Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Znów pełną parą zaczyna działać jedna z najbardziej znanych i najlepszych grup Pomorza. Kobiety, bo o nich mowa, mają na koncie jeden z największych radiowych przebojów przełomu wieków - "Marcello" - cztery długogrające płyty i mnóstwo koncertów.

Istniejące od 1999 r. Kobiety urodziły się z trójmiejskiej sceny alternatywnej, ale zawsze miały piosenkowy, popowy sznyt i doskonałe teksty - proste, ale wieloznaczne, poetyckie, ale nie rozmemłane. W utworze "Kiedy kosmici napadną ziemię" Grzegorz Nawrocki śpiewa: "Tylko bitelsi są wiecznie żywi/ z nimi lepszy jest świat". Jednak nowy materiał zespołu przekonuje, że świat może być lepszy także z Kobietami.

Płyta "Podarte sukienki", piąta w dorobku zespołu, ukazała się 25 września nakładem Thin Man Records - nie można jej już posłuchać u nas, ale darmowy odsłuch udostępnia wydawca TUTAJ .

Liderem i założycielem Kobiet jest Grzegorz Nawrocki, którego głos zwykli zjadacze chleba kojarzą jeśli nie z największego przeboju zespołu "Marcello", to z pierwszej i najlepszej składanki gwiazdorskiego składu Yugoton. Grał także m.in. na słynnej płycie Kur "P.O.L.O.V.I.R.U.S".

Nawrocki swój pierwszy zespół założył jeszcze w 1989 r. w Berlinie. Szerzej dał się poznać w latach 90., gdy prowadził zespół Ego, a ostatnio - oprócz działalności z Kobietami - powołał do życia solowy projekt Nawrocki Folk Computer Band. To bardziej szorstka, utrzymana w klimacie dark country odsłona twórczości tego autora piosenek do śpiewania. Po jednej bardzo dobrej płycie pod tym szyldem artysta postanowił popracować nad nowym materiałem Kobiet.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.