz Bielenia. Obraz "Minuta krzyku" przedstawia rządek narysowanych obok siebie liter A.

Do akcji włączyli się także polscy artyści i artystki. Możemy wylicytować obraz "List nieśmiałego kochanka" Rafała Olbińskiego. Katarzyna Kozyra wystawiła wydruk kadru z filmu "Letnia opowieść". Obraz "Letnia opowieść. Sierotka" przedstawia uwięzioną artystkę z zakneblowanymi ustami, która wygląda jak bajkowa postać. Taki obraz jest według artystki ideałem kobiecości, jakiej chce znaczna część społeczeństwa.

Na wystawie znalazła się także serigrafia Pawła Kowalewskiego "Mon cheri bolscheviq", dla której wzorem był obraz o tym samym tytule z 1984 r.

Wystawa przedaukcyjna trwa w Piękna Gallery w Warszawie przy ul. Emilii Plater 10. Aukcja odbędzie się 9.02 o godz. 19 za pośrednictwem portali Artinfo.pl oraz Onebid.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.