W komedii "Poszukiwany, poszukiwana" badano, jaka jest zawartość cukru w cukrze. Ja badałem, ile jest Galla w Gallu Anonimie. Uważam, że słynny kronikarz pochodził z Chorwacji.

Prof. Tomasz Jasiński - historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mediewista, badacz średniowiecznych dziejów Europy Środkowej. Autor ponad 200 publikacji, w tym kilkunastu książek. 

Gdyby nie praca Galla Anonima mielibyśmy tylko szczątkowe informacje o najdawniejszych dziejach Polski. Na szczęście Bolesław Krzywousty zatrudnił Galla i dostaliśmy dzieło ważne nie tylko dla Polski, ale dla historii piśmiennictwa w ogóle. 

Nasz pierwszy kronikarz podkreślał, że w Polsce jest wygnańcem i tułaczem. Stworzył jednak coś wybitnego. „Kronika polska" to jedno z najbardziej nowatorskich dzieł średniowiecza, wyjątkowe także pod względem formy. Gall Anonim miał talent poetycki i posługiwał się wyjątkową rytmiką. To jego znak rozpoznawczy. Wykorzystałem tę rytmikę do stworzenia pierwszego na świecie programu komputerowego, który prześledził rytmikę prozy łacińskiej. Szukałem w ten sposób innych możliwych prac Galla. Było to w 2010 r., gdy nie korzystało się jeszcze ze sztucznej inteligencji, jaką naukowcy mają dziś do pomocy.  

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Małgorzata Bujara poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    Bardzo ciekawy artykuł, dziękuję, że mogłem go przeczytać.
    @dr.Polis
    Bardzo dziękujemy za te słowa. Przekażę Panu Profesorowi
    już oceniałe(a)ś
    36
    0
    @dr.Polis
    Ciekawy jestem jak by to wykazała obecna AI ?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Anonimović! :)
    @PiekielnyPedro-dawniej.666
    Hrvat Anonimowić
    już oceniałe(a)ś
    31
    0
    Świetny artykuł. Teoria o pochodzeniu " galla anonima " równie ciekawa jak ta profesora Urbańczyka o pochodzeniu piastów od uchodźców z państwa wielkomorawskiego.....I pewna refleksja: jeżeli obie są prawdziwe to pokazuje jak wiele Polska zawdzięcza uchodźcom, i to od początku swego istnienia: pierwsza historyczna dynastia, pierwsza kronika dziejów państwa, razem z " gallem anonimem", tylko od zachodu, do Polski napłynęli wtedy pierwsi Żydowscy uchodźcy przed pogromami w Europie zachodniej przy okazji pierwszej krucjaty. Już wkrótce ich praca wzbogaci skarb państwa. Potem będą Szkoci co przybywali do rzeczpospolitej z biedy lub prześladowań religijnych, ponad kilkadziesiąt tysięcy, będą też tatarzy co osiedlali się na Litwie już w 14tym wieku, też często uciekinkerzy po walkach wewnątrz Ordy....tylko ci wszyscy uchodźcy rzeczywiście byli " ubogaceniem kulturowym" w tej części Europy, ich obecność i praca naprawdę ubogacała tę ziemię.
    @marekpoplawski
    Uciekinierzy, przepraszam za literówkę.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @marekpoplawski
    A dzisiaj nienawidzi sie uchodzcow w imie "politycznej "poprawnosci. Polski emigrant.
    już oceniałe(a)ś
    14
    7
    @marekpoplawski
    "jeżeli obie są prawdziwe to pokazuje jak wiele Polska zawdzięcza uchodźcom"

    Tyleż samo co indiańska Ameryka przybyciu Hiszpanów i Brytyjczyków :) . Powstanie państwa Piastów jest wiązane z poświadczonym archeologicznym, masowym paleniem gródków plemiennych na terenie Wielkopolski. Co prawda ja osobiście uważam, że odpowiedzialny za to jest Bolesław Srogi z Czach, a Mieszko przybył tam na gotowe z Połabia (jego gród macierzysty Licikava leżał opodal Merseburga).
    już oceniałe(a)ś
    8
    21
    @Azzo (Powstanie państwa Piastów jest wiązane z poświadczonym archeologicznym, masowym paleniem gródków plemiennych na terenie Wielkopolski):

    to ich takie mnóstwo tam było? zdawałoby się, leśna raczej kraina (w tym czasie); może pożary lasów i wówczas dawały się we znaki? albo wypalanie jakoś miejscowym nie wyszło (wiatr się zmienił) i sami sfajczyli swój gród, i to nie jeden;

    no bo po co ów srogi Bolesław miałby się fatygować w ten dość pusty, puszczański kraj i palić tubylcom ich grody? za wiele dobra raczej w nich nie posiadali; co prawda sami ówcześni Wielkopolanie mogli być cennym towarem, ale to kłóci się z tym spaleniem, bo jednak zbudowali w końcu państwo, więc musieli być dość liczni;

    chyba, że czmychnęli zostawiając swoje grody, a Srogi spalił je ze zwykłej złośliwości; ale tu już sprawę ucinają sławne "nożyce Ockhama";

    zaś odkrycie rodzinnego grodu Mieszka jest chyba większą sensacją niż odkrycie opisane w tym artykule; wynikałoby jednak, że Mieszko przybył do nas z Niemiec :( (co prawda późniejszych).
    już oceniałe(a)ś
    9
    3
    @marekpoplawski
    Ta jest otworzyć granicę w Polsce potrzeba inżynierów , medyków ,informatyków .....
    już oceniałe(a)ś
    1
    21
    @Azzo
    Byli też uchodźcy ekonomiczni, którzy z Niemiec przybywali na Dolny Śląsk i dalej do Krakowa. Był to poniekąd dla nich "dziki wschód" gdzie można się było dorobić.
    już oceniałe(a)ś
    10
    1
    @marekpoplawski
    za ostatnie zdanie łapka w dół, a tak dobrze zacząłeś, szkoda wielka
    już oceniałe(a)ś
    2
    9
    @marekpoplawski
    W tytule błędnie użyto pojęcie "teoria". Póki co jest to hipoteza, po znalezieniu i opublikowaniu dowodu stanie się teorią.

    "Szlachectwo zobowiązuje" profesura również.
    już oceniałe(a)ś
    7
    1
    @calvados1
    Autor w artykule pisze o "hipotezie" mylący jest tytuł artykułu.

    Czy hipoteza o pochodzeniu Galla Anonima została dowiedziona nie mnie sądzić, tymbardziej, że w tym przypadku jest to bardzo trudne. Niemniej jednak historia jest uważana za naukę, więc użycie terminów "hipoteza" oraz "teoria" powinno być stosowane z uwagą.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @marekpoplawski
    cóż, mam nadzieję, że nasza RP czujnie będzie umiała ponownie wykorzystać antysemityzm zachodniej Europy. Nie mówiąc już o tym, że zmieści się u nas parę milionów Tajwańczyków.
    już oceniałe(a)ś
    0
    5
    @marekpoplawski
    " ich obecność i praca naprawdę ubogacała tę ziemię."

    To prawda. Pamiętajmy też o Olendrach i ich osadach wzdłuż Wisły. O niemieckich mieszczanach i pewnym astronomie niemieckiego pochodzenia. O ormiańskich kupcach itd.
    już oceniałe(a)ś
    22
    0
    @jg_gw1
    Mieszko jest tutejszy. Jego dziad był z północy. Nie ma powodów uważać, że państwo Piastów powstało inaczej niż Ruś Kijowska. Mimo, że poza dochodowymi szlakami i na bagnistych terenach była Wielkopolska doskonałym terenem pozyskiwania niewolników dla arabskich handlarzy. Stąd te opustoszałe grody i stąd nowe, większe piastowskie oraz bogactwo kłujące w oczy niemieckich margrabiów i imponujące Watykanowi i Cesarstwu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    5
    @Killick
    To prawda. I to nie tylko Kopernik z matki Watzenrode...także " najsłynniejszy polski astronom" z wieku 17ego czyli Jan Heweliusz, w originale Johan Havelke...a to jemu zawdzięczamy na niebie " tarczę sobieskiego".
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    @margolcia
    Przepraszam za rozczarowanie:)
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @Killick
    I jeszcze o Arianach, a później Włochów i znacznie później Grekach. Polska była zwykle otwarta na przybyszów z innych stron, a oni zwykle wnosili do nas powiew nowej kultury, sztuki, architektury, czy wreszcie kuchni.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @Kuwahara (Nie ma powodów uważać, że państwo Piastów powstało inaczej niż Ruś Kijowska):

    nie ma właściwie żadnych powodów uważać, żeby uważać, że powstało jak Ruś Kijowska; jedyne co łączy Wielkopolskę Mieszka I Ruś, to są Polanie, którzy jednakowoż na Rusi są lepiej źródłowo potwierdzeni a Wielkopolsce są z nimi problemy; można wnosić, że byli to w każdym razie inni Polanie, bo dystans w przestrzeni był spory a wówczas drogi ze wschodu na zachód i odwrotnie za bardzo nie istniały, może jakaś ścieżka była między Krakowem a Rusią, ale nic pewnego;

    pewnie chodzi Ci o tych Waregów - oni tam na Rusi akurat są zupełnie zrozumiali, tam jakoś kursowali między Skandynawią a Bizancjum po rzekach i morzach - to był owocny i obiecujący szlak, w Cesarstwie można było się dorobić drobnej fortuny, prawem lub lewem; stworzyli w sumie dość osobną cywilizację o greckim rodowodzie;

    a w Wielkopolsce? no, niby do Poznania też dałoby się rzeką spłynąć, jednak ostatni Wikingowie notowani byli gdzieś na Wolinie i o ich działaniach w wielkopolańskich puszczach nic nie wiadomo; Mieszko jak już, to kumał się z Czechami, a naparzał z Połabianami, którzy bardzo dzicy byli, nawet ponoć przy tym brata stracił.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @marekpoplawski
    No I zaproszeni do osiedlania się Niemcy, przybywali już od XIIw. Południe obecnej Polski pełne jest miejscowości czy miast przez nich założonych. Łańcut to jedno z tych najbardziej wysuniętych na wschód.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @Azzo
    Teza, że przybył z Polabia jest tak samo wiarygodna jak ta, że przybył z Rusi i wywodzili się z drużyny Rurykowiczów lub że pochodził z księstwa wielkomorawskiego.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @gonzor (Łańcut to jedno z tych najbardziej wysuniętych na wschód):

    miasta w Polsce miał zwykle jakąś odmianę tzw. prawa niemieckiego a w średniowieczu i w części, mniejszej lub większej, także ludność niemieckiego pochodzenia; Małopolska nawet na wsi skolonizowana została na znacznym obszarze przez Niemców; czyli Niemcy od baaardzo dawnych czasów są po prostu częścią populacji terenu zwanego Polską, najczęściej się spolonizowali, choć nie wszędzie (np. w Prusach Królewskich mniej); zostały po nich nazwy miejscowe i sporo słownictwa w SJP;
    no i były późniejsze fale osadnictwa z zachodu, nie tylko z terenu Rzeszy Niemieckiej;

    a co do wschodniego zakresu tego osadnictwa, to taka niemiecka osada funkcjonowała np. we Lwowie, jeszcze przed lokacją miasta (nb. na prawie niemieckim); obecną katedrę, a oryginalnie farę miejską, budował zaś w końcu XV w. majster z Wrocławia.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Świetnie się czyta , b. ciekawe.
    już oceniałe(a)ś
    62
    1
    Szczególnie ciekawa dla mnie jest metoda którą przyjął Pan Profesor w swoich poszukiwaniach. Dla mnie to wszystko bardzo obce zawodowo, ale szalenie interesujące.
    już oceniałe(a)ś
    55
    0
    Bardzo, bardzo ciekawe, dziękuję!
    już oceniałe(a)ś
    48
    1
    Bardzo interesujące, dziękuję.
    już oceniałe(a)ś
    46
    1
    Hvala lepa.
    @grrrrrrrrr
    Lepa Brena.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0