Wskazówki symbolicznego zegara zagłady zostały przestawione na 90 sekund do północy. Głównie z powodu wojny w Ukrainie, ale nad światem wiszą też inne zagrożenia.

O tegorocznym wskazaniu zegara zagłady (ang. Doomsday Clock) poinformowali we wtorek naukowcy z redakcji magazynu "The Bulletin of the Atomic Scientists"

"Wojna w Ukrainie wkroczy wkrótce w drugi rok, nie widać jej końca. Zagrożona jest suwerenność Ukrainy i szersze europejskie porozumienia w zakresie bezpieczeństwa, które w dużej mierze obowiązywały od zakończenia II wojny światowej" - argumentują naukowcy.

Obawiają się, że w tej wojnie może dojść do użycia broni nuklearnej ("przez przypadek, zamierzenie lub błędną kalkulację"). Rosja złamała już swoje wieloletnie zobowiązania, sprowadziła działania wojenne na tereny reaktorów jądrowych w Czarnobylu i Zaporożu, naruszając międzynarodowe protokoły i ryzykując masowe uwolnienie materiałów radioaktywnych (a apele i starania Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o zabezpieczenie tych elektrowni zostały odrzucone).

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Czarno widzę przyszłość tej planety. Szkoda bo mogłoby być tutaj naprawdę przyjemnie gdyby nie ten nadmiar testosteronu, chciwość i brak współczucia.
  @grizzly
  Zapomniałeś o nadmiarze estrogenu, ruchu woke, i ogólnie ekstremizmach ;-)
  już oceniałe(a)ś
  7
  23
  @grizzly
  Planeta sobie poradzi. Z ludzkością gorzej
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  @grizzly, @MDB
  Podsumowując:
  "Mogłoby być tutaj naprawdę przyjemnie gdyby nie ludzkość."
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  @grizzly
  Skoro dotychczas było już pięć zdarzeń powodujących masowe wymarcie życia na Ziemi, to należy się spodziewać kolejnego takiego zdarzenia.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Zapomnieli o najważniejszej przyczynie wszystkich kryzysów - o bombie demograficznej. W najbliższych dziesięcioleciach liczba ludności Afryki osiągnie ponad 4 miliardy (w 2009 roku było ich miliard), i jeśli cywilizowany świat nie podejmie odpowiednich kroków w kierunku ograniczenia populacji, czeka nas katastrofa.
  @rattus-rattus
  Afryki tak, ale Azja przestała rosnąć. Przyrost ludności ma się zatrzymać przed końcem wieku na ok. 10 mld. A jeśli Europa i USA zaczną na poważnie inwestować w emancypację kobiet w Afryce - to może i wcześniej.
  już oceniałe(a)ś
  7
  2
  @nikanor
  Wg prognoz ONZ wzrost populacj miał się zatrzymać gdzieś w połowie przyszłego wieku na ok. 12 mld. Prognozy nie pierwszej świeżości, jeśli są jakieś nowsze to raczej bardziej pesymistyczne.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @parazydek
  No kiedy właśnie są bardziej optymistyczne. Wzrost w tej chwili przewiduje się do końca tego wieku, do poziomu 10 mld. Co oczywiście ma dla nas bardzo doniosłe znaczenie, hehe. Jeszcze dwie, trzy dekady i do piachu.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @rattus-rattus
  Na szczęście populacja rosji maleje i to jest dobra wiadomość.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  " O ile obie strony nie wznowią negocjacji i nie znajdą podstaw do dalszych redukcji, traktat wygaśnie w lutym 2026 r". O jakich traktatach z kacapami może być mowa skoro honorują je tylko wtedy jak im pasuje.
  już oceniałe(a)ś
  26
  1
  Na tym przykładzie widać że tysiące lat ewolucji i rozwoju człowieka nadal maczuga i kij lepszym jest do rozwiązywania ludzkich problemów niż księgi mądrości i dialog.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Porażające i przerażające, z myślą o przyszłych pokoleniach.
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  Dobry czas, żeby sobie odświeżyć "Watchmen" Alana Moora - w którym Doomsday Clock pełni ważną funkcję fabularno/estetyczną. Rzecz pisana na progu atomowej zagłady w latach osiemdziesiątych, która nagle stała się przerażająco aktualna.
  @Dead_Joe
  Bynajmniej. Żadna atomowa zagłada nam nie grozi. Ani żadna inna. Nie za naszego życia.
  już oceniałe(a)ś
  0
  3
  W ciągu 70 lat przez różnych szubrawców ludzkość straciła 5,5 z umownych 7 minut. W tym tempie zostało 1,5 minuty czyli góra 20 lat do kompletnej zapaści świata jaki znamy.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  "Zegar zagłady zbliżył się do północy"
  Z tego wniosek, że świt coraz bliżej.
  Moja stara maksyma. Nie ma złego co by na dobre nie wyszło.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0