Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Konkurs organizowany jest przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Fizyki PAN. Uczestniczą w nim zespoły z wszystkich typów szkół: podstawowych, gimnazjalnych, liceów ogólnokształcących, techników. W tym roku będzie to już XIII edycja konkursu, jego finał odbędzie się w ramach Festiwalu Młodych Badaczy „Odkrycia” w Centrum Nauki "Kopernik" .

Konkurs 'Fizyczne ścieżki'Konkurs 'Fizyczne ścieżki' logo

W odróżnieniu od konkursów przedmiotowych i olimpiad w "Fizycznych ścieżkach" uczestnicy konkursu sami określają temat pracy i wybierają kategorię, w której chcą wystąpić. Mogą przedstawić pracę naukową – ta musi mieć pierwiastek badawczy, być próbą rozstrzygnięcia samodzielnie postawionego pytania. Odpowiedzi na nie można szukać bądź na drodze doświadczalnej – przez wykonanie eksperymentu – bądź przez teoretyczną analizę.

Można także zgłosić pracę w kategorii pokaz zjawiska fizycznego - trzeba zademonstrować wybrane zjawisko i je objaśnić.

Jest też trzecia kategoria, którą wybiera wielu uczestników - esej. Uczeń powinien wypowiedzieć się w nim na temat związany z fizyką, łącząc go z zagadnieniami humanistycznymi, rozwojem cywilizacji, ogólnoludzką kulturą.

Co roku jury konkursu otrzymuje dziesiątki prac we wszystkich kategoriach. W tym roku do finału zakwalifikowano łącznie sześć prac naukowych, sześć pokazów i dwa eseje (z listą prac można zapoznać się na stronie fizycznesciezki.pl).

Finałowe prace m.in. dotyczą:

  • liczby plam słonecznych w czasie ostatnich dwóch cykli aktywności Słońca (1995-2018);
  • wyników pomiarów hałasu za pomocą aplikacji w smartfonie;
  • pomiarów ziemskiej indukcji magnetycznej wykonanych przy wykorzystaniu cewek Helmholtza;
  • rozstrzygnięcia pytania, czy sprawny łucznik mógłby powtórzyć wyczyn Odyseusza z dzieła Homera i posłać strzałę przez dziesięć otworów w toporach ustawionych jeden za drugim?
Młodzi eksperymentatorzy zademonstrują też lewitację przedmiotów, elektryczne iskry przeskakujące dzięki kapaniu kropel czy napęd na woskową świeczkę.

W sobotę odbędzie się otwarte dla publiczności seminarium finałowe konkursu, a w niedzielę od godz. 10.30 do 12 finaliści będą dodatkowo prezentować swoje prace i odpowiadać na pytania publiczności. Wstęp bezpłatny (w części konferencyjnej budynku CNK). Zapraszamy!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.