Czy Polska to dobry kraj dla imigrantów? Czy przybysze to ciągle obcy? Na te pytania odpowiedzi szuka kilkudziesięciu dziennikarzy "Wyborczej" i ich partnerzy: uchodźcy i imigranci żyjący w naszym kraju.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rok temu udało się nam zrobić coś niesamowitego. 20 czerwca, w Światowy Dzień Uchodźcy, oddaliśmy papierowe wydanie „Wyborczej" w ręce żyjących w naszym kraju uchodźców i uciekinierów. Pokazaliśmy w ten sposób, że napaść Rosji na Ukrainę i przybycie do Polski milionów ukraińskich uchodźców gruntownie zmieniło nasz kraj i w nowym świetle ukazało kwestię migracji. Przecież uchodźcy żyli z nami już wcześniej. Przyjeżdżali z ogarniętego wojną Bliskiego Wschodu, Afryki czy Afganistanu. Nie zawsze czuli się tu dobrze. Zwłaszcza wtedy, gdy władza prowadziła przeciwko nim nagonkę. 

Tak powstała „Gazeta Uchodźców" - wypełniona osobistymi tekstami opisującymi blaski i cienie życia uchodźców i imigrantów w naszym kraju. By podkreślić znaczenie tego projektu, zmieniliśmy nawet logotyp „Wyborczej".

Gazeta Uchodźców
CZYTAJ WIĘCEJ

Jak uchodźcy i imigranci widzą nasz kraj?

W tym roku to powtarzamy. Ale nie jako jednodniową akcję, tylko jako cykl. W ramach międzynarodowego projektu „Re:framing Migrants in the European Media" stworzyliśmy 20 dziennikarskich tandemów. W skład każdego wchodzi dziennikarz „Wyborczej" i mieszkający w Polsce uchodźca lub imigrant.

Przez najbliższe kilka miesięcy na stronie Wyborcza.pl będą publikowane ich teksty, podcasty i reportaże wideo o życiu uchodźców i imigrantów w Polsce. Przekonamy się, jak widzą nasz kraj, dowiemy się, co powinniśmy zrobić, by czuli się tu dobrze, by stali się pełnoprawnymi członkami naszego społeczeństwa. 

W czerwcu oddajemy uchodźcom papierową gazetę

20 czerwca, w kolejny Światowy Dzień Uchodźcy, znowu oddamy im papierowe wydanie „Wyborczej" i znowu opublikujemy „Gazetę Uchodźców".  

Wszystkie materiały zbieramy na stronie Wyborcza.pl/gazetauchodzcow

Na projekt „Re:framing Migrants in the European Media" składa się wiele publikacji i wydarzeń w różnych europejskich miastach. Jego koordynatorem jest European Cultural Foundation z Holandii. Poza "Gazetą Wyborczą" udział w nim biorą jeszcze: Eticas Foundation (Hiszpania), Here to Support (Holandia), ZEMOS98 (Hiszpania) i CoCulture (Niemcy). 

Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Po komentarzach widać, że kacapska propaganda zaczyna w tym obszarze odnosić pierwsze sukcesy.
  już oceniałe(a)ś
  19
  5
  Polska jest marnym krajem do życia dla swoich własnych obywateli. Tu się nie dba ani o dzieci, ani o młodych, ani o starych. Tu się dba tylko o martwych.
  @Jael
  Oraz nienarodzonych.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Polska to dobry kraj wyłącznie dla rosyjskiej mafii i jej kolaborantów.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Ale po co to czytać? Skoro wyborcza zadaje ?pytanie?: ?Czy Polska to dobry kraj dla imigrantów? Czy przybysze to ciągle obcy??
  To już wiadomo, że odpowiedź będzie brzmiała, że to zły kraj dla imigrantów.
  Najgorsze chyba jest to, że jesteście tak do bólu przewidywalni. Jak druga strona monety wszystkich prawicowych tygodników. Nawet nie wiecie jak jesteście podobni, do tych, którymi gardzicie. To samo fanatyczne plemię tylko po drugiej stronie wioski.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Pytanie retoryczne
  @traszka
  Grunt że kasa się zgadza.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Polska to jeden z najgorszych do życia krajów dla emigrantów na świecie. Bardzo drogo, a pensje bardzo niskie. Więcej odłożysz w rumunii czy bułgarii nawet.
  już oceniałe(a)ś
  9
  9
  Niestety wśród Ukraińców mieszkających w Polsce jest spora grupa dekowników uchylających się od wojska oraz zwykłych darmozjadów. Są to grupy wcale liczne.
  @Romekgdziejesteś
  Jak śmiesz?!?
  już oceniałe(a)ś
  4
  13
  @Romekgdziejesteś
  Ilu takich dekowników spotkales?
  Jak liczna była ta grupa darmozjadow?
  już oceniałe(a)ś
  13
  4
  @Olgino
  Sam jak śmiesz.
  Paszcza już otwarta?
  już oceniałe(a)ś
  5
  4
  @Notakjakby
  Dekowników około 20-stu w jeden wieczór, stacja Orlen, Kraków, ul. Podgórska, jak sądzę jest to kropla w morzu. Darmozjadów setki.
  już oceniałe(a)ś
  8
  10
  @CebulowyRycerz
  Skąd wiesz, że są dekownikami może polują tu na rosjan.
  Skąd wiesz, że jedli za darmo może coś płacili, może chociaż połowę wtedy jedliby za półdarmo...
  już oceniałe(a)ś
  8
  3
  @Romekgdziejesteś
  To fajnie romek. piszesz to ze swojego doświadczenia z rosjii?
  już oceniałe(a)ś
  5
  4
  Polska to dobry kraj dla uchodźców ale nie dla śmierdzieli którzy przyjeżdżają po zasiłki.
  @Olgino
  W moich szkolnych czasach jak ktoś tak pi@rdolil to się mówilo "otwórz paszczę to ci naszczę"
  już oceniałe(a)ś
  11
  4
  @Olgino
  To po coś tu przyjechał?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0