Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po kolejnych sesjach chemioterapii i trzech operacjach w ostatnich miesiącach nowotwór zaatakował ponownie. Aktorka wróciła do szpitala i 18 marca przeszła kolejną operację. Możliwości jej leczenia w Polsce się wyczerpały i Braunek trafiła do kliniki we Frankfurcie. Kilka dni temu syn Małgorzaty Braunek, reżyser Xawery Żuławski powiedział, że koszty leczenia w klinice znacznie przekraczają możliwości rodziny Braunek, podobnie jak codzienne coraz większe wydatki związane z terapią, i zaapelował o pomoc.

Również Teatr Dramatyczny zapowiedział, że wpływy z biletów spektaklu "Persona. Marilyn" 23 lipca zostaną przekazane na leczenie aktorki.

Niestety, dokładnie miesiąc przed spektaklem, 23 czerwca, rodzina Braunek poinformowała, że aktorka zmarła.

Oleńka z "Potopu"

Artystka urodziła się 30 stycznia 1947 r. w Szamotułach. W 1969 r. ukończyła studia aktorskie w warszawskiej PWST. Na dużym ekranie zadebiutowała już w czasie studiów, w filmie "Skok" Kazimierza Kutza z 1967 r., w którym grała z Danielem Olbrychskim i Marianem Opanią. Na przełomie lat 60. i 70. młodą aktorkę dostrzegł Andrzej Wajda. Braunek wystąpiła wówczas w dwóch jego filmach - "Polowaniu na muchy" na podstawie scenariusza Janusza Głowackiego (1969), gdzie zagrała studentkę polonistyki Irenę i w dramacie "Krajobraz po bitwie" (1970) zrealizowanym na podstawie obozowych opowiadań Tadeusza Borowskiego.

Braunek: "I do przodu"

Na początku lat 70. Braunek występowała na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Jej najbardziej znaną filmową kreacją jest rola Oleńki Billewiczówny w ekranizacji "Potopu" Henryka Sienkiewicza w reż. Jerzego Hoffmana. W 1978 r. zagrała też, u boku Jerzego Kamasa, Izabelę Łęcką w serialu telewizyjnym "Lalka" wyreżyserowanym przez Ryszarda Bera na podstawie powieści Bolesława Prusa.

Przerwa i powrót

Na początku lat 80. przerwała karierę aktorską. Na ekrany powróciła dopiero pod koniec lat 90. - od tamtej pory występowała m.in. w serialach telewizyjnych "13 posterunek" i "Glina". W 2005 r. zagrała w filmie fabularnym "Tulipany" Jacka Borcucha, będącym opowieścią o przyjaźni trzech 60-latków, którzy wreszcie znajdują czas, by przyjrzeć się swojemu życiu i zastanowić się, jak wykorzystać dany im jeszcze czas. Braunek zagrała tam wspólnie z m.in. Janem Nowickim i Andrzejem Chyrą. Rola w "Tulipanach" przyniosła jej duże uznanie - Braunek otrzymała za nią Polską Nagrodę Filmową "Orła" 2006 za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. W 2009 roku zagrała w serialu telewizyjnym "Dom nad rozlewiskiem" na podstawie powieści Małgorzaty Kalicińskiej. Produkcja zdobyła sympatię widzów i w kolejnych sezonach realizowano jej kontynuacje. W 2010 r. Braunek wystąpiła w przedstawieniu Krystiana Lupy "Persona. Ciało Simone" w stołecznym Teatrze Dramatycznym. Rok później odebrała Wiktora dla aktora telewizyjnego roku.

Buddystka i aktywistka

Była buddystką, zwierzchnikiem Związku Buddyjskiego "Kanzeon". Wspierała ruch na rzecz praw człowieka w Chinach. Była także wegetarianką, wspierała akcje na rzecz praw zwierząt. Razem z Mają Ostaszewską i Ksawerym Jasieńskim nagrała w 2007 roku adaptację audio buddyjskich bajek zebranych przez Rafe Martina w zbiorze "Głodna tygrysica".

Braunek: "Jak te kobiety"

11 kwietnia 2014 została odznaczona złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Decyzją prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego została 22 kwietnia 2014 roku odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej i społecznej oraz za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Była trzykrotnie zamężna: z Januszem Guttnerem, z Andrzejem Żuławskim i Andrzejem Krajewskim.

Zapal znicz, napisz wspomnienie

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.