Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kwarantanna dla powracających z zagranicy została wprowadzona wraz z zamknięciem granic, czyli 15 marca. Zmieniły się od tego czasu pewne zasady. Początkowo wszyscy objęci kwarantanną musieli iść do sanepidu lub lekarza rodzinnego po zaświadczenie dla pracodawcy. Teraz takie zaświadczenie otrzymuje się po przekroczeniu granicy. Poza tym początkowo kwarantanna obowiązywała tylko osobę, która wróciła z zagranicy. Od ubiegłego tygodnia obowiązuje także wszystkich pozostałych domowników.

1. Kwarantanna rozpoczyna się dzień po przekroczeniu granicy i trwa 14 dni.

Należy odbyć ją pod adresem, który podaje się w tzw. karcie lokalizacyjnej po przekroczeniu granicy. Jeśli nie chcemy narażać bliskich na kontakt z nami, bo boimy się ich zakazić lub nie chcemy, by byli objęci kwarantanną, to służba sanitarna na granicy podaje telefon do centrum zarządzania kryzysowego wojewody. Osoba z centrum szczegółowo wypytuje o warunki mieszkaniowe. – Co innego, jeśli ktoś mieszka z rodziną na małym metrażu, a co innego, jeśli ma duży dom, w którym jedno piętro może być dla niego, a drugie dla innych domowników – wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Organizacja miejsc kwarantanny dla osób, które nie mogą odbyć jej w domu, należy do wojewody. Przebywające w nich osoby są pod stałym nadzorem. Osoby przebywające w domach kontroluje, na ogół tylko raz dziennie, policja.

2. Podstawową zasadą kwarantanny jest zakaz opuszczania miejsca pobytu.

Nie wolno wychodzić do sklepu, apteki, na spacer. Jeśli ktoś ma psa, powinien przekazać go na czas kwarantanny pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy poprosić o pomoc w urzędzie miasta lub gminy.

3. W czasie kwarantanny nie wolno z nikim się spotykać i nikogo zapraszać do domu.

Choć jeśli zamieszkamy z rodziną, ona także zostanie objęta przymusową kwarantanną. Główny inspektorat sanitarny nadal zaleca, by w miarę możliwości ograniczyć kontakt z innymi domownikami. Należy używać oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu, oddzielnej toalety, jeśli jest taka możliwość. Jeśli nie ma takiej możliwości, po każdym skorzystaniu z łazienki powinno się dezynfekować ubikację, umywalkę czy wannę. Należy też często myć ręce i dezynfekować powierzchnie, których dotykamy: blaty, klamki, ekrany telefonów. Mieszkanie powinno być kilka razy dziennie wietrzone.

4. Minimum dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę ciała.

W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności należy jak najszybciej skontaktować się telefoniczne ze stacją sanepidu. Jeśli sanepid sam do nas zadzwoni, powinniśmy odpowiadać na wszystkie pytania dotyczące stanu naszego zdrowia.

Jeśli stan zdrowia ulega pogorszeniu, ale nie są to objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem, należy się skontaktować z lekarzem rodzinnym. Lista placówek POZ udzielających teleporad w okolicy jest dostępna na stronie NFZ: bit.ly/teleporady-lista.

Lekarz może wystawić nam e-receptę. O jej realizację możemy poprosić kogoś bliskiego (ale nie domownika). Jeśli nie ma takiej możliwości, możemy o pomoc poprosić gminę. Jeśli lekarz uzna, że konsultacja przez telefon to za mało, trzeba skontaktować się z pogotowiem, które powinno wysłać po nas specjalną karetkę i przewieźć do szpitala w okolicy, który jest w całości przeznaczony dla chorych z koronawirusem.

5. Po zakończeniu kwarantanny, w przypadku braku objawów COVID-19, można automatycznie wrócić do pracy.

Nie potrzeba do tego zaświadczenia z sanepidu. Jeśli sanepid zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu nas z kwarantanny (gdy wykonano nam badanie na obecność koronawirusa i dało ono wynik negatywny), powinniśmy poinformować o tym pracodawcę albo ZUS.

6. Kwarantanna to czas, za który pracodawca ma obowiązek wypłacić nam zasiłek chorobowy.

Podstawą do wypłaty zasiłku jest decyzja o objęciu nas kwarantanną otrzymana na granicy i oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy. Oświadczenie należy złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny.

Osoby, którym zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, mogą złożyć oświadczenie elektronicznie – za pośrednictwem portalu PUEZUS. Można je złożyć przy wykorzystaniu wniosku „ZAS-53 Wniosek o zasiłek chorobowy”. Do wniosku należy dołączyć skan lub zdjęcie podpisanego oświadczenia.

Jeżeli inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności kwarantanny lub izolacji niepełnoletniego dziecka, jednemu z rodziców dziecka, który opiekuje się w tym czasie dzieckiem, przysługuje zasiłek opiekuńczy.

7. Jeżeli przebywasz na kwarantannie, adresowane do ciebie przesyłki będą czekały na poczcie do czasu zakończenia izolacji.

Pierwsza próba doręczenia może nastąpić dopiero po zakończeniu kwarantanny. Nie dotyczy to przekazów pieniężnych. Pieniądze są doręczane w specjalnej kopercie.

8. Czy w kwarantannie mogę pracować? Czy szef może wysłać mi zadanie do zrobienia, a ja muszę je wykonać?

– Czas spędzony w kwarantannie jest traktowany jako czas zwolnienia chorobowego, za który wypłacany jest zasiłek. Nie wolno w tym czasie pracować. Pracodawca w tym czasie nie może nam zlecać żadnych zadań do wykonania - odpowiada Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Czytaj też: Codzienny Poradnik Antywirusowy w Gazecie Wyborczej

Na pytania czytelników o kwarantannę odpowiada Jan Bondar, rzecznik głównego inspektora sanitarnego

1. Czy objęty kwarantanną może wynieść śmieci, jeśli mieszka w bloku?

– Nie powinien. Można o to poprosić bliskich lub znajomych, a jeśli nie ma takiej możliwości, zwrócić się z tym problemem do gminy i pomogą wolontariusze.

2. Mogę wyjść do ogródka, jeśli mieszkam w domu?

– Można pod warunkiem, że będzie się unikało kontaktu z osobami z sąsiedztwa.

3. Czy po drodze od granicy do domu mogę zrobić zakupy?

– Na granicy każdy powracający ma mierzoną temperaturę. Jeśli nie ma gorączki i nie ma innych objawów zakażenia koronawirusem, może zrobić zakupy, zachowując przy tym normalne wymogi bezpieczeństwa, czyli odpowiednią odległość od innych klientów i inne rygory wprowadzone na czas epidemii.

4. Kto robi zakupy rodzinom w kwarantannie?

– Należy poprosić telefonicznie sąsiadów, rodzinę, a w sytuacji, kiedy to niemożliwe, lokalny samorząd. Można też skorzystać z aplikacji Kwarantanna Domowa dostępnej na stronie www.gov.pl/web/koronawirus i w ten sposób poprosić o pomoc.

5. Kto może przywieźć osobę objętą kwarantanną z lotniska do domu?

– Ktoś z rodziny, osoba bliska. Zaleca się unikanie transportu publicznego. Formalnie rzecz biorąc, nie ma jednak takiego zakazu. Kwarantanna rozpoczyna się dzień po przyjeździe z zagranicy, dlatego zachowując wszystkie zalecane środki bezpieczeństwa, można wrócić do domu z lotniska pociągiem lub autobusem.

6. Co robić, jak pęknie w domu rura z wodą? Mogę wezwać hydraulika?

– W takiej sprawie można także poprosić o pomoc lokalny samorząd.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.