W Moskwie nastrój coraz bardziej tryumfalny. Wyznaczają tam już całkiem bliską datę totalnego zwycięstwa. Ale to nie Ukraina stoi w obliczu przegranej - to nam, czyli Zachodowi, grozi sromotna klęska.
Opinie publikowane w naszym serwisie wyrażają poglądy osób piszących i nie muszą odzwierciedlać stanowiska redakcji

O wojnie w Ukrainie czytaj w naszej Relacji na żywo

W kalendarzu Andrieja Kartopołowa, generała pułkownika, szefa parlamentarnej komisji obrony, jak sam  niedawno przyznał, „jest rok 1944". Ten, w którym Armia Czerwona w swym zwycięskim marszu dochodziła już do przedwojennych granic III Rzeszy, by dalej iść na Berlin. Kartopołow, tak samo jak i jego koledzy noszący „duże", bo generalskie gwiazdy (a i sam „głównodowodzący", choć tylko podpułkownik), widzą w ukraińsko-rosyjskiej tragedii wspaniałą, coraz bardziej udaną rekonstrukcję Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Czyli zmagań państw Stalina i Hitlera, początkowo dla ZSRR makabrycznie nieudanych, potem przełomowych, w końcu - tryumfalnych. 

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Roman Imielski poleca
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  porównanie do 45 r bez sensu troche. Wtedy ZSRR dostawał potężną pomoc z zachodu z USA, teraz wprost przeciwnie. Ukraina tez zwiększa swoje mozliwosci produkcji.
  Mam nadzieje, że jeszcze w tym roku Tusk po powrocie z Brukseli wybierze sie do Kijowa i zacznie sie prawdziwe wspieranie Ukrainy. Mam nadzieję, że Tuskowi uda sie zmontować nową koalicję wspierania, że skoordynuje pomoc. Nie ma co sie oglądac tylko na USA. Jest Bułgaria, Rumunia, Czechy, kraje bałtyckie, Szwecja , Finlandia - jak wspólnie zwiększymy produkcje w zakładach zbrojeniowych, jak wspomożemy Ukrainę czym się tylko da - to ruscy nie maja szans. Tylko trzeba zacząć już, natychmiast. Tusk jest inteligentnym politykiem, wie, że upadek Ukrainy to dla Polski dramat, miliony uchodźców na stałe i potężne zagrożenia na granicach. Więc inwestycja w pomoc Ukrainie to najlepsza inwestycja jaką możemy w tej chwili poczynić
  @sznebuldog
  ZSRR pomoc? ktoś to oszacował na 3%. Pomocą była GWARANCJA dostaw tego czego brakowało, a w gotowym uzbrojeniu to był margines
  już oceniałe(a)ś
  3
  48
  @sznebuldog
  Bezsensowność porównania do 1945 roku tłumacz ruskom, a nie autorowi. On tylko cytuje co ruska propaganda produkuje.
  już oceniałe(a)ś
  25
  1
  @sznebuldog
  Dokładnie tak. Dziękuje za ten komentarz. Zachód niech się waha a byłe demoludy i cała Skandynawia wiedzą czym jest rosja i tak jak piszesz damy radę się obronić sami, wszyscy mają przemysł zbrojeniowy w blokach startowych. Potrzebny jest Lider i my go mamy. Zachod trzeba cisnąć i gonić ruską agenturę.
  już oceniałe(a)ś
  42
  0
  @wnuk
  Pomoc z Zachodu powodowała, że cała reszta mogła działać. Bez ciężarówek, lokomotyw, metali ziem rzadkich, aluminium, instrumentów precyzyjnych ZSRR nie mógłby tłuc takiej ilości czołgów i samolotów.
  już oceniałe(a)ś
  29
  1
  @sznebuldog
  Akurat ci uchodźcy z Ukrainy to dramat dla samej Ukrainy, która mocno się wyludniła, dla Polski wręcz przeciwnie, to ogromny zysk. No, ale nie ma co źle życzyć Ukrainie, jeśli ten kraj nie będzie wystarczająco silny, to następny ruski atak ma zapewniony.
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  @aken h @wnuk
  W dodatku pomoc dla ZSRR w czolgach i samolotach byla rowniez bardzo znaczaca , samych tylko M4A2(75)(76) Sherman przekazano 4104 (dla porownia w latach 1940?1944 Sowieci wyprodukowali ok. 30000 T-34-76 )
  z samolotow przekazano m.in 4,719 Bell P-39 Aircobra , 1744 Bell P-63 Kingcobra , 3026 Hawker Hurricane , 2907 Supermarine Spitfire
  (dla porownia popularny sowiecki mysliwiec Yak-1 produkcja 1940?1944 ok.8500 sztuk)
  W pewnych krytycznych obszarach jak guma i benzyna wysokooktanowa pomoc stanowila ponad 90 %, a co najwazniejsze pomoc stanowila bardzo duza czesc w najbardziej krytycznym czasie ,1941 -1942 , kiedy to sowiecka produkcja sie zalamala ,m.in. z powodu zajecia lub zniszczenia fabryk w europejskiej czesci ZSRR , a ewakuacja i pelna reaktywacja fabryk i produkcji za Uralem wymagala dlugiego czasu i wielkiego wysilku logistycznego .
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @sznebuldog
  jasne, Tusk załatwi wszystko
  tylko czemu jeszcze tego nie zrobił?
  już oceniałe(a)ś
  4
  35
  @sznebuldog
  do 1945 roku będzie można porównać jak Ukraina wraz ze sprzymierzonymi armiami innych byłych ruskich republik dojdzie do Moskwy.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Roli
  Marzyciel
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @sznebuldog
  Lepsze jest do I WS. Żadna że stron nie ma przewagi żeby przełamać front który się okopał.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @poziomka2
  nie wiem czy wiesz, ale na razie rządzi Morawiecki
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @sznebuldog
  porównaj sobie wielkość produkcji wojskowej w USA i w wymienionych przez siebie krajach
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Samotnik1990
  czy zyskiem dla Polski jest to, że polskie dzieci nie mogą dostać się do przedszkoli, ponieważ są Polakami? Albo to, że Polacy są dyskryminowani w służbie zdrowia? Albo nasilający się kryzys mieszkaniowy? Albo to, że oddaliśmy prawie całą broń? Zyski są dla Zachodu, który rozkręca przemysł zbrojeniowy, nie dla Polski.
  już oceniałe(a)ś
  0
  14
  @poziomka2
  Pomyśl, kurfa, Macierewicz
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @morena36
  gdybysmy mieli normalny rząd to na drugi dzien po wybuchy wojny , a nawet wczesniej bo moRadziecki wiedział o wojnie wczesniej ale wolał sie sciskać z poplecznikami Putina, na drugi dzien powinna byc decyzja o miliardowych zamówieniach z polskiego przemysłu zbrojeniowego. Kraby, karabinki z Łucznika, Borsuki, Raki, tysiące dronów z WB, setki systemów antydronowych z Tarnowa, zwiększenie produkcji amunicji. OD RAZU PO ROZPOCZĘCIU WOJNY. Podpisać zamówienia na kilka lat do przodu z zastrzeżeniem, że firmy mają postawić produkcję na 3 zmiany 24h na dobę 7 dni w tygodniu. Ale to sie chyba nie stało, PIS wolał zamawiać z Korei i setki Himarsów z USA.
  Można było od blisko 2 lat ładować miliardy w polski przemysł zbrojeniowy, robić to z głową tak aby technologie mądrze rozwijać. I co ciekawe można było na to wszystko dostac z UE miliardy.
  Ktoś słyszał np o jakimś przetargu na nowoczesne drony? na cokolwiek? jakieś dotacje dla polskich startupów które chciałyby zaangażowac sie w dziedzinę obronności?
  już oceniałe(a)ś
  9
  2
  @sznebuldog
  tusk zrobi tylko tyle na ile Scholz i Von der Leyen mu poluzują smycz
  już oceniałe(a)ś
  0
  5
  @ EEI58
  kto? lider? :D buahahaha lider na niemieckiej i moskiewskiej smyczy? teżcie sobie wybrali "lidera" :P
  już oceniałe(a)ś
  0
  4
  @poziomka2
  bo nie dostał pozwolenia z Berlina :P
  już oceniałe(a)ś
  0
  4
  @morena36
  to nie jest zysk to jest cena żeby te polskie dzieci nie były za pare lat masowo mordowane przez twoich kumpli zza Donu
  już oceniałe(a)ś
  1
  2
  @sznebuldog
  no to teraz macie "lydera" który to wszystko w mig zorganizuje :P
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  Wojna na Ukrainie, a byc moze tez los Tajwanu a i moze Europy rozstrzygnie sie nie na froncie tylko w naszych wyborach w przyszlym roku...no chyba ze pomaranczowego orangutan zdaza wczesniej wsadzic do wiezienia stanowego w Georgii...
  @yogi&ranger
  Przecież dla Trumpa to TEŻ będzie zastępcza wojna z Chinami
  Tak samo jak dla Bidena
  Pytanie czy POTUS (nieważne który) uzna, że Rosja już wystarczająco osłabła, czy jeszcze nie
  I czy można już spróbować odwrócić ją przeciwko Chinom
  (tzn jak dla mnie małe szanse, bo przede wszystkim Chiny na to nie pozwolą, ale i tak spróbują)
  już oceniałe(a)ś
  7
  5
  @yogi&ranger
  jakich wyborach w przyszłym roku?
  już oceniałe(a)ś
  1
  11
  @lexu
  A co?
  Nie wiesz, gdzie mieszka Yogi?
  W Yellowstone!!! :)
  Tam będą wybory...
  (chyba, że superwulkan jebnie...)
  już oceniałe(a)ś
  25
  0
  @PiekielnyPedro-dawniej.666
  trump zniszczy Ameryke... nie bedzie komu "odwracac"
  już oceniałe(a)ś
  12
  3
  @lexu
  Prezydenckich w USA, osiołku.
  już oceniałe(a)ś
  6
  2
  @yogi&ranger
  Tak, istnieje takie ryzyko, to prawda
  Tym niemniej mam nadzieję, że deep state jest mocniejszy niż jakiś tam kolejny figurant "na tronie" :)
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @yogi&ranger
  tak? No to po co w ogóle walczą, niech wracają z frontu i czekają na wybory w stanach!
  śmieszy mnie to że Amerykanie zawsze myślą że są pępkiem świata
  już oceniałe(a)ś
  2
  13
  @yogi&ranger
  Ty dalej ciągniesz te agitki pro NWO. Dałbyś sobie spokój. Odpoczywaj na oddziale, nie komentuj. Pamiętaj o lekach.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @yogi&ranger
  To tylko kolejny argument za tym, żeby Europa się wreszcie "odpępnić" od USA w kwestii obronności, bo prędzej czy później niestety Trump, albo ktoś do niego podobny znowu dojdzie tam do władzy. Swoją drogą, ciekawy jestem czy przypadkiem Gripeny ze Szwecji nie trafią do Ukrainy szybciej niż F-16.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @q.piatkow'
  *"odpępniła"
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  "Mieli do wyboru wojnę lub hańbę, wybrali hańbę, a wojnę będą mieli także." Churchil
  @Shinue
  Akurat A jest wprost konsekwencją B, więc to fałszywa alternatywa. Z kolei C prawdopodobnie codziennie dokłada nową cegiełkę do wora, którym trzepnięto go w łeb.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Nie zdobyli Kijowa w lutym 2022 gdy spodziewali się tego wszyscy łącznie z pentagonem , a Ukraina nie miała wtedy nic oprócz słów otuchy...to jak mieliby pokonać Ukrainę teraz, gdy jej armia jest wyposażona w nowoczesny zachodni sprzęt, w tym czołgi które wciąż nie zostały użyte ? A Putin może liczyć tylko na złom z Korei północnej. Poza tym: w 1944 Stalin nie przejmował się Strarami w ludziach i po prostu wysyłał kolejne tysiące pod lufy karabinów maszynowych. Putin nie ma takich możliwości. I wreszcie zachód dziś to nie ten sprzed dwóch lat gdy Putin miał wszędzie przyjaciół i wszyscy wierzyli w potęgę" co najmniej drugiej armi świata ". W Berlinie czy Paryżu też wiedzą że Ukraina nie może upaść bo to sprawa naszej wiarygodności i bezpieczeństwa.
  @marekpoplawski
  Niestety to co piszesz to pobożne życzenia, a nie fakty. Rosja obecnie ma moce produkcyjne do produkcji około 130 czołgów miesięcznie (to nie ja wymyśliłem, posłuchaj specjalistów typu Marek Budzisz czy Generał Komornicki), złom z Korei może i również jest, ale tego złomu nie szkoda im tracić, Ukraińcy natomiast racą nań drogie rakiety. Putin może nie ma takich zasobów ludzkich jak Stalin, ale także i nie walczy z potęgą jaką była III Rzesza. No i trzeci Twój pogląd o tym, że Berlin i Paryż coś tam "wiedzą" i że obronią Ukrainę, trąci skrajną naiwnością. Berlin i Paryż prowadzą realną politykę bez sentymentów dla Ukrainy. Z tym Kijowem to też nie było do końca tak. Generalicja stopniowała cele od najwyższej stawki (Kijów) do minimum (Donbas gdzie Rosja miała przytłaczającą przewagę). Zwróć uwagę, że na Kijów w tych kolumnach szedł jakiś najgorszy sort wojska i najgorszy sowiecki sprzęt, więc to był raczej taki balon próbny.
  już oceniałe(a)ś
  28
  70
  @CebulowyRycerz
  Jeżeli " moce rosyjskie" są takie jak piszesz, to gdzie efekty na froncie:) z taką masą czołgów powinni zająć kijów za dwa tygodnie...
  już oceniałe(a)ś
  47
  7
  @CebulowyRycerz
  " na Kijów szedł najgorszy sort wojska i najgorszy sprzęt "???? I po prawie dwóch latach jeszcze nie wysłali do walki "najlepszego sortu" co by rzucił Ukrainę na kolana w tydzień? :))))
  już oceniałe(a)ś
  62
  5
  @CebulowyRycerz
  Do niewielu dociera to, ze Rosja okrzepła, nie robi juz takich błędów jak na początku, okopali się i czekają... aż zachód wyczerpie cierpliwosc i srodki na Ukrainę. Po Ukrainie będą Bałtowie i my, Tramp na niewiele sie przyda.
  już oceniałe(a)ś
  31
  16
  @CebulowyRycerz
  Ps. A jak skomentujesz paniczny odwrót rosyjskich wojsk rok temu gdy Ukraina odzyskała połowę utraconego terytorium łącznie z chersoniem ?....
  już oceniałe(a)ś
  29
  4
  @CebulowyRycerz
  Ci komandosi, którzy lądowali w lutym 2022 na kijowskim lotnisku to ten "najgorszy sort wojska", ekspercie od cebuli?
  już oceniałe(a)ś
  58
  6
  @marekpoplawski
  Nie mieli możliwości w tydzień, ale dla kraju takiego jak Rosja to nie problem. Wystarczy, że ich walec wojenny będzie się toczył 5 km/h, a to widzimy właśnie teraz, aby osiągnęli cele.
  już oceniałe(a)ś
  12
  34
  @skr
  Dlatego trzeba naciskac na politykow aby dalej Polska militarnie wspierala Ukraine w maksymslnym stopniu
  już oceniałe(a)ś
  29
  8
  @marekpoplawski
  ruscy Kijowa w tej wojnie już nie zajmą, ale niestety wygląda na to, że uda im się zająć niemałą część Ukrainy, połączyć lądowo z Krymem. Od stanu w jakim będzie Ukraina po wojnie, jak szybko będzie się odbudowywać, jak wielu ludzi do niej wróci zależy to, czy nie zostanie znowu zaatakowana za 5, 10 lat.
  już oceniałe(a)ś
  19
  8
  @marekpoplawski
  Pobożne życzenia.
  już oceniałe(a)ś
  1
  14
  @skr
  Bzdura. Proszę nie szerzyć psychozy wojennej . Rosja po ewentualnym, chociaż raczej mocno wątpliwym zneutralizowaniu Ukrainy będzie tak wyczerpana, że nie pokusi się o zaatakowanie Polski.
  już oceniałe(a)ś
  4
  18
  @gosia_b111
  Wyrzucone pieniądze. Ukraina to worek bez dna i przegrana sprawa. Zelenski zmarnował czas, w którym mógł się dogadać z Rosją na znośnych warunkach. Przy Trumpie będzie gorzej i trudniej, a czas pracuje na korzyść Rosji.
  już oceniałe(a)ś
  3
  31
  @CebulowyRycerz
  Wojska powietrznodesantowe to najgorszy sort? były źle użyte, ale nie była to garkuchnia...
  już oceniałe(a)ś
  14
  1
  @CebulowyRycerz
  "Wystarczy, że ich walec wojenny będzie się toczył 5 km/h, a to widzimy właśnie teraz"

  Teraz, to widzimy, że tygodniami nie są się w stanie przesunąć nawet o 100 metrów.
  już oceniałe(a)ś
  21
  2
  @marekpoplawski
  ?w 1944 Stalin nie przejmował się stratami w ludziach i po prostu wysyłał kolejne tysiące pod lufy karabinów maszynowych. Putin nie ma takich możliwości?
  przecież właśnie to robi...
  już oceniałe(a)ś
  3
  5
  @CebulowyRycerz
  Te 130 czołgów miesięcznie, to po pierwsze, ruskie pobożne życzenia, a po drugie nie możliwości produkcyjne, tylko suma wyprodukowanych, przywróconego do użytku złomu sprzed 50 lat i napraw wyeliminowanych na froncie.
  już oceniałe(a)ś
  12
  2
  @tomekm1804
  Otoz to , w RF pozostala 1 (slownie jedna) fabryka ,ktora moze produkowac nowe czolgi , Uralwagonzawod Nizny Tagil ,przed wojna produkowala ok.100 nowych czolgow rocznie ,T-90A(S) i T-90M.
  Po rozpetaniu wojny ,po przejciu z systemu dwuzmianowego na system trojzmianowy , pewnie ok. 200 ,choc to tez nie jest takie pewne , fabryka ta glownie zajmowala sie i zajmuje sie nadal odnawieniem i modernizacja sowieckich T-72B do standardu T-72B3 , a teraz doszla jeszcze naprawa uszkodzonego w Ukrainie sprzetu.

  Warto to podkreslac na kazdym kroku ,tzw.Federacja Rosyjska to marny cien ZSRR , np. Sowieci wyprodukowali i przyjeli na uzbrojenie ok. 22000 T-72 roznych wersji , Rosja w latach 1992-2022 wyprodukowala i przyjela na uzbrojenie ok.500 T-90 roznych wersji.
  Putler/RasZka przejada i niszczy to co odziedziczyli po Sowietach , gdy to sie skonczy bedzie koniec .
  już oceniałe(a)ś
  12
  1
  Może nowy rząd da Europie impuls do pomocy Ukrainie? Przydałoby się, choć wiemy wszyscy że własnych problemów nie brakuje.

  Ale od czego porządna dyplomacja? Trzeba działać - po haniebnych rządach kaczyńskiego, który za pomocą Pinokia wygrażał Ukrainie ucięciem pomocy militarnej.
  @r3zt1rypn1e
  Kaczor i Pinokio stracili jakikolwiek wpływ na politykę Niemiec. Dla niemieckiej elity politycznej obaj to śmiecie niewarte splunięcia. Obaj są bałwanami do kwadratu. Przypomnę jedynie, że wymiana handlowa z Niemcami czyni z Polski piątego partnera Niemiec (po Chinach, USA, Francji i Holandii, Rosja gdzieś w drugiej dziesiątce) a z Niemiec najważniejszego partnera Polski!!! Tylko niskorozumni wychowani na partyjnej propagandzie polo nonsensu nie umieją tego skojarzyć z poziomem życia w Polsce i rangą RP w UE.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @r3zt1rypn1e
  tak teraz będzie faktyczna pomoc kolejne splesniałe niemieckie hełmy :P
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Zachód nie może działać w tempie putinowskim z powodów zasadniczych: w demokracji władza uwzględnia społeczne nastroje, oczekiwania i lęki, konsultuje i rozważa, a wszystko musi przeprowadzić zgodnie z prawem i procedurami. Putin może wysadzić w powietrze samolot z krnąbrnym kamratem, może wsadzić za kraty przedszkolaków, może zaciukać każdego obywatela wielkiej Rosji.
  Ale efekt ostateczny wspólnego wysiłku Ukrainy i Zachodu będzie dla Putina morderczy. Jest skończony, choć jeszcze jakiś czas jego bandy będą zabijać Ukraińców. Czeka go los Ceau?escu. Dokładnie za rok, w 35 rocznicę egzekucji rumuńskiego psychopaty. Putin uwielbia rocznice.
  @Diderrus
  Bardzo podoba mi się ten scenariusz, ale kto ma go zrealizować ? rosjanie ? Oni wszyscy szybciej zginą w okopach.
  już oceniałe(a)ś
  12
  3
  @Diderrus
  Jak na razie to wysila się Ukraina, której wkrótce po prostu zabraknie żołnierzy. Zachód uprawia słodkie pie...nie tak naprawdę.
  już oceniałe(a)ś
  15
  4
  @deathofmankind
  Nie po to Zachód wsparł Ukrainę setkami miliardów dolarów i euro, żeby patrzeć, jak Rosjanie instalują się w Kijowie. Rosja nie ma niezmierzonych zapasów ludzi, amunicji i broni. Udaje giganta, ale to Rosja słania się na nogach.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  @cholinexy
  Poza Putinem i najbliższymi wspólnikami zbrodni są w Rosji generałowie, politycy i naukowcy, którzy umieją myśleć głębiej i patrzeć dalej niż w perspektywie najbliższych miesięcy. I oni na pewno dyskutują o tym, w co wciągnął ich kraj Putin i jego dwór. Wiedzą, że ta wojna to dla Rosji katastrofa na kilka pokoleń. Nawet jeżeli uważają, że Krym i Donieck są częścią Rosji, to cena za te zdobycze jest za duża, nieracjonalnie rozdęta przez paranoiczne deficyty rozumowania kremlowskiego herszta. Ta cena oznacza również, że ich osobiste ambicje, plany, aspiracje będą bezlitośnie zredukowane. Myślą o tym dzień i noc. Zapewniam.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @Diderrus
  Ma za to niezmierzone zapasy terytoriów, gdzie jakakolwiek armia NATO, jak wielka by ni była, rozsieje się tak, że będzie niemal niezauważalna.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @sadul
  Żadna armia NATO nie zamierza grzęznąć w bezkresach Rosji, bo to idiotyzm wymyślony i nieustannie powtarzany przez najbardziej tępych propagandzistów Kremla.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @Diderrus
  Ale chyba rozumiesz, że wojna nie skończy się nawet na starej granicy ukraińsko-rosyjskiej... Żeby zwyciężyć, nie wystarczy odzyskać swoje.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  Czyli wychodzi na to że według ruskich albo Ukraina padnie albo wojna światowa?Tylko czym?
  @Pawel
  Oczywiście
  Od 2 lat nie mogą zająć Słowiańska i Kramatorska, nie mówiąc już o Charkowie czy Odessie
  Czas zaatakować świat - na pewno pójdzie łatwiej :)
  już oceniałe(a)ś
  38
  4
  @PiekielnyPedro-dawniej.666
  tak,jak Ukraina padnie to reszta już pikuś,Kim naprodukuje amunicji do T-55
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @Pawel
  :)
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Pawel
  Oto się nie martw! Wystarczy im na Polskę, Węgry Słowację i całe Bałkany.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  "Co należy uczynić, by Kijów mógł przejąć inicjatywę na polu walki?"

  Kolejny Eskimos doradza Afrykańczykom, co robić w czasie upałów. Idź pan z tymi analizami teoretycznymi na uniwersytet trzeciego wieku. Wiadomo co należy. Należy dać broni, broni i jeszcze więcej broni.
  I amunicji.

  Biden by chciał, ale trumpistowscy Republikanie blokują. Pisowscy przyjaciele. Słowacki Fico, PiS, Węgrzy. Blokują pomoc dla Walczącej Ukrainy a pisowskie rozgłośnie polskojęzyczne krzyczą, że przyjaciele są w Budapeszcie a wrogowie w Berlinie.
  Putin polewa się szampanem.
  @bardzospokojny
  ten berlin który jako cała pomoc wysłał 5 tysięcy hełmów?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Lobotomizator
  Do tych hełmów dołożył co nieco trochę: rakiet, parę czołgów nieco amunicji wozów kilka pancernych i kilka euro na drobne wydatki
  już oceniałe(a)ś
  0
  0