Nike 2020 zdobył Radek Rak za powieść "Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli". Tuż po uroczystej gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego rozmawia z nim Natalia Szostak.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

OGLĄDAJ NA ŻYWO:

Jury Nagrody Literackiej "Nike" 2020 zdecydowało, że w tym roku jej laureatem będzie Radek Rak. Doceniło jego powieść "Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli".

O swojej książce mówił w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej": – „Baśń” na początku miała być zupełnie inną książką, pisałem o dębickich Żydach, a Szela miał się pojawiać jako wspomnienie w tle. Wyszło inaczej. Im dłużej zagłębiałem się w temat, tym więcej znajdowałem ciekawych wątków, aż w końcu uznałem, że Szela zasługuje na swoją książkę. Moi przodkowie byli chłopami. To, co słyszałem w szkole o Szeli, o rabacji, to była narracja kogoś innego. Czułem, że to nie jest opowieść mojej rodziny, to nie jest głos moich przodków. Pomyślałem, że dam głos tym ludziom, którzy go nie mieli. Czyli właśnie chłopom. Do tego doszło zainteresowanie lokalną historią. Kiedy zgłębiałem rzeczywistość pierwszej połowy XIX w. w Zachodniej Galicji, nie mogłem się nadziwić, że tak rzeczywiście mogło być. Uznałem, że także tym czasom należy się opowieść – zupełnie inna niż do tej pory.

Oprócz Radka Raka do Nike nominowani byli: Agnieszka Dauksza "Jaremianka", Joanna Gierak-Onoszko "27 śmierci Toby'ego Obeda", Piotr M. Majewski "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu", Paweł Piotr Reszka "Płuczki", Monika Sznajderman "Pusty Las", Filip Zawada "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek".

Czytelnicy wybrali książkę Joanny Gierak-Onoszko "27 śmierci Toby'ego Obeda" i to ona zdobyła tytuł Nike Czytelników.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem