Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W połowie maja Ołeh Sencow ogłosił protestacyjną głodówkę. Przetrzymywany w kolonii „Biały niedźwiedź” na północy Rosji (Jamalsko-Nieniecki Okręg Autonomiczny) ukraiński reżyser domaga się wypuszczenia na wolność 64 obywateli Ukrainy więzionych z powodów politycznych w aresztach i koloniach karnych w Rosji. Chce głodować, dopóki wszyscy nie zostaną uwolnieni.

– Jest bardzo blady, chudy, traci zęby – mówiła o Sencowie jeszcze w czerwcu Ksenia Sobczak, była kandydatka na prezydenta Rosji. W ubiegłym tygodniu o pogarszającym się stanie reżysera mówiła także Natalia Kapłan, kuzynka Sencowa.

– Ołeh waży teraz 75 kilogramów przy wzroście 190 centymetrów. W czasie głodówki stracił 15 kilogramów - cytuje jej wypowiedź dla portalu Hromadske.tv Gazeta.pl. – Najcięższym okresem były pierwsze trzy tygodnie głodówki. Obecnie dają mu kroplówki, bez nich by nie przeżył. Nie ma zamiaru rezygnować z głodówki. Powiedział, że pójdzie do końca i wierzy w zwycięstwo.

20 lat za rzekomy terroryzm

Przed zatrzymaniem Ołeh Sencow był reżyserem filmowym (nakręcił pokazywanego na festiwalach w Rotterdamie, São Paulo i Wiesbaden „Gamera”, film o chłopcu, który chciał zostać królem gry komputerowej „Quake”) oraz producentem. Z pomocą siostry wychowywał dwoje dzieci, 12-letnią Alinę i 9-letniego Włada cierpiącego na autyzm. Popierał euromajdan i sprzeciwiał się zagrabieniu Krymu przez Rosję.

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji aresztowała Sencowa 11 maja 2014 r., tuż po aneksji Krymu. Wcześniej pobito go we własnym domu, rozebrano i grożono mu gwałtem. Duszono go plastikową torbą, aż stracił przytomność, i porwano do Rosji. Rok później reżyser został skazany na 20 lat więzienia pod zarzutem terroryzmu. Sencow został zesłany do kolonii karnej pod kołem podbiegunowym, gdzie ma pozostać do 2034 r.

Dokument fikcyjnego procesu

Film dokumentalny „Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow” pokazuje historię aresztowania Sencowa i jego politycznego procesu. Światowa premiera dokumentu odbyła się na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Berlinie.

Film Askolda Kurova będzie można zobaczyć na specjalnym solidarnościowym pokazie we wtorek 10 lipca w kinie Kultura w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście 21/23). Pokaz organizują Polska Akademia Filmowa, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

„Martwimy się o stan zdrowia [Sencowa] i zagrożenie śmiercią. Polska Akademia Filmowa walczy o jego uwolnienie razem z Europejską Akademią Filmową, Europejskim Klubem Producentów i wszystkimi akademiami narodowymi oraz innymi organizacjami filmowców w Europie. (...) Nie pozwólmy Olegowi umrzeć. Przez ostatnie cztery lata w czasie ceremonii Orłów demonstrowaliśmy naszą solidarność z Olegiem, unosząc żółte kartki. Zdjęcia żółtego Teatru Polskiego obiegały świat. Ten sposób demonstrowania za naszym przykładem przyjął się w całej Europie” – pisze Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Wstęp na pokaz jest wolny, ale wcześniej trzeba zgłosić się po zaproszenie, wysyłając maila na adres: pokazy@pnf.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.