Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O decyzji wojewody wydawcy zostali poinformowali telefonicznie w środę.

- W programie targów było spotkanie z pisarzem Markiem Šindelką, którego wydaję. Wczoraj po południu zadzwoniła do mnie przedstawicielka targów, która poprosiła, by je odwołać - mówi Julia Różewicz, właścicielka wrocławskiego wydawnictwa Afera specjalizującego się w literaturze czeskiej. - Podkreślała, że to nie nakaz, ale rekomendacja. Wiadomo jednak, że nie stosując się do niej, ryzykowalibyśmy, że całe targi zostaną odwołane. 

Polak nie zarazi Polaka?

Podobne telefony mieli odebrać też inni wydawcy, którzy na Poznańskie Targi Książki zamierzali przywieźć zagranicznych autorów. Na razie informacji o odwołaniu spotkań z zagranicznymi pisarzami nie ma ani na stronie Międzynarodowych Targów Poznańskich, które organizują imprezę, ani na stronie wojewody wielkopolskiego. Wydawcy nie dostali do tej pory żadnego oficjalnego pisma w tej sprawie. Decyzję potwierdził jednak w rozmowie z "Wyborczą" pracownik MTP. 

Julia Różewicz dodaje, że rozumie konieczność podjęcia dodatkowych środków ostrożności. - Ale czy jeden autor z Czech jest naprawdę większym zagrożeniem, niż tysiące odwiedzających Targi? Przecież oni też mogą przyjechać do Poznania z zagranicy - dziwi się.  

Czy organizatorzy Targów Książki zamierzają nie wpuścić na nie obcokrajowców? I co z Polakami, którzy byli ostatnio za granicą? - te pytania próbowaliśmy od rana zadać MTP. Po południu oddzwoniła do nas pracownica biura prasowego organizatora. Zapytana, czy podjęte przez organizatorów środki ostrożności nie wydają jej się niekonsekwentne, poprosiła o przesłanie pytań mailem. 

Czekamy na odpowiedź.

Dotychczas w Polsce potwierdzony został jeden przypadek koronawirusa. W Czechach jest ich osiem, w Niemczech - 262, we Włoszech ponad 3 tys. Aktualizowane mapy rozprzestrzeniania się wirusa można znaleźć tutaj.

Poznańskie targi w cieniu koronawirusa

Poznańskie Targi Książki i towarzyszące im Targi Edukacyjne rozpoczną się w piątek 6 marca i potrwają do niedzieli 8 marca. W zeszłym roku imprezę odwiedziła rekordowa liczna 54 tys. osób, a zaprezentowało się ponad 100 wydawnictw. Tegoroczna edycja miała być jeszcze większa - wystawców jest ponad 140. 

Wcześniej w tym tygodniu MTP ogłosiło, że z powodu zagrożenia koronawirusem przekłada dwie inne imprezy, które miały się odbyć w marcu: targi motoryzacyjne MotorShow na czerwiec, a targi sprzętu medycznego Salmed na wrzesień. W środę w południe zarząd zdecydował jednak, że Targi Książki i towarzyszące im Targi Edukacyjne odbędą się zgodnie z planem. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.