Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nowy koronawirus o nazwie SARS-CoV-2 wywołuje zapalenie płuc o nazwie COVID-19.

Najnowsze analizy przeprowadzone przez ekspertów z Johnsa Hopkinsa (jeden z najlepszych szpitali na świecie) pokazują, że średni okres wylęgania koronawirusa, a więc czas pomiędzy zakażeniem a pojawieniem się objawów choroby, wynosi dokładnie 5,1 dnia.

„Tym samym 14-dniowa kwarantanna zalecana zarówno przez amerykańskie CDC [Centra Kontroli i Prewencji Chorób], jak i Światową Organizację Zdrowia w przypadku osób, które mogły mieć kontakt z koronawirusem, wydaje się właściwym przedziałem czasu” – piszą autorzy pracy opublikowanej w „Annals of Internal Medicine”.

Koronawirus na bieżąco

Zespół z Baltimore kierowany przez prof. Justina Lesslera przeanalizował dokładnie przebieg zakażenia u 181 osób. Byli to zarówno pacjenci z Chin, jak i z innych krajów, do których epidemia dotarła przed 24 lutym tego roku.

– W sumie w ciągu 11 dni i 12 godzin od chwili kontaktu z wirusem objawy zakażenia pojawiły się u 97,5 proc. wszystkich badanych przez nas osób. Z naszych szacunków wynika, że zaledwie u 100 osób na 10 tys. poddawanych kwarantannie mogą pojawić się objawy choroby już po zwolnieniu z kwarantanny – dodaje naukowiec.

W swojej pracy przypomina, że 5 dni to mniej więcej taki sam okres wylęgania jak w przypadku epidemii koronawirusa SARS z lat 2002-04. Z kolei w przypadku zakażenia koronawirusem MERS (Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej) objawy pojawiają się z reguły po 5-7 dniach.

Od grudnia 2019 roku zakażeniu nowym koronawirusem uległo ponad 116 tys. osób, a ponad 4 tys. zmarło w wyniku COVID-19.

Eksperci z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa stworzyli interaktywną mapę pozwalającą na bieżąco śledzić rozwój epidemii.

Czytaj też: Co robić, gdy z powodu koronawirusa czeka cię kwarantanna w domu? 

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.