Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wdechy przyznajemy już po raz 16. Nagradzamy artystki i artystów związanych z Warszawą lub jej poświęcających swoje działania. Doceniamy miejsca, które zmieniają nasze miasto i trzymają poziom. Wybieramy najistotniejsze wydarzenia. Wdechy odbierali m.in. Magdalena Cielecka, Dorota Masłowska, Krystyna Janda, Roman Gutek, Robert Więckiewicz, Paweł Sołtys. Nagrodziliśmy m.in. Pożar w Burdelu, Big Book Cafe, Nowy Teatr, Pardon, To Tu i serial „Ślepnąc od świateł”.

Kto odbierze Wdechy w tym roku, przekonamy się 7 lutego. Laureatów wyłoni redakcja „Co Jest Grane 24”, ale na swoich faworytów mogą też zagłosować - poniżej - czytelnicy. Na głosy czekamy do 31 stycznia!

Wdechy 2020. Miejsce roku:

Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą

Do Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą z powodu koronawirusa nie pójdziemy w najbliższym czasie, ale możemy zwiedzać muzea w internecieDo Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą z powodu koronawirusa nie pójdziemy w najbliższym czasie, ale możemy zwiedzać muzea w internecie DAWID ŻUCHOWICZ

Za ważne i ambitne wystawy jak „Daniel Rycharski. Strachy”, „Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku”, „Farba znaczy krew” czy „Miriam Cahn: Ja, istota ludzka”. MSN jest jednym z najważniejszych luster, w którym się przeglądamy.

Kino Muranów

Kino MuranówKino Muranów Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Wyborcza.pl

Za bardzo dobry repertuar wychodzący poza ofertę macierzystej firmy dystrybucyjnej, i udostępnianie swoich sal na ciekawe festiwale kinematografii narodowych. Nieustająco najlepsze kino w mieście.

Centrum Sztuki Współczesnej "Zamek Ujazdowski"

CSW Zamek UjazdowskiCSW Zamek Ujazdowski Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Kiedy minister Gliński wprowadził tu (bez konkursu) nowego dyrektora, ludzie kultury przypomnieli sobie, jak ważne jest to miejsce dla warszawskiej kultury. Za świetną i odważną wystawę Karola Radziszewskiego „Potęga sekretów”.

Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”

Gmach Muzeum Historii Żydów Polskich POLINGmach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN fot. W. Kryński / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum, które rządzący próbują skierować na rafy, z powodzeniem, nawet bez kapitana na mostku, pruje przed siebie (w 2019 r. odwiedziło je 604 020 osób).

Centrum Praskie "Koneser"

Centrum Praskie Koneser z odrestaurowanymi zabytkowymi budynkami dawnej fabryki wódekCentrum Praskie Koneser z odrestaurowanymi zabytkowymi budynkami dawnej fabryki wódek Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Za próby pokazywania w miejscu komercyjnym sztuki niekomercyjnej. Za Lato Konesera, koncerty i spotkania z pisarzami.

Zagłosuj też na CZŁOWIEKA ROKU

Zagłosuj też na WYDARZENIE ROKU

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.