Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

.. . To pisarze wybrali tematy, opisali wydarzenia, opatrzyli redakcyjnymi komentarzami, zapełnili kolumny "Magazynu Świątecznego", byli wydawcami serwisu Wyborcza.pl, gdzie można było też śledzić proces przygotowywania gazety w redakcji na Czerskiej, oglądać rozmowy z pisarzami, zadawać im pytania za pośrednictwem FB.

Dlaczego realizujemy to zainspirowane przez Wrocław, Europejską Stolicę Kultury i Światową Stolicę Książki UNESCO, przedsięwzięcie?

Po pierwsze, z buntu przeciwko obrazowi, jaki tworzą kolejne badania czytelnictwa w Polsce. Czytelnicy to wcale nie jest zanikająca mniejszość, bezradna wobec groźby cywilizacyjnej katastrofy, jaką byłby świat, który nie czyta. Pisarze to nie są przedstawiciele wymierającego zawodu. Literatura to nie jest martwy język, który zatracił moc pogłębionego opisu świata i naszych emocji, budowania wspólnoty czy układania powszechnie znanych słów w zaskakujące metafory, by dobitniej ostrzegać nas przed złem.

 

Zobacz: 60 pisarzy napisało Gazetę Wyborczą [wideoreportaż]

Robimy więc "Gazetę Pisarzy" również z wiary, że warto wykorzystać tę unikatową zdolność literatury do odnawiania więzi, opowiadania świata, tworzenia - języka, w którym możliwa jest rozmowa pomiędzy ludźmi używającymi na co dzień wprawdzie tych samych słów, tylko rozumiejących je zupełnie inaczej. Robimy ją, by manifestować - mamy nadzieję, że nie przez jeden dzień - wspólnotę piszących i czytających. Pokazać jej siłę.

Tworzymy "Gazetę Pisarzy" także z nadziei, że jej Autorzy są w stanie zaproponować nam, czytelnikom, nowe spojrzenie na gwałtownie komplikujący się świat, że zadadzą pytania, które jeszcze nie przychodzą nam do głowy, inaczej zdiagnozują konflikty, pomogą radzić sobie z emocjami - niepewnością, złością, strachem - które narastają z dnia na dzień. Że zaskoczą nas, pomogą odświeżyć język opisu rzeczywistości, której sens oraz częściej umyka nam w powtarzanych w nieskończoność frazesach.

"Gazeta Pisarzy" to wyjątkowy eksperyment, którego przebieg ani efekt nie był łatwy do przewidzenia. Przecież gazeta powstaje w jeden dzień. Ale ten dzień ma niezwykłych patronów. 23 kwietnia to Światowy Dzień Książki - Wrocław staje się na rok Światową Stolica Książki UNESCO . To także rocznica śmierci Szekspira i Cervantesa, ojców założycieli europejskiej literatury. Z całą pewnością nieśmiertelnych. Mamy nadzieję, że będą nas wspierać i staną się patronami "Gazety Pisarzy". Nawet mimo naszego przekonania, że walkę z wiatrakami można wygrać, a Ofelia i Desdemona powinny przeżyć.

A może właśnie dlatego.

Cała fotogaleria z pisarzami przy pracy w redakcji na Czerskiej:

Autorzy "Gazety Pisarzy":

Piotr Adamczyk, Justyna Bargielska, Andrzej Bart, Joanna Bator, Marek Bieńczyk, Jacek Bocheński, Katarzyna Bonda, Iwona Chmielewska, Beata Chomątowska, Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Jacek Dehnel, Anna Dziewit-Meller, Umberto Eco (1932-2016), Joanna Fabicka, Richard Flanagan, Katarzyna Grochola, Gaja Grzegorzewska, Wioletta Grzegorzewska, Małgorzata Halber, Maciej Hen, Wojciech Jagielski, Wiktor Jerofiejew, Małgorzata Kalicińska, Piotr Ibrahim Kalwas, Ignacy Karpowicz, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Maja Lunde, Cezary Łazarewicz, Dorota Masłowska, Zbigniew Mentzel , Berenika Miszczuk, Wiesław Myśliwski, Jo Nesbo, Wojciech Nowicki, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Agata Passent, Tomasz Piątek, Katarzyna Puzyńska, Małgorzata Rejmer, Salman Rushdie, Janusz Rudnicki, Michał Rusinek, Vincent Severski, Piotr Siemion, Jerzy Sosnowski, Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek, Wit Szostak, Katarzyna Tubylewicz, Paulina Wilk, Janusz L. Wiśniewski, Marcin Wroński, Dagoberto Valdés, Krzysztof Varga, Andrzej Ziemiański.

 

Oraz autorzy, którzy brali udział w projekcie "Gazeta Pisarzy" w naszych lokalnych oddziałach: Radosław Lewandowski, Wacław Radziwinowicz, Weronika Murek, Szymon Szwarc, Artur D. Liskowacki, Jerzy Fąfara, Adam Wajrak, Sylwia Kubryńska, Marta Obuch, Anna Litwinek, Grzegorz Bartos, Marcin Kępa, Zbigniew Masternak, Michał Tabaczyński, Kaja Puto, Artur Włodarski, Ryszard Ćwirlej, Joanna Jodełka, Piotr Bojarski, Marcin Kurek, Krzysztof Koziołek i Remigiusz Mróz.

 

Gazeta Pisarzy

.

Filmy, seriale, płyty, koncerty, książki, spektakle, wystawy, komiksy. Przez cały dzień i cały tydzień.

 

Dołącz do nas na Facebooku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.