Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Wdechy przyznajemy już po raz 16. Nagradzamy artystki i artystów związanych z Warszawą lub jej poświęcających swoje działania. Doceniamy miejsca, które zmieniają nasze miasto i trzymają poziom. Wybieramy najistotniejsze wydarzenia. Wdechy odbierali m.in. Magdalena Cielecka, Dorota Masłowska, Krystyna Janda, Roman Gutek, Robert Więckiewicz, Paweł Sołtys. Nagrodziliśmy m.in. Pożar w Burdelu; Big Book Cafe; Nowy Teatr; Pardon, To Tu i serial „Ślepnąc od świateł”.

Od lewej: Jan Komasa, Bartosz Bielenia, Mateusz Pacewicz, Marcin Masecki, Alina Czyżewska, Karol RadziszewskiOd lewej: Jan Komasa, Bartosz Bielenia, Mateusz Pacewicz, Marcin Masecki, Alina Czyżewska, Karol Radziszewski Agencja Gazeta (5), East News

Kto odbierze Wdechy w tym roku, przekonamy się 7 lutego. Laureatów wyłoni redakcja „Co Jest Grane 24”, ale na swoich faworyt闚 mogą też zagłosować - poniżej - czytelnicy. Na głosy czekamy do 31 stycznia!

Wdechy 2020. Człowiek roku:

Bartosz Bielenia

Bartosz BieleniaBartosz Bielenia Fot. Maciej Zienkiewicz

Za niezwykłą rolę w niezwykłym filmie. Aktor Nowego Teatru w Warszawie, którego do tej pory podziwialiśmy na scenie (w Krakowie i Warszawie, ostatnio w „Matce Joannie od Aniołów”), stał się filmowym objawieniem roku. Jego nieprawdziwy, samozwańczy ksiądz w „Bożym Ciele” staje się prawdziwym przewodnikiem ludzi.

Jan Komasa i Mateusz Pacewicz

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Gala wręczenia Złotych Lwów. Ekipa filmu 'Boże Ciało': Aleksandra Konieczna, Jan Komasa, Bartosz Bielenia, Eliza Rycembel i Mateusz PacewiczFestiwal Polskich Filmów Fabularnych. Gala wręczenia Złotych Lwów. Ekipa filmu 'Boże Ciało': Aleksandra Konieczna, Jan Komasa, Bartosz Bielenia, Eliza Rycembel i Mateusz Pacewicz Fot. Martyna Niećko / Agencja Gazeta

Reżyser i scenarzysta „Bo瞠go Cia豉”. Za film dotykający jednego z najważniejszych problemów polskiej współczesności. Film, który obnaża fałsz i obłudę, ale jednocześnie pyta, czy przy dobrych intencjach nie można przypadkiem na kłamstwie zbudować czegoś prawdziwego.

Alina Czyżewska

Alina CzyżewskaAlina Czyżewska Fot. Maciej Zienkiewicz / Agencja Gazeta

Aktorka, feministka. Za nieugięty bój o prawa człowieka w kulturze i transparentność w polityce kulturalnej.

Marcin Masecki

Marcin Masecki w niedzielę o 12 zaprasza na koncert - transmisję live z własnego mieszkania w cyklu 'Masecki z domu'Marcin Masecki w niedzielę o 12 zaprasza na koncert - transmisję live z własnego mieszkania w cyklu 'Masecki z domu' JACEK MARCZEWSKI

Za to, co robi dla muzyki klasycznej, za fantastyczny cykl urodzin kompozytorów w Teatrze Studio. Masecki jako gospodarz muzykę przełamuje pogadankami, zabawnymi i bezpretensjonalnymi, skierowanymi do ludzi, którzy nie znają się na klasyce, ale są jej ciekawi. Z Maseckim przerabiają temat od podstaw.

Karol Radziszewski

Marcin Masecki w niedzielę o 12 zaprasza na koncert - transmisję live z własnego mieszkania w cyklu 'Masecki z domu'Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Za odnajdywanie, archiwizowanie, dokumentowanie i upowszechnianie kultury queer w Warszawie, za ważną i potrzebną wystawę „Potęga sekretów” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz zaangażowanie społeczne, np. w kampanię Vote for Europe.

Zagłosuj też na MIEJSCE ROKU

Zagłosuj też na WYDARZENIE ROKU

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.