Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Co oglądać i czytać, czego słuchać? Podpowiadamy i inspirujemy. Zapisz się na nasz kulturalny newsletter.

Kukła Aleksandra Łukaszenki, rękawice bokserskie Mike'a Tysona, zdjęcie z podpisem Franka Sinatry czy Mela Gibsona, praca Katarzyny Kozyry. To tylko kilka przedmiotów, które można wylicytować na aukcji, z której dochód zostanie przeznaczony na hostel dla uchodźców z Białorusi.

Dom Pokoju dla Białorusinów

Pomysłodawcą aukcji jest Fundacja Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich zajmująca się walką z rasizmem i nietolerancją oraz pomocą uchodźcom żyjącym w Polsce.

Fundacja od listopada angażuje się w pomoc Białorusinom wyjeżdżającym z kraju, w którym od sierpnia nieprzerwanie trwają antyrządowe protesty krwawo tłumione przez rządowe służby. Fundacja Humanosh wynajęła już dla białoruskich uchodźców 11 mieszkań, w których zamieszkało ponad 30 osób.

Teraz fundacja chce stworzyć dla uchodźców z Białorusi Mirnyj Dom – Dom Pokoju, czyli hostel, który będzie dla nich tymczasowym domem. W hostelu ma być miejsce dla 15-20 osób. Oprócz pokoi byłaby w nim również sala edukacyjna, świetlica i biblioteka. Przedstawiciele fundacji szacują, że na zrealizowanie tego celu potrzebują miesięcznie od 10 do 15 tys. zł.

- Wielu Białorusinów, którzy nie zgadzają się z panującą sytuacją polityczną w swoim kraju, zostało zatrzymanych, pobitych i uwięzionych. Wielu musiało opuścić kraj. Potrzebują dachu nad głową, wsparcia w codziennym życiu, pomocy przy nauce języka polskiego, pracy, a często również pomocy psychologicznej – mówi Katarzyna Skopiec, współzałożycielka fundacji Humanosh.

I dodaje: - Naszym podopiecznym staramy się pomóc, jak tylko możemy, ale chcemy również, aby jak najszybciej się usamodzielniali. Dlatego zamierzamy  określić czas przebywania w tymczasowym domu i jednocześnie pomagać im w znalezieniu pracy, a jeśli będzie to konieczne, również w przekwalifikowaniu zawodowym.

Pomoc przy organizacji aukcji zaoferowali warszawski dom aukcyjny Piękna Gallery oraz agencja marketingowa Communication Unlimited. Wystawione na sprzedaż przedmioty możemy licytować na stronie onebid.pl

Praca Kozyry, plakat z piorunami, zdjęcie Sinatry

A co możemy kupić w ramach pomocy uchodźcom? Na przykład trzy zdjęcia z pracy Katarzyny Kozyry "Lords of the Dance", instalacji wideo z 2002 r., która przedstawia mężczyzn wykonujących akrobatyczne ćwiczenia. Możemy kupić pracę Pawła Kowalewskiego "Mon cheri bolcheviq 2005" z 2008 r., obraz "Iluzja autoteliczna" Wojciecha Ledera z 2014 r. czy obraz Rafała Olbińskiego "Trzeci wymiar czasu".

Na aukcji prace wystawili także młodsi artyści, m.in. polsko-białoruska artystka i aktywistka Jana Shostak. Możemy kupić jej plakat "Nowak/Nowaczka/Nowacy" (tytułowe słowa mają być zamiennikiem dla stygmatyzującego określenia "uchodźca") oraz plakat przedstawiający trzy błyskawice (białą, czerwoną i białą) - artystka na jednym obrazie łączy symbol Strajku Kobiet i historyczną flagę Białorusi, symbol antyłukaszenkowskiej opozycji.

Na aukcji można wylicytować także replikę kukły Aleksandra Łukaszenki, która przypomina karalucha - taką samą kukłę protestujący przynosili na protesty na Białorusi.

Organizatorzy aukcji oferują także fotografie gwiazd ze świata muzyki czy filmu. Możemy kupić np. zdjęcie z prawdziwym podpisem Franka Sinatry, Lizy Minnelli, Eltona Johna, Michaela Douglasa, Mela Gibsona czy Matta Damona.

Na fanów sportu czekają z kolei rakieta do tenisa z podpisem Wojciecha Fibaka, piłka z autografem Jerzego Dudka, piłka z autografem Marcina Gortata czy rękawice z podpisem Mike'a Tysona.

Obiekty aukcyjne znajdują się w Piękna Gallery w Warszawie. Przedmioty można licytować do 17 lutego.

Aukcja organizowana jest przez fundację Humanosh, Piękna Gallery i agencję marketingową Communication Unlimited.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.