Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zdecydowana większość osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przechodzi swoją chorobę łagodnie, jednak u niektórych zapalenie płuc COVID-19 przebiega gorzej i pozostawia ślad nawet po wyzdrowieniu. Jednym z kluczowych elementów zapobiegania tym problemom jest właściwa rehabilitacja. W tym celu Światowa Organizacja Zdrowia opracowała specjalny poradnik. Specjaliści z Krajowej Izby Fizjoterapeutów przetłumaczyli go dla polskich pacjentów.

Poradnik nosi nazwę: "Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19". Przedstawiono w nim podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia i zostały przyjęte do szpitala z rozpoznaniem infekcji COVID-19. Zebrane w niej informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy.

Pełna wersja poradnika - TUTAJ

Zawiera on wiele ważnych informacji (również w formie graficznej) dotyczących np. tego, jak radzić sobie w przypadku pojawienia się duszności, jakie pozycje wtedy przyjmować, jakie stosować techniki kontroli oddechu. Dużą część informatora zajmują opisy ćwiczeń rehabilitacyjnych do samodzielnego wykonywania w domu; od rozgrzewki, przez ćwiczenia sprawnościowe, po wzmacniające i wyciszające.

Informator zawiera informacje dotyczące następujących zagadnień:

- postępowanie w przypadku duszności;

- ćwiczenia fizyczne po opuszczeniu szpitala;

- postępowanie w razie problemów z głosem;

- porady dotyczące przyjmowania pokarmów, płynów oraz przełykania;

- postępowanie w razie problemów ze skupieniem uwagi, pamięcią oraz logicznym myśleniem;

- radzenie sobie z codziennymi aktywnościami;

- radzenie sobie ze stresem oraz wahaniami nastroju.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów wydrukowała 10 tys. egzemplarzy, które zostaną przekazane szpitalom jednoimiennym i rozdane pacjentom opuszczającym je. Będą również dostępne w KIF i niektórych gabinetach fizjoterapeutycznych.

KIF podkreśla, że proponowane zalecenia nie zastępują spersonalizowanego programu ćwiczeń, ale są wartościowym zbiorem wskazówek, z którymi powinni się zapoznać wszyscy pacjenci dotknięci COVID-19, a także ich bliscy. Jak przypominają też autorzy poradnika: "Każda osoba doświadcza skutków hospitalizacji i ciężkiej choroby w inny sposób. Bardzo ważne jest, aby we właściwym momencie skontaktować się z personelem medycznym".

Szpitale i placówki medyczne niosące pomoc pacjentom covidowym mogą zgłaszać zapotrzebowanie na broszury pod adresem: wspolpraca@kif.info.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.