Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Co oglądać i czytać, czego słuchać? Podpowiadamy i inspirujemy. Zapisz się na nasz kulturalny newsletter.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej ma wiele wymiarów: polityczny, gospodarczy, militarny. I przede wszystkim humanitarny, czysto ludzki. Grupa artystów przerażona tym, co się dzieje, wystosowała specjalny apel do władz, by te wpuściły na teren stanu wyjątkowego pomoc medyczną i humanitarną. 

"Pozwólcie pomagać. Nikt nie zasługuje na śmierć w lesie. Głęboko poruszeni cierpieniem ludzi na polskiej granicy, którzy w wyniku działań białoruskiego reżimu znaleźli się nielegalnie na terytorium naszego kraju, zabieramy głos. Wspólnie, ponad podziałami chcemy powiedzieć to, co mamy w sercach - że pomoc cierpiącemu człowiekowi to nasz moralny obowiązek" - czytamy w apelu. 

Z potrzeby serca

Apelowi towarzyszy specjalny spot, w którym biorą udział: Janusz Gajos, Tomasz Kot, biskup Rafał Markowski, Grzegorz Markowski, Dawid Podsiadło, Danuta Stenka, Magdalena Różczka, Agnieszka Więdłocha, Martyna Wojciechowska, Magdalena Zawadzka.

 

Jednym z inicjatorów akcji jest  Antoni Pawlicki, który tłumaczy: - Cieszymy się, że udało się nam zebrać w tak różnorodnym składzie. Ludzie kultury i Kościoła, ludzie o różnych profesjach i poglądach razem apelują o to samo, o pomoc dla drugiego człowieka. Nie jesteśmy formalną grupą, zrobiliśmy to z potrzeby serca.

 Ważne od zawsze: pomoc potrzebującym

Jak czytamy dalej w oświadczeniu, specjalne nagranie powstało z chęci łączenia, a nie dzielenia: „Mówimy o tym, co w naszej kulturze, tradycji i religii jest ważne od zawsze: pomoc potrzebującym. To nasza polska tożsamość, której uczymy dzieci. Dodatkowy talerz przy wigilijnym stole, nasza polska gościnność. Nikt z nas nie zamknąłby drzwi naszego domu przed potrzebującym. Dlatego my, ludzie kultury, razem z przedstawicielem duchowieństwa prosimy o wpuszczenie na stałe na teren stanu wyjątkowego pomocy medycznej i humanitarnej".

Spot został wyreżyserowany i zrealizowany przez Jana Holoubka, w produkcji pomogli Adam Sokołowski i Trust Partners.

Co oglądać i czytać, czego słuchać? Podpowiadamy i inspirujemy. Zapisz się na nasz kulturalny newsletter.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.