Naukowcy rozpoczęli badania z udziałem ludzi nad terapią przeciwnowotworową, znaną jako terapia mRNA, odkryli też nowy ocean w Układzie Słonecznym i udowodnili, że znęcanie się zostawia trwałe ślady w chemii mózgu. Zapraszam na przegląd najważniejszych odkryć naukowych ubiegłego tygodnia.

1. Astronomowie odkryli nowy ocean w Układzie Słonecznym

Ten ocean znajduje się na niewielkim księżycu Saturna - o imieniu Mimas - mniej więcej 20-30 km pod jego lodową skorupą. Dowody na jego istnienie przedstawili w "Nature" astronomowie pod kierunkiem Valéry'ego Laineya z Obserwatorium Paryskiego. Na podstawie danych z sondy Cassini, która przez wiele lat okrążała i badała Saturna, precyzyjnie zrekonstruowali ruch orbitalny Mimasa. Wykazali, że dryf jego perycentrum można wyjaśnić tylko ciekłym wnętrzem księżyca. W ten sposób Mimas dołącza do innych księżyców Saturna, które mają podobne oceany - Enceladusa i Tytana, a także księżyców Jowisza - Europy i Ganimedesa.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Agata Żelazowska poleca
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  I to są ciekawe newsy i naukę powinno się promować. Amerykanie tak zdurnieli i chcą głosować na trumpa, bo oprócz zaczadzenia religijnego, media lansowały jakieś debilne kardisznaki czy swoich "kopaczy" czy tam innych jutuberów pokazujących dudy i mamy efekty- idiokracje. "Według ankiety na zlecenie LEGO, dzieci w USA i UK marzą, żeby zostać "YouTuberem". Mało kto chce latać w kosmos. Odwrotnie jest w Chinach, gdzie "astronauta" jest wciąż na pierwszym miejscu."
  @Lordopa
  Dzieci w USA i UK wybierają rozsądnie. Bycie youtuberem jest bezpieczne, co do zasady :), astronautą nie bardzo. Poza tym ile osób może zostać astronautami ? Garstka ! :)
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @kemorx
  PS. Zapomniałem dodać, że przy ?odrobinie szczęścia? bycie youtuberem może przynieść sławę i pieniądze. Dzieci o tym wiedzą. Twardo stąpają po ziemi. :)))
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  a Kononienko to za jakie ciężkie przestepstwo?
  @OstatniRzymianin
  Miga się od mobilizacji jak może..
  już oceniałe(a)ś
  0
  0