Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Programowanie i modelowanie 3D to wcale nie jest czarna magia, a zajęcia online oferowane przez FabLab powered by Orange są otwarte, darmowe i w większości przeznaczone dla osób od 12. roku życia. Warsztaty odbywać się będą od poniedziałku, 30.03.2020 r.

Każdy może wziąć udział, wystarczy, że pobierze na swój komputer darmową aplikację Zoom.us, bo to właśnie na tej internetowej platformie odbywać się będą warsztaty.

Co to jest FabLab

Za FabLab powered by Orange kryje się ciekawa idea.

W Massachusetts Institute of Technology, prestiżowej uczelni technicznej w Stanach Zjednoczonych, powstał pomysł stworzenia specjalnej pracowni, przestrzeni do eksperymentowania, w której studenci wykorzystywaliby wiedzę zdobywaną na studiach w praktyce i wymieniali się informacjami poza szkolną ławką. FabLaby (nazwa to skrót od „fabrication laboratory”) rozprzestrzeniły się na całym świecie i trafiły także do Polski.

Pracownię FabLab powered by Orange stworzyły fundacja Orange i stowarzyszenie Robisz.to.

Na co dzień działa w Warszawie na ul. Twardej 14/16. Są tu stolarnia, pracownia krawiecka, drukarki 3D, plotery laserowe czy frezarki CNC. Dzięki wsparciu trenerów i trenerek można się nauczyć, jak z tych technologii korzystać, by stworzyć różne przedmioty od biżuterii po drona. Odbywają się setki zajęć - darmowych i płatnych - dla ludzi w każdym wieku, bezpłatne kursy zawodowe dla kobiet i otwarte warsztaty rodzinne.

Modelowanie 3D online

Teraz w związku z epidemią koronawirusa zajęcia i tak się będą odbywały - na żywo w sieci - w ramach „FabLab powered by Orange #wdomu”.

Otwarte warsztaty online będą dotyczyły modelowania 3D i kodowania. Czyli możemy się nauczyć podstaw projektowania w trzech wymiarach i tworzenia od podstaw modelu, który potem można wydrukować na drukarce 3D, a także podstaw kodowania programowania komputerowego.

Co i kiedy będzie się działo

1. Modelowanie 3D: Tinkercad

 • Poniedziałek, 30.03. godz. 10-13
 • Wiek uczestników: 12+
 • Spotkanie online odbędzie się tutaj

W ciągu trzech godzin poznasz tajniki modelowania 3D w darmowym programie Tinkercad. Na warsztatach poznamy jego niezbędne funkcje i możliwości.

2. Modelowanie 3D i kodowanie: Codeblocks

 • Sobota, 4.04, godz. 10-13
 • Wiek uczestników: 12+
 • Spotkanie online odbędzie się tutaj

Na tym trzygodzinnym kursie nauczymy się podstaw modelowania parametrycznego w programie Tinkercad. Przy użyciu wcześniej przygotowanego kodu poznamy zależności między bryłami w procesie projektowania.

3. Kodowanie i programowanie: Circuits

 • Poniedziałek, 6.04.2020, godz. 10-13
 • Wiek uczestników: 12+
 • Spotkanie online odbędzie się tutaj

Na zajęciach dowiemy się, czym jest kodowanie i programowanie, i poznamy podstawy programu Tinkercad Circuits. Stworzymy też własny kod, dzięki któremu każda dioda w naszym obwodzie zaświeci tak, jak zechcemy.

4. Modelowanie 3D: Fusion 360 

 • Wtorek, 7.04.2020, godz. 10-13
 • Wiek uczestników: 16+
 • Spotkanie online odbędzie się tutaj

Nauka podstaw modelowania przestrzennego w programie Fusion 360. To bezpłatny program, w którym można zaprojektować nawet najbardziej skomplikowany przedmiot, stworzyć realistyczne symulacje, przygotować wizualizacje, a gotowy projekt przekonwertować na język zrozumiały dla najbardziej zaawansowanych maszyn CNC. Podczas zajęć online uczestnicy zaprojektują swoją pierwszą śrubkę w trójwymiarze.

Jak dołączyć do warsztatów?

Warsztaty prowadzone są przez aplikację Zoom.us, która pozwala na interakcję wideo ze wszystkimi uczestnikami.

 • Przed dołączeniem do zajęć pobierz aplikację na swój komputer.
 • Bądź online chwilę przed rozpoczęciem zajęć. Upewnij się, że kamerka i mikrofon działają - możesz je przetestować.
 • Kliknij w link podany przy opisie warsztatów.

Wszystkie warsztaty są realizowane przez stowarzyszenie Robisz.to we współpracy z fundacją Orange.

Oprócz otwartych warsztatów online fundacja Orange prowadzi też w internecie zajęcia dla uczniów i nauczycieli. Są to:

Na stronie fundacji Orange można też znaleźć poradnik z materiałami na temat edukacji cyfrowej dla nauczycieli oraz poradnik dla rodziców, co można robić z dziećmi w czasie pandemii.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.