Wieczorem ministerstwo wydało komunikat o trzech kolejnych potwierdzonych zakażeniach. >> Dotyczą kobiety z województwa śląskiego i mężczyzn z dolnośląskiego oraz mazowieckiego, którzy przebywają w szpitalach w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie.
W sumie w Polsce jest już 11 zachorowań na chorobę COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Pierwszy chory przebywa w szpitalu w Zielonej Górze, kolejni są hospitalizowani w Szczecinie, w Ostródzie, we Wrocławiu, w Warszawie i Raciborzu.
W Polsce hospitalizacji poddano na razie 168 osób, u których istnieje podejrzenie zakażeniem. Liczbę osób poddanych domowej kwarantannie szacuje się na ponad 900, a liczbę osób znajdujących się pod nadzorem sanepidu - na ponad 7 tys.
Główny Inspektorat Sanitarny w związku z groźbą epidemii "rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych".
Jakie objawy powinny cię zaniepokoić i gdzie się z nimi zgłaszać?
Choroba objawia się gorączką, suchym kaszlem i trudnościami z oddychaniem. Jeśli byłeś w miejscach objętych epidemią w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowałeś u siebie takie objawy, bezzwłocznie telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie zostanie określony dalszy tryb postępowania medycznego.
Uwaga, obecnie nie można komercyjnie (płatnie) wykonać w Polsce testów na obecność koronawirusa w organizmie. Takie testy diagnostyczne są wykonywane tylko wtedy, kiedy jest to medycznie uzasadnione.
Nie narażaj innych! Najważniejsze: jeśli czujesz się źle, gorączkujesz, kaszlesz, zostań w domu, nie chodź do pracy i na imprezy. Nie narażaj innych, zwłaszcza tych, którzy mają osłabiony – z powodu wieku czy chorób – układ odpornościowy.
A takie są najnowsze wiadomości na temat epidemii koronawirusa:
- Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że w weekend liczba zakażonych na świecie przekroczyła 100 tys.
- We Włoszech, centrum europejskiej epidemii, liczba chorych przekroczyła 5 tys. Lombardia będzie otoczona kordonem sanitarnym. >>
- Papież Franciszek po raz pierwszy nie wyszedł do wiernych na niedzielną modlitwę Anioł Pański. Ze względów bezpieczeństwa poprowadził ją zdalnie – była pokazywana na telebimach na placu Świętego Piotra, gdzie zresztą pojawiło się nadzwyczaj mało wiernych.
- Włosi mogą odwołać cały sezon ligowy, piłkarze grożą strajkiem. >>
- LOT i Wizz Air zawieszają loty do Włoch z powodu koronawirusa >>
- W Niemczech liczba zakażonych wzrosła do 939, Szwajcaria potwierdziła 281 zakażeń, Wielka Brytania – 208, Hiszpania – 580.
- Najmniejszy kraj UE – Malta – poinformowała o pierwszym zakażeniu: to 12-letnia dziewczynka, która wróciła z wakacji w północnych Włoszech.
- Na Bliskim Wschodzie epidemia najbardziej uderza w Iran. Jest tam już ponad 6000 zakażeń i 149 zgonów (według oficjalnych danych). Teheran do odwołania zawiesił wszystkie loty do Europy.
- W Polsce od poniedziałku na przejściu granicznym w Jędrzychowicach będą wyrywkowo sprawdzani kierowcy i pasażerowie busów i autobusów. >>
- Ewakuowany został szpital w Ostródzie, by przyjąć nosicieli wirusa. >>
Panika nie pomoże
– Nie powinniśmy wpadać w panikę z powodu koronawirusa. 80 proc. zakażeń przebiega bardzo łagodnie lub zupełnie bezobjawowo. U 15 proc. pacjentów występują objawy średniociężkie, a tylko u 5 proc. stan jest bardzo ciężki. Dzieci i młodzi rzadko ulegają zakażeniu. Najbardziej narażone są osoby starsze powyżej 70. roku życia – tłumaczy wirusolog prof. Małgorzata Polz-Dacewicz. >>
________________________
Masz pytanie dotyczące koronawirusa? Napisz na zdrowie@wyborcza.pl
Naukowcy donoszą
Czy koronawirus zniknie latem, by powrócić jesienią jak grypa? Naukowcy mają trzy hipotezy >>
Koronawirus. Ponad 100 tys. zakażonych na świecie. Na zdjęciu: personel szpitala w Dawgu. Korea, 1 marca 2020 Fot. Kim Hyun-tae / AP
W Polsce
Nie jesteśmy przygotowani na epidemię. Przekonałem się na własnej skórze >>
Wojewódzki Szpital Zakaźny przy ul. Wolskiej. Strażacy w ramach przygotowań do epidemii koronawirusa rozkladają polowe izby przyjęć Fot. Jedrzej Nowicki / Agencja Wyborcza.pl
Na świecie
Chiny: zawalił się hotel, w którym trwała kwarantanna, są ofiary >>
Ratownicy prowadzą akcję na miejscu katastrofy, Quanzhou, 8 marca 2020. Fot. Lin Shanchuan/East News
Poradnik
Szef oddziału zakaźnego: Nie odwoływałbym imprez w mieście z powodu koronawirusa >>
Fot. Władysław Czulak / Agencja Wyborcza.pl
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.
Żarty na bok. Ponure informacje w Fakcie i w oko.press. Ten wirus atakuje tylko płuca, tylko przez nos i usta i powoduje bardzo ciężkie śródmiąższowe zapalenie płuc. Trzeba unikać kontaktu kropelkowego wyłącznie przez nos i usta.
otóż to
nie dotykać twarzy
Ha ha ha ha ha!!!
www.worldometers.info/coronavirus/
Z tych wykresów wynika, że ilość ludzi zakażonych i zmarłych rośnie liniowo z czasem. Dobrze, że nie eksponencjalnie, ale też na razie nie hamuje.