Od dziś (23 czerwca) książkę "Nadzieja" jest dostępna w wersji e-booka. Kupując ją, wspomagasz pensjonariuszy domów pomocy społecznej. A tam przydadzą się i komputer, i jogurt.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podobno „Nadzieja umiera ostatnia”. Ale tym razem nie umiera, lecz zarabia pieniądze na szczytny cel. Bo „Nadzieja” to akcja społeczna polegająca na wydaniu książki pod takim właśnie tytułem.

Dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc dla mieszkańców i pacjentów ośrodków pomocy społecznej. W nich pandemia uderzyła szczególnie dotkliwie.

Do „Nadziei” swoje opowiadania, reportaże, wiersze i jeden komiks przekazali nieodpłatnie markowi autorzy. Wymienię tylko niektóre z 40 nazwisk: Olga Tokarczuk, Hanna Krall, Wiesław Myśliwski, Ewa Lipska, Urszula Kozioł, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Joanna Bator, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Ziemowit Szczerek, Filip Springer, Krzysztof Varga, Jarosław Mikołajewski i Adam Wajrak.

Wszyscy pracujący nad „Nadzieją” robią to charytatywnie, łącznie z Łukaszem Piskorkiem/Fajne Chłopaki, który zaprojektował okładkę.

Książkę-cegiełkę można kupić w przedsprzedaży za 50 zł – na Empik.com/nadzieja i na Kulturalnysklep.pl/nadzieja.

Przedsprzedaż przyniosła dotąd ponad 142 tys. zł.

Dziś – 23 czerwca – „Nadzieja” pojawia się w formie e-booka, na Publio.pl oraz na Empik.com, a 8 lipca zaistnieje w wersji papierowej nakładem Wydawnictwa Agora.

Organizatorem „Nadziei” jest Wydawnictwo Agora, a partnerami – Fundacja Agory, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Empik.

– Przyłączyliśmy się do projektu „Nadzieja”, bo wierzymy, że literatura może nie tylko nieść dobre i wartościowe słowo, ale też bezpośrednio pomagać. Skupiamy tysiące wrażliwych czytelników, którzy na pewno otworzą się na ten przekaz i wybiorą książkę, która daje nadzieję seniorom – mówi Ewa Szmidt-Belcarz, prezes Empiku. Największa sieć dystrybucji książek wspiera projekt charytatywnie.

Przedstawiciele Fundacji i RPO zapytali w DPS-ach, czego najbardziej potrzebują. – Kierujący ośrodkami mówią, że radzą sobie na miarę środków, jakie mają, ale w czasie pandemii ich potrzeby bardzo wzrosły – opowiada Robert Kijak pomysłodawca akcji. – Środki ochrony, które kiedyś były dostępne i tanie, teraz są często nie do zdobycia i horrendalnie drogie. Budżety przestały się spinać. 

A tak konkretnie, gdyby dostali pomoc, na co by ją wydali? 

Na sprzęt do sali rehabilitacyjnej („na dwie bieżnie albo drabinki do ćwiczeń”), komputer dla pensjonariuszy do kontaktów z rodzinami, remonty łazienek, nowe pralki, krosna do terapii zajęciowej...

Gdzieś przydałaby się zewnętrzna siłownia. Organizatorzy „Nadziei” usłyszeli: „Nasi mieszkańcy są niepełnosprawni umysłowo, ale fizycznie są jak najbardziej sprawni. Chcą się ruszać, wysilać, coś robić”.

Są i takie potrzeby: „Gdybyśmy tak mieli naprawdę dodatkowe pieniądze, tobyśmy chcieli dobrego jedzenia kupić podopiecznym: jogurty, masło... mleko”.

Więcej o akcji znajdziesz pod adresem: wydawnictwoagora.pl/nadzieja albo kontaktując się z Biurem Operacyjnym projektu „Nadzieja” – nadzieja@agora.pl 

Na koniec cytat z amerykańskiego komika Boba Hope'a (1903-2003) – czyli Boba Nadziei – który umiał się śmiać ze wszystkiego, łącznie ze swym podeszłym wiekiem: „Jeśli nie masz w sercu miłosierdzia, to cierpisz na najgorszą chorobę serca”.

<<Reklama>> Książka "Nadzieja" w formie e-booka jest dostępna w Publio.pl >>

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Kupiłem książkę.
    Szlag człowieka trafia, że w tym państwie, którego dobrobyt chwali objazdowa Kukiełka na wszystko trzeba się zrzucać. Starszym schorowanym ludziom brakuje na mleko i jogurt?! Strażakom trzeba paliwo kupić by z narażeniem życia gasili pożar Biebrzy?! Dzień Wolności Podatkowej w tym roku wypada 10.06. Do tego czasu pracowaliśmy na Państwo. Które daje dudy na każdym kroku. To jest kpina. Odpowiada za to cała klasa polityczna nie tylko obecny rząd. A jedni przed drugimi chwała się swoimi etycznymi i fachowymi rządami..... Wstyd
    już oceniałe(a)ś
    22
    0
    Wiecie co? 50 zeta za ebook to cena jednak zaporowa. W kryzysie jestesmy wszyscy. Moze wystarczyłoby od 30 zl w górę. Każdy zaplacilby wedle wlasnych możliwości.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    Już zamówiłam w Empiku.dostanę 5 lipca.Ze względy na intencje,nie zastanawiałam się nad ceną
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    Nasz narodowy wieszcz nic nie przekazał? Nie ma nawet jednej strony z Mroza?
    @RandomDot
    Wyobraź sobie te jego grafomańskie wykwity obok tekstów Myśliwskiego czy Tokarczuk - może Remigiusz nie chciał się kompromitować?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0