Skok ewolucyjny - od łusek do piór - nie wymaga dużych zmian w składzie ani ekspresji genomu - wskazują nowe badania.
Pióra, futro i łuski. To tak zwane przydatki skórne, które m.in. sprawiają, że łuskowiec, pies i gołąb wyglądają inaczej. Jasne, mają inną budowę i pochodzą z różnych grup zwierząt, jednak pokrycie ciała też mają zróżnicowane. Choć tak inne, choćby w dotyku, zarówno pióra, jak i łuski czy ludzkie włosy są wykonane z tych samych podstawowych materiałów.
I jak się okazuje, wystarczy stosunkowo prosta modyfikacja genetyczna, aby wyprodukować jedno zamiast drugiego.
Co sprawia, że mamy włosy zamiast piór?
Wszystkie komentarze
Nie, poniewaz zmiany, jakich dokonano, dotycza komorek somatycznych, ktore nie biora udzialu w tworzeniu potomstwa.
Przy okazji, te zmiany nie sa zmianami genetycznymi. Biochemicznie aktywowano pewien szlak sygnalowy, tylko tyle.
Dlatego zadałem to pytanie . Bo ingerencja , której dokonano, nic nie tłumaczy, jeßli chodzi o ewolucje, czyli dlaczego doszło do takiej zmiany . Powody ewolucyjne są oczywiste, ale co je spowodowało ? Ten eksperyment daje tylko odpowiedź jak osiągnąć efekt, nic więcej . Albo aż tyle :)
Zarowno w tytule tego artykulu w 'Science Advances', jak i w abstrakcie, jest przekazane, co autorzy uwazaja za najwazniejsze w tej pracy. Ktore elementy biologii rozumiemy lepiej, dzieki wynikom opisanym w tym artykule.
Pani Redaktor nie potrafila jednak tego przekazac.
Na przyklad w tytule "transient agonism" jest skontrastowany z "permanent transition". Czyli cos, co jest bardzo wazna obserwacja, to jest fakt, ze przejsciowa indukcja tego szlaku sygnalowego spowodowala permanentna zmiane rozwojowa kurczaka.
To nie sa trywialne rzeczy. Jednak mozna je zrozumiec, tylko trzeba czytelnika troche poprowadzic w dobra strone.
Na przykład warana, to by dopiero był smok! ;)
"Skok ewolucyjny - od łusek do piór - nie wymaga dużych zmian w składzie ani ekspresji genomu - wskazują nowe badania."
Latwo jest opacznie zrozumiec to stwierdzenie.
Naukowcy zaindukowali pewna szciezke sygnalowa, co spowodowalo zmiany w ekspresji setek genow. Ile dokladnie, jest opisane w pracy w 'Science Advances'.
Czyli zmiany morfologiczne, jakie zaobserwowali po aktywowaniu hedgehog signalling pathway koreluja sie ze zmiana poziomu ekspresji wielu genow.
Tak wiec "skok ewolucyjny" moze byc zaindukowanny przez drobne zmiany w genomie, ale ostatecznie cecha fizjologiczna zalezy od ekspresji wielu genow. Zmiana poziomu ekspresji wielu genow jest potrzebna zeby zaszla zmiana na poziomie komorki i organizmu.
A nie, przepraszam, przecież bioetycy by się sfajdali.