Kreml po raz kolejny okłamał Rosjan. Dziennikarze niezależnej "Nowej Gaziety Europa" ujawnili w czwartek, że z podpisanego przez Putina dekretu o "częściowej mobilizacji" wynika, że władze zamierzają zmobilizować nie "do 300 tys. obywateli", ale nawet milion.

O wojnie w Ukrainie czytaj w naszej Relacji na żywo

„Wielokrotnie zwiększali próg, aż w końcu zatrzymali się na milionie" - przekazał redakcji informator z administracji prezydenta, dodając przy tym, że początkowo ministerstwo obrony domagało się utajnienia całej treści dekretu.

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow kategorycznie temu zaprzeczył, ale dziennikarze twierdzą, że taką liczbę ma wskazywać jedyny utajniony punkt dokumentu, który od samego początku budził w Rosjanach wiele wątpliwości.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  To wojsko będzie bez wątpienia wzorem dyscypliny i bojowego ducha.
  @kapitan.kirk
  Milion obdartych głodomorów może pożreć Kreml wraz z lokatorem...
  już oceniałe(a)ś
  44
  0
  @kapitan.kirk
  A jeszcze jak za plecami będą mieć oddziały zaporowe z Czeczenów, tak jak obecne "mobilki" z Donbasu... Jak się z tym czują dumni Rosjanie...?
  już oceniałe(a)ś
  23
  0
  @kapitan.kirk
  Chichot historii że Rosjanie przed wojną uciekają do Gruzji i Finlandii, krajów które kiedyś ich państwo zaatakowało
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  @kapitan.kirk
  Putin pozbędzie się nierosyjskich obywateli Rosji w ten sposób.
  Tylko po co? Zaludnienie jest małe, będzie mniejsze.
  Terytorium ma ogromne, ludzi mało, kibli jeszcze mniej.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Jeśli opisane nastroje dominują (przypuszczam, że tak, ale pewności mieć nie można) to Putin faktycznie pójdzie w ślady cara - z tym że nie Piotra I, a Mikołaja II.
  - czego mu z całego serca życzę.
  @AlikResurrectus
  Na dzień dzisiejszy NIC na to nie wskazuje. Na jednego demonstranta przypada kilku policjantów.
  To jest myślenie życzeniowe.
  Żeby coś się zaczęło rzeczywiście zmieniać to Rosja musi z kretesem przegrać wojnę z Ukrainą.
  już oceniałe(a)ś
  55
  1
  @vytrisalov1
  Dokładnie. Przegrać nie przy biurku polityków tylko w polu. Rosyjska armia musi zostać rozbita i pójść w rozsypkę łącznie z tym pierwszym poborem który skończy skulony w błotnistych i zimnych okopach. Błotnistych bo zamarzniętych niewielu z nich doczeka. Ostatnie walki tej wojny to mogą być Wagnerowcy vs zaporowi Kadyrowcy. Po Rosji poleci także białoruś to pewne a może i coś na Kaukazie
  już oceniałe(a)ś
  28
  1
  @AlikResurrectus
  Podziwiam tupet i głupotę komentujących powyżej.

  Dla kogoś kto nie zna polskiego czy rosyjskiego z tych zdjęć absolutnie nie wynika gdzie odbywają się demonstracje. Pisi reżim tłumił demonstracje kobiet isentycznie, w Polsce, w kraju demokratycznym gdzie ponoć panuje prawo.

  Kaczyński = Putin
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  @AlikResurrectus
  Chciałbym podzielać optymizm, ale do samego Putlera demonstranci jednak nie wejdą. A zresztą jeśli ktoś ukradł ponad 100 miliardów dolarów, to raczej ma za co spieprzyć w ostatniej chwili i schować się tak, że nigdy nikt go nie znajdzie.
  już oceniałe(a)ś
  11
  2
  @AlikResurrectus
  Tak! Tak! Wzorowanie się na Wielkich z przeszłości zawsze przynosi o0czekiwane skutki!
  POCZEKAJMY NA EGZEKUCJĘ MOŻE BĘDZIE HUMANITARNA. ALE KTO WIE?!
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Urrraaaa!!!!
  Wpieriod!!!!
  Na Berlin!!!
  (ta, na Berlin, chcielibyście...)

  No to może choć na Ułan Bator???
  Wypuśćcie nas!!!
  @PiekielnyPedro-dawniej.666
  Liliputin oszukał Rosjan. No, po prostu niespotykane w dziejach kacapi zdowa, żeby władcy oszukiwali lud! :D
  już oceniałe(a)ś
  21
  0
  @szeloja
  Ruskich nikt nie oszukał oni popierali Putina i jego morderstwa i ludobójstwo Ukraińcow. Jakby Putin nadal wygrywał i nie zrobił zaciągu toruscy byliby wniebowzieci. Oni by się cieszyli z tych mordów na Ukraińcach.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @??
  Nie trzeba jechać do Buriacji - gdzie nie ma innej wiadomości niż reżimowa - żeby sie przekonać, jak można ludziom wyprać mózgi.
  Wystarczy np. Krynica; tylko kanały TVP i TVP-soff (czyli Polszajs, ale tylko informacyjne).
  Nie bez powodu u nas zmieniono zasady nadawania programów telewizyjnym. Grubo ponad milion domów odcięto od informacji pozostawiając im jedynie prostacką i nachalną propagandę.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @cy.nick
  Za niecałe 100 zł można kupić dekoder. Tylko nie wszystkim się chce.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Tak. Posylanie zebranego przemoca miesa armatniego na rzez i dorzucanie im dodatkowo do okopow rowniez zwerbowanych przymusowo opozycjonistow i studentow... na "dlugie nocne rozmowy"...

  Cos mi to przypomina...

  Przynajmniej byla malzonka, konkubina i wszystkie slubne i nieslubne dzieci tym razem sa poza rosja
  Szkoda ze Nawalny sie pospieszyl. Mozna by go za pare miesiecy wyslac "w salonce" z Berlina :-)
  już oceniałe(a)ś
  48
  0
  @yogi&ranger
  Ale na szczęście nie wszystkie rosyjskie krążowniki zatopione (jeden jest w remoncie, ale aż trzy na chodzie). Wprawdzie żaden nie nazywa się ABPOPA, ale wystrzał w stronę Pałacu Zimowego mogą oddać (choćby i za pomocą rakiety granit).
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  @AlikResurrectus
  Aurora nadal jest w Petersburgu jakby co.
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  Rosja się wypróżnia.
  już oceniałe(a)ś
  72
  0
  Putin idzie teraz na ilość, ile tam zmobilizuje to zobaczymy, ale zawsze jakieś kilkaset tysięcy wyciśnie, Rosja to duży kraj, może będą byle jak uzbrojeni, ale w wojsku tylko mniejszość faktycznie walczy na linii, większość to obsługa tej mniejszości i zaplecze, np. kierowcy wożący co trzeba, mechanicy, budowlańcy i potrzeba też masy ludzi bez żadnych umiejętności.

  Np. w jednostce choćby o sile kompanii czy batalionu, potrzeba 24/7 plutonu wartowniczego czyli stójkowych w budkach i tupiących na patrolach. Mięsem armatnim Putin powiększy tyły i zluzuje więcej żołdactwa na pierwszą linię a więc pytanie skąd Ukraińcy wezmą więcej ludzi. Może być im trudno, ale jeśli armia, którą mają, dostanie więcej lepszego uzbrojenia, to mogą faktycznie znowu zacząć odnosić zwycięstwa.

  Tu musiałaby być decyzja USA żeby Ameryka zaczęła dawać czołgi, okręty i samoloty, bo jak dotąd takiej broni nie dają. Myślę, że taka decyzja wkrótce zapadnie w grupie sojuszniczej Ramstein (ok. 40 państw, G-7, NATO, Unia) wtedy inni też będą mogli dawać taką broń.
  Co potem?

  Niestety nie mam dobrych wieści. Zepchnięty do odwrotu Putin użyje broni atomowej. Rzecz jasna nie od razu wielkie uderzenie, ale poziom taktyczny. Ale jako Zachód nie możemy się cofać przed putinowskim szantażem. Musimy mieć przygotowany plan natychmiastowego uderzenia odwetowego atomem gdyby Putin pierwszy to zrobił.

  Nie możemy ciągle powtarzać, że Putin na pewno nie użyje atomu.
  Bo jak użyje, to już nie będzie czasu na zastanawianie.
  @bardzospokojny
  Jestem pewien że NATO ma tego świadomość, ale tak na chłopski rozum wojna toczy się za blisko Rosji by użyć bomby A, zwłaszcza że mamy przeważnie zachodni wiatr....
  już oceniałe(a)ś
  30
  2
  @gaud.ium
  Putinowi tłumacz i jego prącej do totalnej wojny klice. Bać się nie ma po co ale przygotowanym trzeba być, na odpowiedź też.
  już oceniałe(a)ś
  33
  2
  @kzet69

  W zasadzie chciałem coś podobnego napisać, bo w świetle wydarzeń ostatnich miesięcy zakładanie, że w Moskwie rozumują i działają logicznie jest dość naiwne.
  już oceniałe(a)ś
  37
  1
  @bardzospokojny
  Na mobilizację w Rosji jest już za późno o co najmniej 5 miesiecy za późno. Jakie 300 tys jaki milion - gdzie, jak, czym? Przygotowywana przez lata niemal 200 tys. armia ofensywna stanęła pod Kijowem w ciągu 2 tygodni. Ugrzęzła ze względów sprzętowych, logistycznych oraz przyrodniczych. Została pobita i wzmocniła korpusy w Donbasie, gdzie weszła na najlepiej przygotowany do obrony rejon w całej ukrainie. Miesiącami zdobywała kilkaset metrów dziennie straszliwie się wykrwawiając aż do obecnego stanu ... A teraz co? Zaczyna się jesień, będzie zima i te 300 tys będzie świetnie wyposażonych, zgranych ubranych i odżywionych? A do tego jak w filmach z karete Ukraińcy na razie nie będą ich bili czekając aż lezac na macie przypomną sobie wszystkie krzywdy z dzieciństwa. Ukraińców nie zatrzyma też bomba atomowa na które wbrew temu co w różnych miejscach piszesz przygotowane jest także nato i to od dziesięcioleci. Twoje złe wieści świat demokratyczny bierze bod uwagę od takiego czasu
  już oceniałe(a)ś
  51
  3
  @bardzospokojny
  na zachodzie szkoli się ok 30k ukraińskich żołnierzy na najnowszym sprzęcie natowskim. ukraina ma jeszcze duży potencjał mobilizacyjny. za to gderanie o bombie a to jest właśnie to o co chodzi putlerowi
  już oceniałe(a)ś
  43
  1
  @kzet69
  Zachodni wiatr znaczy, że wieje z zachodu.
  już oceniałe(a)ś
  10
  3
  @niezapowiedziany2
  "Zachodni wiatr znaczy, że wieje z zachodu."
  No właśnie, to dokładnie miał na myślo kzet69.
  Czyli dokąd zawieje chmurę radioaktywną z Ukrainy, jak sądzisz?
  już oceniałe(a)ś
  28
  2
  @gaud.ium
  "nie będą zamieniali swojej "własnej" ziemi w pustynię atomową" ale zabijać cywili i równać z ziemią infrastrukturę cywilną już mogą.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @egzoszkielet
  A skąd pewność, że bomba atomowa spadnie na Ukrainę? Przecież Rosjanie nie będą chcieć niszczyć terenów, które uważają za swoje.
  Jeśli Rosjanie zrzucą bombę atomową to tylko gdy już zdadzą sobie sprawę z tego, że idą na dno, i zrobią to, żeby nie iść samemu. Zrobią to wyłącznie z zemsty, na kraj NATO. Zgadnij jaki.
  już oceniałe(a)ś
  12
  22
  @tycho99
  Po Putinie też będzie życie. Jaka bomba na kraj NATO? Co to w ogóle za pomysł atak atomowy jedną rakietą i oczekiwanie na możliwy odzew krzyżowy? Nikt takiego czegoś nie zrobi. Broń atomowa najlepiej działa jak jest nieużywana
  już oceniałe(a)ś
  15
  2
  @gaud.ium
  Już ją zmieniają w pustynię, są jak mąż, ktory zabija zonę za to, ze się z nim rozwiodła
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  @bobek123456789
  Jak opuszcza nasze budowy, wrócą i zaczną bronić.
  już oceniałe(a)ś
  2
  7
  @bardzospokojny
  Ja to obstawiam, że do roku czy trochę dłużej, Wielki brat, jak zwykło się mówić na ZSRR po wydaniu książki Orwell'a padnie z powodu niewydolności gospodarki... Rosja wbrew temu co mówią, powoli staje się bankrutem, bez możliwości rozwoju technologicznego... Rosję już opuściło parę set tysięcy fachowców, głównie z branż technologicznych IT, teraz trwa dalszy exodus, a reszta potrzebnych gospodarce pracowników pójdzie w kamasze.. zamonent będzie to dobrze widoczne na rublu
  już oceniałe(a)ś
  18
  0
  @darek3210
  Nadal nie ogarniasz. Putin będzie miał w dupie odzew, nie będzie miał nic do stracenia, bo już wszystko straci - władzę, marzenia, imperialistyczne plany, być może będzie świadom rozbioru Rosji. To nie będzie działanie nastawione na cokolwiek poza zemstą. Że gdy za 200 lat Rosja znowu się odrodzi, a ktoś znowu będzie chciał podnieść rękę na jego mateczkę, żeby pamiętano że rosyjscy przywódcy nie zawahają się.
  już oceniałe(a)ś
  4
  8
  @darek3210
  I zapomniałeś jeszcze o jednym - zarówno Biden jak i były ambasador USA w Rosji stwierdzili, że USA na pojedynczy nuklearny atak taktyczny NIE odpowie kontratakiem nuklearnym.
  już oceniałe(a)ś
  5
  13
  @tycho99
  Naczytałeś się głupot, ze Putin sam odpala rakiety z silosow i okretów podwodnych i to nazywasz ogarnieciem. Na ścieżce decyzyjnej są ludzie którzy nie muszą podzielać tej beznadziei Putina i mają w dupie jak on się czuje. Mają rodziny, dzieci i żadnych wątpliwości kto tutaj kogo napadł i kto za co odpowie. Nieliczni mogą się zachować jak żona Goebbelsa jeżeli wiesz o czym piszę ale większość raczej jak pułkownik Wehrmachtu z benkartów wojny.
  już oceniałe(a)ś
  7
  2
  @tycho99
  W Ukrainie ostatnie starcia to moga być Wagnerowcy i ci z poboru kontra zaporowi Kadyrowcy a nie twoje bomby atomowe. Pewnie ze Putin mysli rosja to ja ale juz pobor pokazuje ze rosja kobicuje w 80% ale nie chce ginac za putina czy miedwiediewa. Obserwuj i na końcu przeprosić nie zapomnij
  już oceniałe(a)ś
  7
  3
  @niezapowiedziany2
  No właśnie czyli radioaktywne pyły poniesie na kacapię jakby co.
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  @darek3210
  Nie wiem Czy wiesz o istnieniu systemu Bastion.

  Nikt na okretach atomowych nie bedzie zadawal pytan tylko postepowal wedle procedury
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @Ghar
  To oczywiste ale okręty podwodne nie dostają rozkazów od Putina czy pieskowa
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @bardzospokojny
  PBK: HX!
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @gaud.ium
  Powtarzasz jak zachodni polityk naiwnie, że Putin tego czy tamtego nie zrobi, bo mu się nie opłaca, bo to nielogiczne, bo lud rosyjski nie dopuści i podobne pirdółki. To słyszę od lat a Putin robi swoje.

  Słyszałem, że nie zakręci kurków z energią, bo by stracił finansowo.
  Zakręcił.

  Słyszałem, że nie mamy się czego bać, bo nawet ZSRR się wywiązywał z umów.
  Putin sie nie wywiązuje.

  Słyszałem, że nie można wyłączyć gazu, bo musi płynąć. Putin go spala za 10 milionów dziennie, płomień wysokości kilometra widać z Finlandii.

  Słyszałem, że nie ogłosi mobilzacji, bo naród tego nie poprze.
  Ogłosił.

  Słyszałem, że chory umiera i zaraz go zabiją.
  Żyje i go nie zabijają.

  Słyszałem przed 24-m lutym, że tylko straszy i nie uderzy na Ukrainę.
  Uderzył.

  I teraz słysze, że tylko straszy i na pewno nie użyje atomu.
  Skąd ta naiwna pewność?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @kzet69
  to mnie uspokoiłeś, faktycznie czekajmy co Putin zrobi a jak jednak użyje atomu to rozpoczniemy klub dyskusyjny
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @darek3210
  złe wieści? Podałem fakty.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @bobek123456789
  a jak jednak Putin rzuci bombę to co? Dalej będziesz tylko gderał?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @lwplwp
  no, to teraz mam pewność, bo jednak trochę się bałem, myślę, że teraz trzeba się atomowo po prostu rozbroić, bo tego cię wyuczyli moskiewski trolu
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @bardzospokojny
  NIE MARTW SIĘ!
  Rosja siedzi pod " żelaznym kapeluszem" wszystko co wystartuje wybuchnie nad ROSJĄ!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Dlaczego Finlandia wpuszcza tych dumnych krymnaszystów?
  Niech ich putler wyśle na podróż życia.
  Ostatnią.
  @bra-tanki
  W przeciwieństwie do np. Polski Finlandia robi podwójnie dobrą robotę.
  Ratuje ileś tam istnień wśród Ukraińców i ze współczuciem traktuje młodych Rosjan, którzy chcą po prostu przeżyć.
  już oceniałe(a)ś
  11
  13
  @elDar
  Chodzi o to, że oni wojnę i Putina popierają, tyle że nie chcą na nią iść. Dlatego uciekają, więc nie widzę powodu do "traktowania ich ze współczuciem".
  Nie wpuszczać!
  już oceniałe(a)ś
  14
  4
  @elDar

  Szkoda, że tylko chcą przeżyć, a nie żyć normalnie. Tym bardziej nie wpuszczalabym młodych! Niech zrobią porządek w swoim kraju, jak chcą żyć po fińsku.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @zmeczona1000

  Właśnie tak! Jak chcą żyć jak na zachodzie to niech zaczną jakieś zmiany u siebie. Jak jest źle to akurat się robi ku temu pole.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  Ja to już czytałem i się tego uczyłem!!! Kilkadziesiąt lat temu w Liceum na lekcji historii, o brance carskiej w 1863 roku przed wybuchem powstania styczniowego. Przez blisko 160 lat naród rosyjski i jego władza są na tym samym poziomie rozwoju cywilizacyjnego.
  już oceniałe(a)ś
  55
  1