Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony dwadzieścia lat temu z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

Patronką święta jest Joanna Porazińska, prozaiczka, redaktorka, tłumaczka literatury skandynawskiej i literatury szwedzkojęzycznej, której rocznica urodzin przypada właśnie na 29 września (1882 r.). A w tym roku 2 listopada będziemy obchodzić 50. rocznicę jej śmierci. Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. 

Jedną z nowości, którą będzie można przeczytać, jest "Fabryka marzeń" Justyny Woźniak, która właśnie została nagrodzona "Piórkiem 2021", czyli nagrodą Biedronki za książkę dla dzieci.

"Piórko" to, jak czytamy, "projekt sieci Biedronka mający na celu popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych. Konkurs skierowany jest do debiutujących pisarzy i ilustratorów, których zadaniem jest stworzenie książki dla dzieci w wieku 4-10 lat. Zwycięzcy konkursu, czyli autor najlepszego tekstu oraz autor ilustracji do niego, otrzymają po 100 000 zł nagrody każdy. Książka ich autorstwa trafi do sprzedaży w sklepach sieci Biedronka w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy".

Justyna Woźniak pochodzi z Polnicy, jest absolwentką studiów administracyjnych oraz studentką prawa. "Fabryka marzeń" to jej pierwsza bajka. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.