W najmocniejszej dotąd deklaracji gotowości do kontynuowania wojny Putin ocenił, że negocjacje pokoju z Ukrainą znalazły się w "martwym punkcie". - Nie mam żadnych wątpliwości, że osiągniemy nasze szlachetne cele. Spokojnie i rytmicznie - powiedział.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

PRZEJDŹ DO RELACJI NA ŻYWO

We wtorek dyktatorzy Rosji i Białorusi spotkali się w Rosji, gdzie wzięli udział w uroczystości z okazji 61. rocznicy lotu Jurija Gagarina w kosmos. Odbyły się one w nowym rosyjskim kosmodromie, który budowany jest ok. 5,5 tys. km na wschód od Moskwy, nieopodal granicy z Chinami.

Przy tej okazji Władimir Putin po raz pierwszy od ponad tygodnia podzielił się poglądami na temat przebiegu rosyjskiej napaści na Ukrainę - którą nazywa się w Rosji "operacją specjalną" - od kiedy wojska rosyjskie wycofały się z północnej części Ukrainy po przegranej bitwie o Kijów.

Putin: Wszystko idzie zgodnie z planem

W najmocniejszej dotąd deklaracji gotowości do kontynuowania wojny Putin ocenił, że negocjacje pokojowe z Ukrainą znalazły się w "martwym punkcie".

- Nie mam żadnych wątpliwości, że osiągniemy nasze szlachetne cele. Spokojnie i rytmicznie - powiedział Putin.

Przywódca Rosji zaprzeczył również dowodom popełnianych przez rosyjskie wojska zbrodni wojennych, których dokumentowanie wciąż trwa na terenach, z których wycofali się Rosjanie. Putin nazwał je "fałszywką" i zalecił zachodnim przywódcom, by zajęli się rozważaniami na temat zniszczeń dokonywanych przez Stany Zjednoczone w Syrii i Afganistanie.

- Widzieliście to syryjskie miasto obrócone w ruinę przez amerykańskie lotnictwo? Ciała rozkładały się w ruinach miesiącami. Nikogo to nie obchodziło, nikt nawet tego nie zauważył. Ale nie było takiej ciszy, kiedy robiono prowokacje, przypisywano użycie broni chemicznej rządowi Asada. Potem się okazało, że to była fałszywka. Taka sama fałszywka, jak w Buczy - brnął Putin.

Putin kpił również z zachodnich sankcji, które określił jako tak nieskuteczne jak te, które miały uniemożliwić Związkowi Radzieckiemu konkurencję z Zachodem w wyścigu kosmicznym.

- Sankcje były totalne, izolacja zupełna, ale to Związek Radziecki był w kosmosie pierwszy. Nie zamierzamy być w izolacji i nie jest możliwe, by jakieś państwo poważnie odizolować, szczególnie taki duży kraj jak Rosję - przekonywał Putin, dzieląc się z inżynierami i pracownikami ośrodka swoimi wspomnieniami, gdy jako ośmioletni chłopiec podziwiał lot rosyjskiej rakiety w kosmos.

Stara śpiewka Putina

Zdecydowaną większość z tego, co mówił rosyjski prezydent, stanowiły powtórzenia tez reprodukowanych przez rosyjską machinę propagandową od początku wojny z Ukrainą. Pojawiło się więc również zdanie o Ukrainie będącej pacynką Zachodu czy uzasadnianie wojny niepotwierdzonymi niczym tezami o ludobójstwie, którego Ukraina miała dopuszczać się na rosyjskojęzycznej ludności.

- To, co robimy, to z jednej strony pomaganie ludziom i ich ratowanie, a z drugiej zagwarantowanie bezpieczeństwa samej Rosji. Jest jasne, że nie mieliśmy innego wyboru - przekonywał Putin, według którego zbliżenie Ukrainy z Zachodem przekształcało ją w "trampolinę dla wrogów Rosji".

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Cytat: "Związek Radziecki był w komosie pierwszy."
Szkoda, ze tam nie zostal ...
xxx
Brak slow.
Oby umarl jak najszybciej.
@EULOGOS
Razem z Ukrainą? Bo Ukraina miała drugi pod względem znaczenia udział, zarówno w sukcesach ZSRR, jak i w porażkach.
@EULOGOS
Obaj osiągną swoje cele.
Jednoosobowe.
Będą sąsiadami.

A mogli w kosmos polecieć.
@EULOGOS
Tak, byli pierwsi w kosmosie, pierwsi skonstruowali bombę wodorową. Ale jakim kosztem? W tym czasie ludzie żyli w "komunałkach", mieli może 1 samochód na tysiąc mieszkańców, a tyłki podcierali gazetami, bo pierwsza fabryka produkująca papier toaletowy powstała w ZSRR w 1968 roku. Zresztą do końca istnienia tego państwa kupienie rolki papieru toaletowego było problemem: "mocarstwo" nigdy sobie z nim nie poradziło.
Wszystkim, którzy ruską technikę uważają za najlepszą na świecie, polecam zauważyć, że najnowsze Łady są bez ABS, i mogą poszczycić się spełnieniem norm Euro 2
W kosmosie zaś byli o całe cztery tygodnie wcześniej, a plany bomby atomowej ukradli z USA
@sokolasty

Może Putler myślał, że "For All Mankind" jest serialem dokumentalnym. Skoro uwierzył, że w Ukrainie ich będą witać kwiatami...
@sokolasty
Nie, no w kosmosie to jednak byli pierwsi. ich Niemcy byli szybsi od Niemców amerykańskich. Ci rosyjscy mieli jako nagrodę otrzymać wolność i powrót do ojczyzny, ci amerykańscy - tylko pieniądze i prestiż. Rosja lepiej zmotywowała swoich.
@sokolasty
PS Amerykanie jak ci głupi projektowali długopisy dla kosmonautów, które będą działać w stanie nieważkości. Cały sztab uczonych nad tym pracował, w końcu wymyślili. Rosjanie znaleźli proste rozwiązanie: dali Gagarinowi ołówek do sporządzania notatek. Ołówek działa w stanie nieważkości.
Wynalazku Amerykanów używamy do dziś: to tzw. pilot, rodzaj cienkopisu. Gagarinowi na samym początku złamał się rysik, a w wyposażeniu nie miał temperówki. Nie zrobił notatek w kosmosie, wygenerowano je później, z pamięci. Wot, technika.
@sokolasty
Wynaleźli też elektryczną maszynkę do golenia.
Na śmietniku ambasady amerykańskiej.
@wszystkim, którzy ruską technikę...

Hehe, ale to chyba w wielkim łagrze federacyjnym tylko ;). Poza ich terytorium chyba nie ma takich nawiedzonych.
Do kogo on to mówi, bo nie do świata. Nawet Chińczyki i Orbany wiedzą jak jest. Kto zbrodniarz i morderca, a kto niewinna ofiara.
już oceniałe(a)ś
"Putin kpił również z zachodnich sankcji, które określił jako tak nieskuteczne jak te, które miały uniemożliwić Związkowi Radzieckiemu konkurencję z Zachodem w wyścigu kosmicznym."

Tak, miałem ostatnio okazję podziwiać różnicę między Zachodem a rosyjską inżynierią kosmiczną przy okazji powrotu załogi z ISS Sojuzem oraz misji Ax-1 na Crew Dragon.

Sojuz: 3 osoby w wielkich skafandrach wciśnięte do małej kapsuły.
collectspace.com/images/news-033022e-lg.jpg

Crew Dragon: 4 osoby w wygodnych fotelach.
cdn.mos.cms.futurecdn.net/Qn5CsaQeYyhFmhpoKrJTze-970-80.jpg.webp

Wkrótce Rogozin sam będzie potrzebował miotły albo trampoliny.
już oceniałe(a)ś
"Jest jasne, że nie mieliśmy innego wyboru - przekonywał Putin, według którego zbliżenie Ukrainy z Zachodem przekształcało ją w "trampolinę dla wrogów Rosji".:

I w związku z tym oczywistym jest, że celem Rosji jest uzależnienie od siebie całej Ukrainy a nie żadna ludność w Donbasie czy na Krymie.
już oceniałe(a)ś
Spokojnie i rytmicznie putler wdraża ruski ład w Ukrainie.
Wicepierdziel od bezpieki, spokojnie i rytmicznie, wdraża polski ład w Polsce.
Jacy oni podobni.
już oceniałe(a)ś
?Ruska swolocz? - stare polskie wyrazenie znowu aktualne.
Ta cała rosja to jedna wielka fałszywka.