Rosyjskie lotnictwo wykorzystuje położony tuż przy granicy z Polską port lotniczy w białoruskim Brześciu do ataków na Ukrainę. "Rosjanie zaczęli ostatnio bardzo intensywnie korzystać z tej bazy" - ostrzegają Ukraińcy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

WOJNA W UKRAINIE: CZYTAJ RELACJĘ NA ŻYWO

W ostatnich dniach Rosjanie wycofują siły spod Kijowa, a Ukraińcy odzyskują teren. Udało im się m.in. przejąć kontrolę nad korytarzem prowadzącym od południa do miasta Sumy tuż pod granicą z Rosją, odciętego praktycznie od początku rosyjskiego najazdu. 

Zapowiadany przez Moskwę jako gest „dobrej woli" odwrót na północy (w rzeczywistości chodzi o wycofanie na Białoruś ciężko wykrwawionych jednostek i przegrupowanie ich) nie oznacza, że Rosjanie odpuszczają wojnę. Walki trwają w obwodach ługańskim i donieckim. Broni się też oblężony Mariupol. A Rosja wycofanie jednostek pancernych i piechoty zmechanizowanej kompensuje atakami za pomocą artylerii i lotnictwa.

Ataki z Białorusi bezpieczniejsze dla Rosjan

W tym celu wykorzystują bazy lotnicze na Białorusi, m.in. w Homlu, Baranowiczach, Lidzie czy Bobrujsku. Na liście lotnisk wykorzystywanych przez rosyjską armię pojawił się też port w Brześciu, niecałe 20 km od granicy z Polską, czyli z NATO.

- Rosja zaczęła bardzo intensywnie korzystać z tej bazy. Wcześniej nie była przez nią wykorzystywana – mówi Jurij Ignat, rzecznik dowódcy ukraińskich sił powietrznych. W Brześciu nie działa jednak wojskowa baza lotnicza, tylko cywilne lotnisko, które przed wojną obsługiwało połączenia z Moskwą i Kaliningradem, a także samoloty czarterowe wożące białoruskich turystów do Bułgarii i Egiptu.

Ataki z baz na Białorusi są dla rosyjskich pilotów bezpieczniejsze. Mają stamtąd o wiele bliżej do celów w Ukrainie, niż gdyby mieli stratować z Rosji. To oznacza mniejsze ryzyko wykrycia i zestrzelenia przez ukraińską obronę przeciwlotniczą, która ciągle funkcjonuje (Ukraińcy twierdzą, że zestrzelili ponad 130 rosyjskich samolotów). Atak z terytorium Białorusi daje też Ukraińcom mniej czasu na namierzenie odpalonych przez rosyjskie samoloty rakiet i ich zestrzelenie.

Ukraina: Niech Polska zamknie granicę z Białorusią

Białoruś zezwala Rosji na pełne wykorzystanie swojego terytorium i przestrzeni powietrznej do atakowania Ukrainy. Jednak reżim Aleksandra Łukaszenki – mimo zapowiedzi zachodnich wywiadów – ciągle wzbrania się przed wsparciem rosyjskiej napaści na Ukrainę. Powodem jest zły stan białoruskiej armii, która w konfrontacji z ukraińskimi żołnierzami mogłaby zostać kompletnie rozbita. Niewykluczone, że część białoruskich żołnierzy przeszłaby na stronę obrońców. W Ukrainie już walczy złożony z białoruskich ochotników Batalion im. Kastusia Kalinowskiego.

Ukraińcy chcą ukarania Białorusi za wspieranie Rosji. Od Polski oczekują, że zamknie przejścia graniczne z tym krajem.

– Rozmawiamy z polskim rządem, by zupełnie zamknął granicę z Białorusią, nawet jeśli takiej decyzji nie podejmie Unia Europejska – mówił Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Czytaj teraz

Przydatne linki

Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Można starą ruską metodą zrobić remont na przejściach z Białorusią. Łukaszenka to zrozumie.
@mental
I wyznaczyć objazd przez Medykę.
już oceniałe(a)ś
@mental
Tylko trzeba tego chcieć i w tym jest problem!
@mental
Połowa wierchuszki pissu to ruskie wtyczki. Nie będą się wychylać, będą udawać, że czekają na pozwolenie UE.
Gdyby Rosjanie i Białorusini burzyli się na zamknięcie granicy, to można spokojnie wskazać im na możliwość tranzytu przez Ukrainę. Przecież według Rosjan nie ma tam wojny, Rosjanie są tam witani kwiatami, więc dla transportu drogowego nie ma większej różnicy. Przecież z Dorohucka jest bliziutko do granicy z Białorusią, a i do Rosji wiedzie prościutka droga przez Kijów w kierunku Kurska.
już oceniałe(a)ś
Nato nie może latać na terenie niepodległej Ukrainy za jej zgodą, bo to akt agresji wobec Rosji... A naloty rosyjskie z terenów Białorusi nie są aktem agresji Białorusi na Ukrainę...
@fafkawirafka
Są.
Panie premierze, może chociaż raz jakaś natychmiastowa decyzja bez czczego gadania?
Skazywać dzieci syryjskie na śmierć jest łatwo, a zamknąć przejście tak trudno.
@xyz-18
Widzisz chciałeś Polski w Unii to teraz sami nie możemy zamykać granicy. To jest granica Unii i tylko Unia może ją zamknąć
@xyz-18
syryjskie dzieci to PiS okradał w ramach działalności w PCK akurat
już oceniałe(a)ś
@Hal_Bregg
Ale możemy w trybie pilnym remontować drogi dojazdowe do przejść
już oceniałe(a)ś
@Hal_Bregg
Łgarz!!!
A kto premierowi niecnocie zabrania.
Słabiutki jesteś paskudo pisia
Skoro rosyjskie samoloty mogą startować z Białorusi, to dlaczego ukraińskie nie miałyby startować z Polaki?
@telok
bo mają swoje lotniska?
@zxc123
A Białoruś jest ?
@lort-wiader
przeciez bialorus jest tylko formalnie niepodlegla, realnie to moskiewska zagroda gdzie putinskie robia sobie co chca...
@zxc123
A Białoruś Łukaszenki jest ? OD KIEDY !!!
@lort-wiader
Kiedy polityczni tchórze wyjaśnia tą idiotyczną sytuację !

Totalna blokada Białorusi ! NATYCHMIAST !!!
Czyli problem z dostarczeniem Migow29 do Ukrainy rozwiazal za Polske Putin. Teraz, na tych samych zasadach co rosyjscy piloci startujacy z lotniska bialoruskiego, piloci ukrainscy moga startowac Migami29 z ktoregos z polskich lotnisk. Bo zezwolenie na to przez Polske takze nie bedzie aktem przylaczenia sie do wojny, po ktorejs ze stron.
już oceniałe(a)ś
widać sankcje na Białoruś nie działają
@maarrea
bo ich w Polsce k... nie ma, podziękuj Pisowcom, putinowskim podnóżkom
już oceniałe(a)ś
Czy możemy skończyć z retoryką że Białoruś to niepodległe państwo? Rosja zachodnia.
@YZAC
Z kilka lat to mogą być dwa najbiedniejsze chińskie kantony.
@YZAC
Białoruś, niepodległe państwo okupowane przez Rosjan ! ! !