Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Poniższy tekst został opublikowany na Instagramie przez pisarza Jacka Dehnela. Publikujemy go w całości za zgodą autora. 

Miesiąc Pride bez marszów, bo pandemia COVIDu. Za to z hitlerowskim hasłem „LGBT to nie ludzie”. W czwartą rocznicę masakry w Orlando polscy politycy z PiSu idą full nazi. Nikomu z naszej społeczności nie jest z tym łatwo.

Czy jestem dumny z tego, że jestem gejem? Nie, podobnie jak nie jestem dumny z tego, że jestem Polakiem - to nie tak, że byłem cwaną zygotą, która po długich deliberacjach wybrała sobie akurat macicę z Polski i taką orientację. Ale bycie Polakiem i gejem to część mojej tożsamości, tego, kim jestem jako człowiek w świecie. Nie decyduje w stu procentach o moim istnieniu, ale jest jego ważnym składnikiem.

Jeśli jestem dumny, to z siebie ośmioletniego, szesnastoletniego, dwudziestoletniego. Że przetrwałem. Każda historia bycia osobą LGBT w Polsce jest historią przetrwania. Przemocy, agresji, upokorzeń, pogardy.

 

Przetrwałem również – a może przede wszystkim – dlatego, że na swojej drodze znalazłem osoby, które mi w tym pomogły: homo i hetero, stare i młode, kobiety i mężczyzn; niektórych z nich poznawałem osobiście, wchodziłem z nimi w związki przyjaźni i miłości. Innych nie poznałem nigdy, a niektórzy nie żyli od dawna, kiedy przyszedłem na świat – ale pomagali mi swoimi książkami, obrazami, postawami.

O mnie się nie martwcie, ja sobie radę dam. Ale zamiast serduszkować ten post zróbcie coś dla mnie i odezwijcie się do innej osoby LGBT i z nią porozmawiajcie. Zwłaszcza myślę o najmłodszych, bo oni są najbardziej bezbronni – dzieciaki LGBT zawsze miały w Polsce pod górkę, a w tym zalewie brunatnego łajna jest im szczególnie trudno. 

Jacek Dehnel - ur. w 1980 r., pisarz, autor książek „Saturn”, „Lala”, „Krivoklat”, „Matka Makryna”, "Ale z naszymi umarłymi". W 2018 r. po 15 latach związku wziął w Londynie ślub ze swoim partnerem Piotrem Tarczyńskim, tłumaczem i pisarzem. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.