Programowanie i modelowanie 3D to wcale nie jest czarna magia, a zajęcia online oferowane przez FabLab powered by Orange są otwarte, darmowe i w większości przeznaczone dla osób od 12. roku życia. Warsztaty odbywać się będą od poniedziałku, 30.03.2020 r.
Każdy może wziąć udział, wystarczy, że pobierze na swój komputer darmową aplikację Zoom.us , bo to właśnie na tej internetowej platformie odbywać się będą warsztaty.
Za FabLab powered by Orange kryje się ciekawa idea.
W Massachusetts Institute of Technology, prestiżowej uczelni technicznej w Stanach Zjednoczonych, powstał pomysł stworzenia specjalnej pracowni, przestrzeni do eksperymentowania, w której studenci wykorzystywaliby wiedzę zdobywaną na studiach w praktyce i wymieniali się informacjami poza szkolną ławką. FabLaby (nazwa to skrót od „fabrication laboratory”) rozprzestrzeniły się na całym świecie i trafiły także do Polski.
Pracownię FabLab powered by Orange stworzyły fundacja Orange i stowarzyszenie Robisz.to.
Na co dzień działa w Warszawie na ul. Twardej 14/16. Są tu stolarnia, pracownia krawiecka, drukarki 3D, plotery laserowe czy frezarki CNC. Dzięki wsparciu trenerów i trenerek można się nauczyć, jak z tych technologii korzystać, by stworzyć różne przedmioty od biżuterii po drona. Odbywają się setki zajęć - darmowych i płatnych - dla ludzi w każdym wieku, bezpłatne kursy zawodowe dla kobiet i otwarte warsztaty rodzinne.
Teraz w związku z epidemią koronawirusa zajęcia i tak się będą odbywały - na żywo w sieci - w ramach „FabLab powered by Orange #wdomu”.
Otwarte warsztaty online będą dotyczyły modelowania 3D i kodowania. Czyli możemy się nauczyć podstaw projektowania w trzech wymiarach i tworzenia od podstaw modelu, który potem można wydrukować na drukarce 3D, a także podstaw kodowania programowania komputerowego.
W ciągu trzech godzin poznasz tajniki modelowania 3D w darmowym programie Tinkercad. Na warsztatach poznamy jego niezbędne funkcje i możliwości.
Na tym trzygodzinnym kursie nauczymy się podstaw modelowania parametrycznego w programie Tinkercad. Przy użyciu wcześniej przygotowanego kodu poznamy zależności między bryłami w procesie projektowania.
Na zajęciach dowiemy się, czym jest kodowanie i programowanie, i poznamy podstawy programu Tinkercad Circuits. Stworzymy też własny kod, dzięki któremu każda dioda w naszym obwodzie zaświeci tak, jak zechcemy.
Nauka podstaw modelowania przestrzennego w programie Fusion 360. To bezpłatny program, w którym można zaprojektować nawet najbardziej skomplikowany przedmiot, stworzyć realistyczne symulacje, przygotować wizualizacje, a gotowy projekt przekonwertować na język zrozumiały dla najbardziej zaawansowanych maszyn CNC. Podczas zajęć online uczestnicy zaprojektują swoją pierwszą śrubkę w trójwymiarze.
Warsztaty prowadzone są przez aplikację Zoom.us, która pozwala na interakcję wideo ze wszystkimi uczestnikami.
Oprócz otwartych warsztatów online fundacja Orange prowadzi też w internecie zajęcia dla uczniów i nauczycieli. Są to:
Na stronie fundacji Orange można też znaleźć poradnik z materiałami na temat edukacji cyfrowej dla nauczycieli oraz poradnik dla rodziców, co można robić z dziećmi w czasie pandemii .
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze
Nie mówiąc już o tym, że nie wymagają płatnego i zamkniętego systemu operacyjnego, by je w ogóle "odpalić"... Ale, do zrozumienie tej zależności to jesteśmy jakieś pół wieku do tyłu (dlatego, w szkołach wciąż uzależnia się dzieci od przyszłego nabijania kabzy microsoftowi/piracenia, zamiast naprawdę nauczyć się obsługi komputera i programów "produktywnych" spod licencji typu FOSS).