Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

1. To było bardzo gorące lato, a sierpień wręcz ekstremalny. Zdziwieni?

Anomalie temperatury latem (w okresie czerwiec-sierpień) 2020 r.Anomalie temperatury latem (w okresie czerwiec-sierpień) 2020 r. (Copernicus)

Jeśli tak, oznacza to, że przyzwyczailiśmy się już do temperatur wyższych niż jeszcze w poprzedniej dekadzie. Globalnie rzecz biorąc, cały rok 2020 ma szansę zapisać się jako rekordowo gorący. Boleśnie odczuła to Arktyka - jeden z papierków lakmusowych globalnego ocieplenia.

2. Coraz więcej Polaków boi się szczepień - raport Lanceta

Od wybuchu pandemii koronawirusa lekarze obserwują większe zainteresowanie szczepieniami ochronnymi (zdjęcie ilustracyjne)Od wybuchu pandemii koronawirusa lekarze obserwują większe zainteresowanie szczepieniami ochronnymi (zdjęcie ilustracyjne) Shutterstock

Europejczycy mają mniejsze zaufanie do szczepionek niż mieszkańcy innych kontynentów. Ich wiara w skuteczność i bezpieczeństwo szczepień jednak rośnie. Wyjątkiem jest Polska.

3. Świeży lód pokrywa Enceladusa. Na księżycu Saturna coś się dzieje

Enceladus - księżyc Saturna - na mozaice zdjęć w podczerwieni.  Obszary pokryte lodem w postaci krystalicznej są poczerwienione. W dolnym rzędzie: półkula północna i południowa księżycaEnceladus - księżyc Saturna - na mozaice zdjęć w podczerwieni. Obszary pokryte lodem w postaci krystalicznej są poczerwienione. W dolnym rzędzie: półkula północna i południowa księżyca (NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/LPG/CNRS/University of Nantes/Space Science Institute)

Powierzchnia Enceladusa jest geologicznie bardzo młoda. Wskazują na to nowe obrazy tego księżyca w podczerwieni, które naukowcy uzyskali z danych przesłanych przez sondę Cassini. Mimo że sonda została zniszczona trzy lata temu, zebrane przez nią informacje wciąż dostarczają sensacji.

4. Sfilmowali niemożliwe. Zobacz, jak kołysze się gigantyczna czarna dziura w galaktyce M87

Cień czarnej dziury w galaktyce M87 na przestrzeni lat 2009-2027. U dołu - sieć radioteleskopów, która brała udział w synchronicznych obserwacjach w tych latachCień czarnej dziury w galaktyce M87 na przestrzeni lat 2009-2027. U dołu - sieć radioteleskopów, która brała udział w synchronicznych obserwacjach w tych latach EHT

Przypomina to zataczanie się dziecięcego bączka rozkręconego na podłodze. Oczywiście na filmie widać nie samą czarną dziurę, tylko jej cień. Zespołem, który zarejestrował i odtworzył chyboczący cień czarnej dziury M87*, kierował polski astrofizyk Maciek Wielgus.

5. Jak Antarktyda straci lód. Naukowcy czarno to widzą

Radarowa mapa wysokości czapy lodowej na Antarktydzie.Radarowa mapa wysokości czapy lodowej na Antarktydzie. CPOM

W "Nature" uczeni z Niemiec, USA i Szwecji jako pierwsi prognozują skalę załamania się lądolodu Antarktydy z każdym kolejnym stopniem globalnego ocieplenia. Malowany przez nich obraz jest ponury, ale ciągle możemy się uchronić przed dramatycznym wzrostem poziomu oceanu.

6. Neandertalki wolały mężczyzn Homo sapiens

Neandertalczyk i Homo sapiens. Neandertalczyk i Homo sapiens.  S.PLAILLY/E.DAYNES / S.PLAILLY/E.DAYNES/Science Photo Library/East News

Sapiensi mogli być dla neandertalek bardziej atrakcyjni niż mężczyźni z ich własnego gatunku. Wskazuje na to badanie neandertalskich chromosomów Y, którego wyniki publikuje najnowsze "Science".

7. Naukowcy potwierdzają: koronawirus mutuje

Koronawirus w USA - zdjęcie ilustracyjneKoronawirus w USA - zdjęcie ilustracyjne Fot. David J. Phillip / AP Photo

Z najnowszego raportu wynika, że zmutowany SARS-CoV-2 nie jest bardziej zabójczy, ale może być bardziej zakaźny.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.