Doskwiera wam kwarantanna? Chcecie się oderwać na chwilę od kolejnych newsów o koronawirusie? Pracownia FabLab powered by Orange zaprasza na bezpłatne warsztaty na żywo online, podczas których nauczycie się modelowania przestrzennego i tworzenia kodów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Programowanie i modelowanie 3D to wcale nie jest czarna magia, a zajęcia online oferowane przez FabLab powered by Orange są otwarte, darmowe i w większości przeznaczone dla osób od 12. roku życia. Warsztaty odbywać się będą od poniedziałku, 30.03.2020 r.

Każdy może wziąć udział, wystarczy, że pobierze na swój komputer darmową aplikację Zoom.us , bo to właśnie na tej internetowej platformie odbywać się będą warsztaty.

Co to jest FabLab

Za FabLab powered by Orange kryje się ciekawa idea.

W Massachusetts Institute of Technology, prestiżowej uczelni technicznej w Stanach Zjednoczonych, powstał pomysł stworzenia specjalnej pracowni, przestrzeni do eksperymentowania, w której studenci wykorzystywaliby wiedzę zdobywaną na studiach w praktyce i wymieniali się informacjami poza szkolną ławką. FabLaby (nazwa to skrót od „fabrication laboratory”) rozprzestrzeniły się na całym świecie i trafiły także do Polski.

Pracownię FabLab powered by Orange stworzyły fundacja Orange i stowarzyszenie Robisz.to.

Na co dzień działa w Warszawie na ul. Twardej 14/16. Są tu stolarnia, pracownia krawiecka, drukarki 3D, plotery laserowe czy frezarki CNC. Dzięki wsparciu trenerów i trenerek można się nauczyć, jak z tych technologii korzystać, by stworzyć różne przedmioty od biżuterii po drona. Odbywają się setki zajęć - darmowych i płatnych - dla ludzi w każdym wieku, bezpłatne kursy zawodowe dla kobiet i otwarte warsztaty rodzinne.

Modelowanie 3D online

Teraz w związku z epidemią koronawirusa zajęcia i tak się będą odbywały - na żywo w sieci - w ramach „FabLab powered by Orange #wdomu”.

Otwarte warsztaty online będą dotyczyły modelowania 3D i kodowania. Czyli możemy się nauczyć podstaw projektowania w trzech wymiarach i tworzenia od podstaw modelu, który potem można wydrukować na drukarce 3D, a także podstaw kodowania programowania komputerowego.

Co i kiedy będzie się działo

1. Modelowanie 3D: Tinkercad

 • Poniedziałek, 30.03. godz. 10-13
 • Wiek uczestników: 12+
 • Spotkanie online odbędzie się tutaj

W ciągu trzech godzin poznasz tajniki modelowania 3D w darmowym programie Tinkercad. Na warsztatach poznamy jego niezbędne funkcje i możliwości.

2. Modelowanie 3D i kodowanie: Codeblocks

 • Sobota, 4.04, godz. 10-13
 • Wiek uczestników: 12+
 • Spotkanie online odbędzie się tutaj

Na tym trzygodzinnym kursie nauczymy się podstaw modelowania parametrycznego w programie Tinkercad. Przy użyciu wcześniej przygotowanego kodu poznamy zależności między bryłami w procesie projektowania.

3. Kodowanie i programowanie: Circuits

 • Poniedziałek, 6.04.2020, godz. 10-13
 • Wiek uczestników: 12+
 • Spotkanie online odbędzie się tutaj

Na zajęciach dowiemy się, czym jest kodowanie i programowanie, i poznamy podstawy programu Tinkercad Circuits. Stworzymy też własny kod, dzięki któremu każda dioda w naszym obwodzie zaświeci tak, jak zechcemy.

4. Modelowanie 3D: Fusion 360 

 • Wtorek, 7.04.2020, godz. 10-13
 • Wiek uczestników: 16+
 • Spotkanie online odbędzie się tutaj

Nauka podstaw modelowania przestrzennego w programie Fusion 360. To bezpłatny program, w którym można zaprojektować nawet najbardziej skomplikowany przedmiot, stworzyć realistyczne symulacje, przygotować wizualizacje, a gotowy projekt przekonwertować na język zrozumiały dla najbardziej zaawansowanych maszyn CNC. Podczas zajęć online uczestnicy zaprojektują swoją pierwszą śrubkę w trójwymiarze.

Jak dołączyć do warsztatów?

Warsztaty prowadzone są przez aplikację Zoom.us, która pozwala na interakcję wideo ze wszystkimi uczestnikami.

 • Przed dołączeniem do zajęć pobierz aplikację na swój komputer.
 • Bądź online chwilę przed rozpoczęciem zajęć. Upewnij się, że kamerka i mikrofon działają - możesz je przetestować.
 • Kliknij w link podany przy opisie warsztatów.

Wszystkie warsztaty są realizowane przez stowarzyszenie Robisz.to we współpracy z fundacją Orange.

Oprócz otwartych warsztatów online fundacja Orange prowadzi też w internecie zajęcia dla uczniów i nauczycieli. Są to:

Na stronie fundacji Orange można też znaleźć poradnik z materiałami na temat edukacji cyfrowej dla nauczycieli oraz poradnik dla rodziców, co można robić z dziećmi w czasie pandemii .

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Fajna inicjatywa. Ale dzieci 12+ w tym terminie mają szkołę ....
już oceniałe(a)ś
1
0
Fajne - szkoda tylko, że nie realizowany na (doskonałych!) programach tego typu rozpowszechnianych na licencji otwartej (FreeCAD, LibreCAD). Nie są trudniejsze w obsłudze (w każdym razie, nie w celu wykonania ćwiczeń planowanych na kurs), a dają o wiele więcej możliwości i pola do dalszego rozwoju.

Nie mówiąc już o tym, że nie wymagają płatnego i zamkniętego systemu operacyjnego, by je w ogóle "odpalić"... Ale, do zrozumienie tej zależności to jesteśmy jakieś pół wieku do tyłu (dlatego, w szkołach wciąż uzależnia się dzieci od przyszłego nabijania kabzy microsoftowi/piracenia, zamiast naprawdę nauczyć się obsługi komputera i programów "produktywnych" spod licencji typu FOSS).
już oceniałe(a)ś
0
0