„Ten kanadyjski literaturoznawca, wielbiciel Joyce’a, do którego dzieł (najchętniej do "Finnegans Wake") w swych pracach nawiązuje, jako pierwszy uświadomił sobie i światu, że gwałtowny rozwój środków komunikacji ma większy wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości niż cały dorobek literacki ludzkości” – pisał o McLuhanie Krzysztof Varga. Kim jest bohater najnowszego Google Doodle?

Marshall McLuhan - z uniwersytetu na plan filmowy

Był sławny. Udzielił wywiadu „Playboyowi” (proszę pamiętać – był nauczycielem akademickim!), a jego kariera zahaczyła nawet o filmy Woody’ego Allena. W „Annie Hall” Alvy Singer, grany przez Allena, czeka w kolejce do kina z tytułową Annie (Diane Keaton). Stojący za nim pewien irytujący nauczyciel akademicki próbuje zaimponować koleżance znajomością tekstów McLuhana. Doprowadza tym Alvy’ego do szewskiej pasji. Nagle zza afisza w korytarzu kinowym wyłania się sam Marshall McLuhan i, spełniając marzenie Alvy’ego, mówi obcesowemu towarzyszowi z kolejki: „Nie masz pojęcia, o co chodzi w mojej teorii”.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.