Efekt nocebo trudno jest zbadać. Naukowcy zwykle starają się nie przysparzać ludziom cierpienia, nawet jeśli mają na to przyzwolenie.

Problemy zdrowotne wynikające z negatywnego, lękowego nastawienia noszą nazwę efektu nocebo. Po raz pierwszy użył tego terminu w roku 1961 brytyjski lekarz Walter P. Kennedy, żeby opisać reakcję odwrotną do tej, która zachodzi przy znacznie korzystniejszym efekcie placebo (placebo po łacinie oznacza „będę się podobać", nocebo natomiast – „będę szkodzić"). Kennedy w czasie II wojny światowej służył jako oficer wywiadu – tłumaczył na angielski artykuły naukowe z niemieckiego i próbował rozwikłać tajemnice nazistowskiej medycyny wojskowej.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Podwójnie ślepa próba z grupą kontrolną, tak zwany "złoty standard" badań klinicznych jest właśnie z powodu efektu nocebo obciążony wadą. Lek może być skuteczny, ale kiedy pacjent ma tylko 50 procent pewności, że go otrzymał, jego wiara w wyzdrowienie jest osłabiona. Dlatego bardziej etyczne niż podawanie placebo jest porównywanie dwóch różnych leków, gdzie uczestnik każdej grupy ma pewność, że prowadzona jest terapia, a nie eksperyment.
  @royalease
  A efekt placebo?
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Dawne oskarżenia o " czary" i " rzucanie uroków" polegały na podobnym mechanizmie . Teraz ten proces po prostu się zmedykalizowal i zbiurokratyzowal.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Za co mój komentarz został skasowany?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  To chyba tłumaczy efekty niepożądane po szczepieniach na covid. Tak czy i naczej antyszczepionkowcy są straceni, jeśli nie zaszkodzi im wirus, to zaszkodzi im nocebo.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  ja jestem w fazie nocebo od urodzenia w Polsce, w lęku cały czas... ale jem i mówię
  @Optionfree
  Boś po prostu tchórz!
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @Dona746
  a rozumiesz co to jest sarkazm?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Jezzuuuuu jakie badanie kliniczne gdzie pacjenci poddawali się próbom samobójczym?!! Co ja czytam?!!! Czy ktoś to w ogóle czyta?!??
  @apricotek
  A ty w ogóle rozumiesz co czytasz?
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @apricotek
  A co brałeś jak czytałeś?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @apricotek
  Trzeba czytać i to że zrozumieniem!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0