Ukraińscy eksperci podkreślają, że blokada na polskiej granicy to dotkliwy cios dla gospodarki Ukrainy.

Korespondencja z Kijowa

- W związku z blokowaniem przez polskich przewoźników trzech przejść granicznych z Ukrainą (Korczowa, Dorohusk, Hrebenne) w kolejkach po polskiej stronie stoi ok. 2,9 tys. ciężarówek - stwierdził w poniedziałek rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.

Te dane mogą być jednak niepełne, ponieważ część ciężarówek może oczekiwać daleko od granicy. Blokada przejść wydłuża też kolejki na innych punktach granicznych.

W niedzielę Serhij Derkacz, ukraiński wiceminister rozwoju wspólnot i terytoriów, odwiedził przejścia w Korczowej i Hrebennem. „W tych dwóch punktach było razem nie więcej niż 15 protestujących. Faktycznie kilkanaście osób wzięło granicę jako zakładnika" – napisał na Facebooku. Jego zdaniem wbrew zapewnieniom protestujących blokowany jest też transport z pomocą humanitarną i paliwem.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Roman Imielski poleca
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Przyjaciele Ukraińcy !!
  Przypominam delikatnie że od prawie dwóch lat utrzymujemy przy życiu ten wasz kraj, rozkradany przez dekady przez tzw. ?oligarchów?
  Przypominam również że awans cywilizacyjny w postaci akcesji do UE wymaga zgody WSZYSTKICH członków Wspólnoty. W tym i przede wszystkim Polski.
  Uprawianie dalej polityki żądań doprowadzi do erozji poparcia dla was i zostaniecie w ręką w nocniku, tak jak w 1920 roku.
  @Bad-to-the-bone
  Co nie oznacza, ze kilku polskich przewoznikow w obawie o konkurencje, zada od Unii pisemnych gwarancji utrzymania swoich zyskow. Co do pomocy, moze zrozumiesz, ze jak ruscy dojda z wojskiem do tego przejscia, to bedziesz mial gacie pelne ze strachu.
  już oceniałe(a)ś
  7
  6
  @cmazui@yahoo.com
  on nie. on bedzie stał z kwiatami i wiwatował.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Jakim prawem Ukraina zabrania polskim ciężarówkom powrotu do kraju przed upływem 2 tygodni?
  @W0728
  To polscy przewoźnicy zablokowali przejścia.
  już oceniałe(a)ś
  8
  15
  @Mao_Lao
  To, jakim językiem piszesz świadczy o Tobie.
  już oceniałe(a)ś
  6
  3
  Czyli Rosja blokuje handel Ukrainy na morzu Czarnym a prorosyjska Konfederacja blokuje handel Ukrainy na jej zachodniej granicy. A panstwo polskie zamiast pogonic tych kacapskixh agentów znowu nic nie robi.
  @gosia_b111
  I nie zapomniec ze ten facet z konfederacji transportuje towary do rosji I na bialorus. Nie można na niego nałożyć sankcji?
  już oceniałe(a)ś
  11
  7
  @gosia_b111
  A dlaczego to Polska ma ponosić koszty rosyjskiej blokady?? Bo z nimi graniczymy i oni żądają a my musimy bo oni chcą. Dość tego.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Ooo, pisowski kierowca chce jeździć na Zachodzie na zaniżonych polskich stawkach, zamiast na wyższych, tamtejszych, ale Ukraińcy w Polsce mają jeździć na polskich, wyższych stawkach a nie na swoich, niższych. Sienkiewiczowska filozofia Kalego.
  @bardzospokojny
  Powinieneś częściej czytać Wyborczą bo piszesz bzdury i się kompromitujesz.
  Byś się z niej dowiedzial że Francja dawno temu ukróciła jeżdżenie polskich kierowców po Zachodzie na polskich stawkach.
  już oceniałe(a)ś
  11
  3
  @bardzospokojny
  Zapomniałeś chłopaczku, że ukraina nie jest członkiem UE, a pomimo tego UE wspaniałomyślnie zlikwidowała im limity wjazdów do UE, na co ukraińce zaczęły nielegalnie jeździć po całej UE choć nie mają na to zgody UE i jednocześnie zaczęli dyskryminować kierowców UE utrudniając im wyjazd, kiedy ukraińce śmigają bez żadnych problemów.
  już oceniałe(a)ś
  10
  2
  @Tytka
  i całe szczęście
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @AutonomiaWielkopolskaTeraz
  zapomniałeś chłopaczku, że pisowski rząd RP wrzeszczał, że Ukraina ma natychmiast być w Unii a jak Bruksela mówiła, że powoli, to PiS wrzeszczał, że nie będzie tu rządzić Angela i Bruksela i natychmiast do Unii, no to Unia się zgodziła.
  To skąd ten płacz teraz?
  już oceniałe(a)ś
  3
  4
  W gruncie rzeczy robią to samo Ukraińcom, co nam robili dokerzy brytyjscy w najgorętszym momencie wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., odmawiając przeładunku amunicji do walczącego kraju.
  @Zenicz
  I czescy kolejarze.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @patrze.na.obrazy
  Akcja "Ręce precz od Rosji!"
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  Ukraiński rozwój czy wstąpienie do UE nie może się odbywać kosztem Polski, naszych firm i pracowników i na szkodę całej polskiej gospodarki i rolnictwa. Mamy to nieszczęście graniczyć z nimi i jesteśmy najkrótszym szlakiem dla nich do Niemiec i dalej. Niektórzy w ue bardzo się cieszą że to wszystko odbywa się kosztem Polski. Ale na ten proceder który rozpoczął głupi Polski rząd pozwalać nie można. Ukraina nie będzie żyć i się bogacić na Polskim wikcie.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Nie rozumiem, czemu to wina Ukrainy, to przecież UE ustala zasady, nie?

  Swoją drogą, gdyby niemieccy kierowcy ciężarówek zablokowali granicę z Polską, to byśmy na każdym kroku krzyczeli, że Niemcy olewają przepisy UE
  @Eugene Nosenko
  A gdyby rzecz tyczyła się niemieckich kierowców, a nie polskich to co? Już by unia reagowała.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nawet jeśli to uderza w niektóre grupy zawodowe , należy wspierać gospodarkę ukraińską na wszelkie możliwe sposoby. I mówić to JASNO. Wybory dopiero za 4 lata. Do tego czasu ALBO putin, ALBO MY.
  @wawafre
  Dwa komunały, oba nieprawdziwe.
  już oceniałe(a)ś
  8
  2