Dziennikarzy gazety "Melitopolskie Wedomosti" zostali dziś uprowadzeni przez wojska rosyjskie. Po kilku godzinach zwolniono ich po "rozmowie profilaktycznej". "Wyborcza" przyłącza się do protestu przeciwko atakom na wolną prasę w Ukrainie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rosyjskie wojska okupacyjne uprowadziły dziś w Melitopolu czworo dziennikarzy lokalnej gazety „Melitopolskie Wedomosti": jej wydawcę Michaiła Kumoka, redaktor naczelną Jewgeniję Borjan i dziennikarki – Julię Olchowschą i Liubow Czajkę. Uzbrojeni żołnierze zabrali ich ze swych mieszkań i wywieźli w nieznanym kierunku. Dziennikarze zostali uwolnieni po kilku godzinach po przeprowadzeniu z nimi "rozmowy profilaktycznej".

Przez cały czas oblężenia miasta „Melitopolskie Wedomosti" były ze swoimi czytelnikami, relacjonowały wydarzenia, wspierały ich na duchu. Ich dziennikarze nie mieli wątpliwości, że jeśli Rosjanie zdobędą Melitopol, przyjdzie im zapłacić za ich obywatelską i profesjonalną rzetelność. Nie powstrzymało ich to przed odważnym i sumiennym jej wypełnianiem.

Wyrażamy naszą pełną solidarność z dziennikarzami i – zgodnie z apelem opublikowanym przez „Melitopolskie Wedomosti" na swym portalu – oczekujemy od władz państwowych i organizacji dziennikarskich podjęcia wszelkich możliwych starań, by powstrzymać ataki na pracowników mediów w Ukrainie.

Redakcja „Gazety Wyborczej"

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Solidarni z dziennikarzami!!
  już oceniałe(a)ś
  1
  1