Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W 2021 laureata Nagrody Literackiej "Nike" poznamy po raz 25. Po raz pierwszy tę nagrodę przyznano w 1997 r. Wiesławowi Myśliwskiemu za powieść "Widnokrąg".

- Cieszę się wstrzemięźliwie. Od początku towarzyszy mi melancholijne przekonanie, że literatura jest wielkim cmentarzyskiem i tylko nielicznym udaje się zmartwychwstać. My nie mamy na to żadnego wpływu, nie zmienią tego ani nagrody, ani licytacje. Mimo to cieszę się, dziękuję - mówił wtedy laureat najważniejszej dziś polskiej nagrody książkowej.

Plebiscyt Nike Czytelników
ZAGŁOSUJ

Potem nagrodę za swoje książki dostali: Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Joanna Olczak-Ronikier, Jarosław Marek Rymkiewicz, Wojciech Kuczok, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska, Wiesław Myśliwski po raz drugi, dwukrotnie Olga Tokarczuk, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Tadeusz Słobodzianek, Marian Pilot, Marek Bieńczyk, Joanna Bator, Karol Modzelewski, Bronka Nowicka, Cezary Łazarewicz, Marcin Wicha, Mariusz Szczygieł, Radek Rak.

Zapraszamy do wzięcia udziału w plebiscycie, w którym wybierzemy tę z nagrodzonych książek, która do dziś jest najważniejsza. Wybierzmy Nike 25-lecia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.