Thomas Bagger, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz Ivan Krastev rozmawiali w "Wyborczej" o Europie w czasach wojny.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zobacz zapis wideo z debaty:

Od roku trwa w Europie wojna. Dziesiątki tysięcy Ukraińców straciło życie, miliony dach nad głową. Ukraina krwawi, ale walczy – o swoje życie i niezależność oraz o nasze bezpieczeństwo. Wojna bardzo wiele zmieniła w Europie. Postawiła na głowie wyobrażenia o świecie. Zburzyła iluzje na temat Rosji. Zrewidowała aksjomaty polityki energetycznej. Wstrząsnęła Unią, ale nie rzuciła jej na kolana. Żyjemy w przekonaniu, że nie ma powrotu do przeszłości.

Ale jaka czeka nas przyszłość? Jak silna jest determinacja Zachodu w wojnie, która w istocie skierowana jest przeciwko jego wartościom i stabilności? Czy jesteśmy w stanie wspomóc Ukrainę w odniesieniu zwycięstwa i co ono miałoby oznaczać? W jaki sposób spór o wojnę kształtować będzie relacje wewnątrz Unii oraz jej miejsce w świecie? I jakie lekcje musimy wyciągnąć z ostatnich dwunastu miesięcy?

O Europie w czasach wojny i o wojnie w Europie rozmawiali Thomas Bagger - ambasador Niemiec w Polsce; Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – szefowa think-tanku Strategie 2050 i była ambasador RP w Moskwie oraz Ivan Krastev – bułgarski intelektualista i prezes Centrum Strategii Liberalnych w Sofii. Spotkanie poprowadził Bartosz Wieliński wicenaczelny "Gazety Wyborczej".

W jego trakcie Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura ECFR, zaprezentował nowe badania opinii publicznej w Europie i na świecie na temat wojny w Ukrainie, przeprowadzone na zlecenie European Council on Foreign Relations organizacji, która jest partnerem spotkania. 

Tak o badaniu pisze Susi Dennison specjalistka ds. polityki w Europejskiej Radzie Spraw Zagranicznych (ECFR).

 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  CHWAŁA UKRAINIE !!!!!
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  24.02.2022 byłem przerażony ale rok temu tj. 28.02.2022 gdy już było wiadomo, że wschod Ukrainy w tym Charków się broni a Ukraińcy zniweczyli akcję pod Kijowem na Hostomelu i że Rosjanie ponieśli tam wielkie straty stawało się jasne, że Ukraińcy są do wojny przygotowani a Rosjanie w praktyce nie, na papierze i w propagandzie - tak
  @darek3210
  Niestety moskowici też się uczą. Wyciągnęli wnioski. Zbrutalnieli dla Ukraińców i dla swoich i tą brutalnością bez końca chcą przełamać zarówno opór Ukraińców jak i wsparcie Zachodu. Abyśmy wszyscy wytrzymali!
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  "Na Zachodzie bez zmian. Wojna pozycyjna, front stoi, zdobycie ledwie kilkuset metrów terenu oznacza śmierć nawet tysięcy żołnierzy."

  To fragment znanej książki o wojnie sprzed stu lat.
  Brzymi znajomo.
  Nietstety.
  już oceniałe(a)ś
  9
  0
  Ukraińcy przejdą do historii. Jedyni jak na razie co się nie wystraszyli moskala.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0