Mija rok od aresztowania przez służby Łukaszenki naszego redakcyjnego kolegi Andrzeja Poczobuta.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Drogi Andrzeju,

zamarliśmy, gdy rankiem 25 marca 2021 r. dotarła do nas wiadomość, że do Twojego mieszkania w Grodnie wkroczyło KGB. Że podczas rewizji skonfiskowali nawet polskie książki. I że wyprowadzili cię w kajdankach. Wściekłość mieszała się z bezsilnością i poczuciem winy. Bo trzeba było jakoś Cię przekonać, byś zawczasu wyjechał do Polski. Reżim miał z Tobą rachunki do wyrównania. Dziesięć lat temu musiał wypuścić Cię ze szponów, choć nazywałeś Łukaszenkę dyktatorem. Było jasne, że będzie się mścić. A od dziennikarzy dziś nie oczekuje się przecież heroizmu.

Przeszedłeś przez różne więzienia, w końcu osadzili cię w owianym złą sławą Żodino. Gdy odmówiłeś ukorzenia się przed Łukaszenką – co pozwoliłoby Ci wyjechać do Polski – uznano Cię za ekstremistę i poddano jeszcze gorszym szykanom. Zakażono koronawirusem, odcięto od rodziny i jakichkolwiek wiadomości zza więziennych murów. Dochodzą do nas lakoniczne relacje, że mimo to pozostajesz nieugięty, że się trzymasz. Od dziennikarzy nie oczekuje się heroizmu, ale Ty każdego dnia dajesz jego przykłady. Zawstydzasz, inspirujesz.

Minął rok, w Ukrainie wybuchła zbrodnicza wojna. Ale to nie oznacza, że sytuacja na Białorusi i Twoja osobista walka o godność zeszły na dalszy plan. Pewne rzeczy widać teraz jaśniej. Tłumienie białoruskiej rewolucji, która wybuchła latem 2020 r. w proteście przeciwko sfałszowaniu przez Łukaszenkę wyborów prezydenckich, i zbójecka napaść Rosji na wolną Ukrainę to elementy tego samego putinowskiego planu budowania imperium zła opartego na przemocy i strachu.

Różnica polega jedynie na skali. W 2020 r., by stłumić protesty pragnących wolności Białorusinów, nie trzeba było czołgów ani artylerii, wystarczył OMON Łukaszenki. Skruszyć demokracji w Ukrainie nie dały rady rosyjskie czołgi, bomby i rakiety. Chyba dlatego Łukaszenka ciągle nie zdecydował się wysłać do Ukrainy białoruskich wojsk. Boi się, że Ukraińcy dadzą im łupnia, że jego żołnierze przejdą na ich stronę.

Na Białorusi z ręki reżimu ginęły dziesiątki niewinnych ludzi, w Ukrainie giną setki, jeśli nie tysiące. W okupowanych miastach w południowej Ukrainie służby Putina polują na dziennikarzy, tak jak polowano na Ciebie i Twoich kolegów.

Dlatego solidaryzując się z ofiarami reżimu Putina w Ukrainie, solidaryzujemy się także z jego ofiarami na Białorusi. Oni cenę za wolność płacili już w 2020 r., gdy światu wydawało się, że Putinowi wystarczy zwasalizowanie Łukaszenki, że na pewno nie posunie się dalej…

Andrzeju, nie zapominamy o Tobie. Dziś pokazywałem Swiatłanie Cichanouskiej, przywódczyni wolnej Białorusi, makietę wielkiej rzeźby, która wkrótce stanie na warszawskiej Woli. Przedstawia Ciebie, Andżelikę Borys, Maryję Kalesnikawą i inne więźniarki reżimu w momencie wyjścia w złociste słońce wolności. To dzieło Pawła Althamera, Grzegorza Jarzyny i Anny Axer-Fijałkowskiej. Reżim już przegrał, imperium zła nie powstanie. Dlatego mocno wierzę, że ta wizja wkrótce się spełni. Że wkrótce się spotkamy.

Trzymaj się, Andrzeju. My nie odpuszczamy

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Nie wiem co napisać, cholernie mi smutno, gdy pomyślę co przeżywają sami w białoruskich celach.
już oceniałe(a)ś
32
0
Pisi rząd uprawia handel ludźmi - wy sobie możecie zamknąć pana Poczobutta i panią Borys, ale w zamian podeślijcie migrantów na granicę, to sobie podbijemy słupki.

To niewyobrażalny skandal, że rząd Polski nie potrafi wymusić na tej paździerzowej satrapii wypuszczenia tych ludzi. Trzy dni blokady przejść granicznych (jakiej tam blokady - awarii systemu komputerowego i zwolnienia lekarskie celników) i więźniowie zwolnieni.
@asinau
ty mymus potego
już oceniałe(a)ś
0
1
@asinau
Nie bronie Łukaszenki ale była chyba oferta, że ma wyjechać do Polski a nie chciał..... Niestety tak jest na całym świecie w państwach bandyckich.... Niewygodnych dziennikarzy. Opozycjonistów do paki....pani Borys ma jakieś kuriozalne zarzuty za polski nacjonalizm.... Ona nawet nie angażowała się politycznie,tylko zrobiła tradycyjny polski festyn.....
już oceniałe(a)ś
1
0
@asinau
To niewyobrażalny skandal, że rząd Polski nie potrafi wymusić oddania wraku tupolewa... Ta sama logika
już oceniałe(a)ś
2
0
@plutar
No - obecnie wrak tupolewa to największy problem międzynarodowy. Bez wraku ani rusz...
już oceniałe(a)ś
0
0
Życzę Panu Andrzejowi aby doczekał wolności i upadku imperium zła.
już oceniałe(a)ś
11
1
Jak Zero i Kaczor zmienią prawo i sądy w Polsce, to u nas też tak będzie. Dziś tacy ludzie, jak np. Tusk już gniliby w celi (w Rosji tak właśnie siedzi Nawalny). A Kaczor wynosiłby pod niebiosa wolności demokratyczne w tym kraju.
@Harami2
Wuju ,co ty porównuje aż Nawalnego do Tuska. Nawalny to bohater i mąż stanu
już oceniałe(a)ś
0
1
@George Hajkowski
Nie porównuję osób, a jedynie systemy.
już oceniałe(a)ś
0
0
Andrzeju wytrzymaj!
już oceniałe(a)ś
2
0
Bardzo chwalebna postawa GW wobec Białorusi i Ukrainy. Twardo antyputinowska. Gdybyście jeszcze odpuścili antypiskowską histerię, krytykowali ich merytorycznie i uczciwie, bez imputownia proputinizmu i chęci rozbioru Ukrainy, to naprawdę można by jakoś skleić te dwa podzielone polskie plemiona. Niestety ruska agentura w stylu Giertycha, Lisa czy Mazguły nie odpuszcza...
już oceniałe(a)ś
3
8
Poczobut nie głoduje. To Mariupol, całe miasto umiera z głodu. Nie ma gorszej śmierci! Nie czas zajmować sie kolegami...
W tym kontekście chciałbym wiedzieć, co robi Izrael aby pomóc napadniętym i bestialsko torturowanym Ukraińcom?! Państwo pod szczególną ochroną GW! Oprócz ulizanych art. Geberta nikt z was nie ma prawa o tym pisać? Tacy odważni jesteście w opluwaniu Polaków i przypisywaniu nam szmalcownictwa en masse zarówno 80 lat temu jak i TERAZ. Wyolbrzymiając przypadki z marginesu a pomijając te z głównego nurtu! Przynajmniej jesli chodzi o liczbę artykułów i wymownych tytułów na głównej. To można policzyć. To nie jest widzi mi sie !
A propos... Co jest w tym tweecie nieprawdziwego, że pan go zablokował? Nie mnie, bo nie byłem p. obserwatorem. Jak nie mamy argumentów, to kasujemy? Skąd ja to znam i dlaczego z forum GW?

W odpowiedzi do @Bart_Wielinski
Nie wydaje mi się, abyśmy bardziej bali się Arabów niż Izrael, kraj 2go a może 1go wyboru waszych właścicieli. Ilu uchodźców z sąsiedniej Syrii przyjął? Nic a nic n/t w GW. Za to obrzydliwe wyzywanie Polaków od szmalcowników za nieprzyjęcie migrantów wojny hybryd Putina/Łukaszenki
już oceniałe(a)ś
2
6
Przyzwyczaiłem się, że członki hasbara pilnują, by zrównowazyć dislajkami i ściągać w dół moje komentarze. Nie maja kontrargumentów to zostaje im przegłosować prawdę...
już oceniałe(a)ś
2
4
@wan4
Dziadek kartoflany, porywacz samolotow, wiezi ludzi przez rok bez sądu, a panu to nie przeszkadza?
już oceniałe(a)ś
3
2
@wan4
Dostajesz dislajki bo pod listem do Poczobuta puszczasz zupełnie niezwiązane z tematem bąki. Weź leki i wypie...j.
już oceniałe(a)ś
4
2
ble ble ble, parole, parole , parole.. Ludzie pogadali a Poczobud siedzi. GW nie ma zadnych mozliwosci tylko bije piane
@Patryk200502
Jak żeś taki mądry, to załatw zwolnienie więźniów politycznych na Białorusi. Wszyscy będą Ci wdzięczni, zwłaszcza więźniowie.
już oceniałe(a)ś
4
0