Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Zagramy prosto z naszych serc, szczerze dla naszych sąsiadów. Zagramy, aby podkreślić nasz sprzeciw wobec traktowania ludzi jak wrogów - mówi Igor Herbut, który w sobotę wystąpi podczas koncertu "Solidarni z Białorusią". Wydarzenie jest gestem solidarności z Białorusinami walczącymi o demokrację i wolność.

Od ponad miesiąca Białorusini protestują przeciwko dyktaturze Aleksandra Łukaszenki, który rządzi krajem od 1994 r. Demonstracje są krwawo tłumione przez milicję i oddziały OMON.

Organek, Cugowski, Chłopcy z Placu Broni

Koncert "Solidarni z Białorusią" odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie. 

Zagrają popularni polscy muzycy, m.in.: Organek, Luxtorpeda, Paweł Domagała czy Michał Szpak. Krzysztof Cugowski wystąpi z "Pieśnią niepokorną". Sebastian Riedel zaśpiewa „Sen o Victorii”, piosenkę swojego ojca. "Kocham Wolność" Chłopców z Placu Broni zostanie wykonana po polsku i białorusku. Natalia Nykiel wykona z kolei "Po co wolność" Kultu.

Nie zabraknie także antysystemowych szlagierów z czasów PRL takich jak "Chcemy być sobą", który wykonają Grzegorz Markowski i Darek Kozakiewicz z Perfectu. Ponadto zagrają artyści z Białorusi.

Zbiórka na pomoc Białorusinom

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Wystarczy jedynie pobrać bilet w sklepie internetowym PGE Narodowego.

Na stadionie będą obowiązywały restrykcje sanitarne - będzie trzeba dezynfekować dłonie oraz zakrywać usta i nos do czasu zajęcia swoich miejsc oraz w trakcie poruszania się po obiekcie. Widzowie będą mogli zajmować co drugie miejsce.

- To już druga impreza masowa, która odbędzie się na PGE Narodowym w czasie pandemii. Chciałbym podkreślić, iż dostosowaliśmy obiekt, działania i procedury do obowiązujących przepisów - mówi Włodzimierz Dola, prezes PGE Narodowego.

Podczas wydarzenia będzie prowadzona zbiórka pieniędzy przez fundację Białoruski Dom i stowarzyszenie Inicjatywa Wolna Białoruś, pozarządową organizację wspierającą od 2006 r. prowolnościowe ruchy na Białorusi. 

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na bezpośrednią pomoc Białorusinom, a także wesprą wspomniane organizacje, które zajmują się m.in. prowadzeniem portali informujących o wydarzeniach na Białorusi.

Koncert rozpocznie się w sobotę o 20. Będzie transmitowany w telewizji Polsat, która jest partnerem wydarzenia, a także w białoruskiej telewizji Biełsat. 

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.