Jeśli chcecie poczuć ból wojny, nie wpatrujcie się w telewizory i ekrany komputerów, ale wybierzcie się na dworzec kolejowy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od tłumów uchodźców koczujących z tobołami bardziej przygnębiające wrażenie robią ci z tobołami i dziećmi. A najbardziej przygnębiające – uchodźcy z tobołami, dziećmi i zwierzakami. Leżące na ziemi psy i zamknięte w klatkach koty to tacy sami wojenni uciekinierzy jak ludzie.

Te i inne zwierzęta też umierają na wojnie rozpętanej przez nacjonalistycznych megalomanów .

Czasem przeżywają historie wyciskające łzy – jak ta o kocie z Ukrainy, który zgubił się na krakowskim Dworcu Głównym, a potem się odnalazł .

Ukrył się przed światem w dziurze w ścianie.

Co jest dowodem na to, że perfekcja (w tym wypadku wykonania dość niedawnego remontu krakowskiego dworca) to ślepa uliczka.

Czasem pojawiają się historie podnoszące na duchu – jak ta o łodzianinie, który pojechał do Dniepru w Ukrainie z lekarstwami dla ludzi i zwierząt, karmą weterynaryjną i jedzeniem .

Kiedy indziej ręce same ściskają się w złości, a twarz gniewnie wykrzywia – kiedy w nocnym ostrzale zoo w Charkowie zginęły dwa orangutany i szympans .

Jedno jest pewne. Na każdej wojnie ludzi cierpią też inne zwierzęta.

Często po prostu dlatego, że czołgi rozjeżdżają, a bomby niszczą ich siedliska. Albo dlatego, że ludzie potrzebują drewna na opał .

Z powodu konfliktu ludzi – na razie niezbrojnego – cierpią też zwierzęta na granicy Polski z Białorusią. Polska buduje tam graniczny płot, przez który prześliźnie się najwyżej mysz .

Co z większymi zwierzętami? Z białowieskimi żubrami, wilkami, rysiami? Czym one zawiniły?

W tym zalewie nieszczęść pamiętajmy jednak o tym, że życie zawsze zwycięży. Dziś zaczyna się astronomiczna wiosna. Choć przyroda już dawno obudziła się do życia po zimie .

Dla mnie najważniejszą oznaką tej pobudki nie są kwitnące leszczyny czy wierzby, ale pierwszy gwizd szpaka . W tym roku usłyszałem go jeszcze przed napaścią Rosji na Ukrainę.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
"Co jest dowodem na to, że perfekcja (w tym wypadku wykonania dość niedawnego remontu krakowskiego dworca) to ślepa uliczka.". Niekoniecznie, gdyby pozostawić więcej dziur kot mógłby nigdy się nie odnaleźć, zostać odnalezionym.
już oceniałe(a)ś
1
0