Młody mężczyzna uciekający przed wojną w Sudanie i młoda kobieta ewakuująca się z Ukrainy przekroczyli granicę Polski w tym samym czasie. Mieli bardzo różne doświadczenia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

KUŹNICA - W dniu, w którym wybuchła wojna w Ukrainie, Albagir, 22-letni uchodźca z Sudanu, leżał na zamarzniętej leśnej ściółce u wrót Polski i starał się nie umrzeć.

Szukały go drony wysłane przez polską Straż Graniczną. Szukały go też helikoptery. Była noc, temperatura poniżej zera i wszędzie leżał śnieg. Albagir, student medycyny, i mała grupa uchodźców z Afryki próbowali przedostać się do Polski, mając w kieszeniach tylko kilka suszonych daktyli.

- Traciliśmy nadzieję - mówi.

Tej samej nocy w małym miasteczku niedaleko Odessy 21-letnia Katia Masłowa chwyciła walizkę i tablet, którego używa do pracy nad animacjami, i wskoczyła z rodziną do bordowej toyoty RAV4. Razem z ośmiorgiem dorosłych i pięciorgiem dzieci wyruszyli w liczącym cztery samochody konwoju, który stanowił część szaleńczego exodusu ludzi próbujących uciec z ogarniętej wojną Ukrainy.

- W tym momencie nie wiedzieliśmy, dokąd zmierzamy - mówi.

W ciągu następnych dwóch tygodni to, co spotkało tych dwoje uchodźców przekraczających granicę tego samego kraju w tym samym czasie i będących w podobnym wieku, nie mogło ze sobą bardziej kontrastować. Albagir został uderzony w twarz, obrzucony obelgami na tle rasowym i pozostawiony w rękach strażnika granicznego, który, jak twierdzi Albagir, brutalnie go bił i zdawał się czerpać z tego przyjemność. Katia budzi się codziennie z pełną lodówką i świeżym chlebem na stole, a wszystko to dzięki człowiekowi, którego nazywa świętym.

Nasi i nie nasi uchodźcy

Ich odmienne doświadczenia uwypuklają nierówności związane z kryzysem uchodźczym w Europie. Są ofiarami dwóch bardzo różnych wydarzeń geopolitycznych, ale chcą tego samego - uciec przed koszmarem wojny. Z Ukrainy do Europy napływa największa od dziesięcioleci fala uchodźców, ale na Bliskim Wschodzie i w Afryce nadal trwa wiele konfliktów. W zależności od tego, przed którą wojną uciekasz, możesz zostać przyjęty w bardzo różny sposób.

Od momentu przekroczenia granicy Polski ukraińscy uchodźcy, tacy jak Masłowa, są witani muzyką fortepianową na żywo, nieskończonymi porcjami barszczu i często ciepłym łóżkiem. A to dopiero początek. Mogą latać za darmo po całej Europie samolotami węgierskiego przewoźnika Wizz Air. W Niemczech na dworcach kolejowych ustawiają się tłumy, wymachując ukraińskimi flagami. Wszystkie kraje Unii Europejskiej zezwalają im teraz na pobyt do trzech lat.

Oglądając to wszystko na ekranie telewizora w ośrodku na polskiej wsi, gdzie jest zbyt niebezpiecznie, by mógł wyjść na zewnątrz, Albagir, który prosił o niepodawanie nazwiska, ponieważ przekroczył granicę nielegalnie, mówi, że jest niemal w szoku.

- Dlaczego my nie doświadczamy takiej samej troski i miłości? Dlaczego? - pyta. - Czy Ukraińcy są lepsi od nas? Nie wiem. Dlaczego?

To, czego doświadczył Albagir, powtarzało się niezliczoną ilość razy, od Morza Śródziemnego po kanał La Manche, kiedy rządy państw europejskich utrudniały migrantom z Afryki i Bliskiego Wschodu wjazd do swoich krajów - czasami używając brutalnej siły, aby ich powstrzymać.

Jego podróż skomplikował fakt, że zdecydował się wjechać do Polski z Białorusi, sojusznika Rosji, który według państw zachodnich wywołał w zeszłym roku potężny kryzys uchodźczy. Po tym, jak Białoruś zaprosiła dziesiątki tysięcy zdesperowanych ludzi z krajów ogarniętych konfliktami, takich jak Sudan, Irak i Syria, i skierowała ich na granicę Polski, aby spowodowali chaos w Europie, Polska zareagowała zdecydowaną blokadą tej granicy.

Ukraińcy są ofiarami konfliktu na europejskiej ziemi, który przybliża się z każdym dniem. Skutkiem tego jest pełna współczucia reakcja Europejczyków. W efekcie uchodźcy z bardziej odległych stron odczuwają dotkliwe skutki nierówności i - jak twierdzą niektórzy - rasizmu.

- Po raz pierwszy widzimy taki kontrast między traktowaniem różnych grup uchodźców - mówi Camille Le Coz, analityczka ds. migracji z Brukseli, która dodaje, że Europejczycy postrzegają Ukraińców jako „jednych z nas".

Łzy szczęścia

25 lutego, dzień po inwazji Rosji na Ukrainę, Masłowa siedziała w samochodzie swojej rodziny, który pędził przez Mołdawię, i popijała pepsi.

Gdy wyglądała przez okno, widziała ludzi pozdrawiających ich, machających i pokazujących kciuki do góry.

Rozpłakała się.

- To nie te złe rzeczy nas rozkleiły, ale te dobre - mówi Masłowa. - Nie jesteś emocjonalnie przygotowany do tego, że cały świat będzie cię wspierał.

Jadąc na zachód, spierali się o to, dokąd powinni się udać. Ktoś mówił o Łotwie, ktoś inny o Gruzji. Ale Masłowa miała swój własny plan, choć trochę przypadkowy.

Studiowała animację na uczelni w Warszawie, a rodzice jej współlokatorki znali człowieka, którego ojciec miał wolny dom na polskiej wsi. Gdyby to się udało, mogłaby wrócić do szkoły animacji i spełnić swoje marzenie o tworzeniu kreskówek. Przekonała rodzinę: do Polski.

Tego samego dnia Albagir nadal był uwięziony w lesie na granicy polsko-białoruskiej. Ucieka od wielu lat. Opowiada, że jako chłopiec był świadkiem, jak jego rodzinny Darfur został zniszczony przez wojnę, i widział „wszystko, co można sobie wyobrazić". Następnie uciekł do Chartumu, stolicy Sudanu, aby studiować medycynę. Ale i Chartum wkrótce pogrążył się w chaosie.

W listopadzie pojechał do Moskwy na wizie studenckiej, aby podjąć zajęcia na prywatnym uniwersytecie, ale po ataku Rosji na Ukrainę, który wywołał poważne sankcje, Albagir obawiał się, że jego uczelnia może zostać zamknięta. Uciekł więc ponownie.

Jego plan zakładał podróż z Rosji przez Białoruś do Polski i Niemiec, ale jak twierdzi, nie wiedział, iż Polska właśnie uszczelniła swoją granicę, by odeprzeć falę migrantów przybywających z Białorusi.

Około 200 kilometrów dalej na południe konwój Masłowej dotarł w końcu do celu - gospodarstwa położonego gdzieś głęboko na polskiej wsi.

Nagle z ciemności wyłonił się krzepki mężczyzna o przerzedzonych siwych włosach.

- Cześć, jestem Janusz - powiedział.

Janusz Poterek i jego żona Anna uściskali ich i wszyscy zaczęli płakać. Ale łzy nie skończyły się na podjeździe.

Rodzina Masłowej weszła do kuchni, zobaczyła trzydaniowy posiłek, który przygotowali dla nich gospodarze, i rozpłakała się. Weszli do łazienki i zobaczyli rząd nowiutkich szczoteczek do zębów, mydeł i szamponów - i znów się rozpłakali. Zobaczyli świeżo wypraną pościel, ręczniki i koce ułożone na łóżkach - i płakali dalej.

Poterek, plantator jabłek, nigdy wcześniej nie pomagał uchodźcom, ale powiedział, że kiedy wybuchła wojna, „nie mógł pozostać obojętny".

Albo Polska, albo śmierć

Kilka nocy później, gdy Masłowa i jej rodzina podziwiali stos zabawek, które gospodarze przywieźli dla dzieci, Albagir i trzej mężczyźni, z którymi podróżował, zostali aresztowani. Udało im się niezauważenie przekroczyć polską granicę, ale kierowca, którego wynajęli, by zawiózł ich do Niemiec, zapomniał włączyć światła i został zatrzymany. Albagir powiedział, że polscy policjanci ukradli im karty SIM i power banki, wyłączyli telefony (aby nie mogli wezwać pomocy) i zawieźli ich z powrotem do miejsca, którego się bali: do lasu.

Co najmniej 19 osób zamarzło na śmierć w ostatnich miesiącach, próbując przedostać się do Polski po tym, jak polscy strażnicy graniczni wepchnęli ich z powrotem do lasu - twierdzą organizacje broniące praw człowieka.

Polscy urzędnicy twierdzą, że to nie była ich wina.

- To Białorusini - mówi Katarzyna Zdanowicz, rzeczniczka Straży Granicznej. - To oni kierują tymi ludźmi.

Obrońcy praw człowieka twierdzą, że polscy strażnicy również są winni nadużyć. Rzecznik polskiego rządu odmówił rozmowy na temat traktowania uchodźców.

„Go! Go!", krzyczeli polscy strażnicy do grupy Albagira, grożąc bronią i popychając w kierunku ogrodzenia z drutu kolczastego w odosobnionej części lasu, opowiada Albagir. Strażnicy rzucili jednym z mężczyzn w ogrodzenie tak mocno, że ten rozciął sobie rękę, dodaje. Podczas przesłuchania pokazał on ślad rozcięcia między palcami.

Kilka godzin później, wędrując bez jedzenia i wody, nie wiedząc, gdzie są, dotarli do białoruskiego posterunku granicznego i błagali strażników, by ich wpuścili.

- Potrzebowaliśmy schronienia - mówi Albagir.

Ale Białorusini mieli inne plany.

Strażnicy graniczni chwycili ich i wrzucili do zimnego garażu - opowiada Albagir. Potężny białoruski żołnierz wykrzykiwał rasistowskie obelgi i wściekle ich atakował.

- Bił nas, kopał, rzucał na ziemię, bił kijem - mówi.

Dodaje, że w garażu razem z nimi przetrzymywano jednego jasnoskórego Kurda, którego strażnik nie dotknął.

Następnie żołnierz wyprowadził ich do lasu i powiedział: „Idźcie do Polski. Jeśli wrócicie, zabijemy was".

Według organizacji broniących praw człowieka dziesiątki tysięcy uchodźców jest przepychanych między Polską a Białorusią, uwięzionych w pułapce, bez możliwości wjazdu do któregokolwiek z tych krajów lub powrotu do domu.

Piątego marca Albagir i jego grupa po raz drugi w ciągu tygodnia przekroczyli granicę z Polską, ledwo trzymając się na nogach, bliscy zamarznięcia. Zadzwonili pod numer, który dostali na wypadek kłopotów, a polska aktywistka potajemnie przyjęła ich do swojego domu i ostrzegła, żeby nie wychodzili na zewnątrz. Doświadczyli więc także aktów ludzkiej życzliwości.

Albagir planuje ubiegać się o azyl w Niemczech, które cieszą się opinią kraju hojnie traktującego wszystkich uchodźców, i ukończyć studia. Mówi po arabsku, angielsku i trochę po rosyjsku, nosi okulary w złotych oprawkach i ma starannie wypielęgnowaną brodę. Marzy o tym, by zostać lekarzem i napisać książkę o tym, co właśnie przeżył. Mówi, że wciąż nie może uwierzyć, że ludzie wykształceni, pochodzący ze stosunkowo zamożnych krajów mogą w ten sposób traktować potrzebujących.

Jeden z mężczyzn, który jest z Albagirem, Sheikh, nie zna angielskiego, więc korzysta z automatycznego tłumacza w telefonie i włącza odtwarzanie.

Mechaniczny głos z telefonu oznajmia: „Cała Europa mówi, że każdy człowiek ma swoje prawa, ale my tego jakoś nie zauważyliśmy". Zapytany, czy uważa, że rasizm miał wpływ na to, jak zostali potraktowani, Albagir nie waha się. - Tak, jak najbardziej - mówi. - Tylko rasizm.

Tymczasem rodzina Masłowej jest traktowana tylko lepiej i lepiej. Poterek zapisał jej brata i siostrę do szkoły podstawowej - polski rząd objął uchodźców ukraińskich bezpłatną edukacją i opieką zdrowotną.

- Wygląda na to, że cały kraj lekko nagina zasady dla Ukraińców - mówi Masłowa po tym, jak lekarz odmówił przyjęcia zapłaty za wizytę.

Na pytanie, czy przyjęliby uchodźców z Afryki lub Bliskiego Wschodu, Anna Poterek odpowiada: - Tak, ale nie mieliśmy takiej możliwości.

Przyznaje jednak, że „łatwiej" byłoby jej gościć Ukraińców, ponieważ łączy ich z Polakami wspólnota kulturowa. W przypadku uchodźców z krajów arabskich i Afryki pyta: - Co ja bym im ugotowała?

W ubiegły czwartek Janusz Poterek rozmawiał z przyjacielem o znalezieniu Masłowej pracy w charakterze tłumaczki.

Tego samego popołudnia Albagir i pozostali dotarli do kryjówki w Warszawie. Po raz kolejny zabroniono im wychodzić na zewnątrz.

Tytuł i śródtytuły od redakcji "Wyborczej"

Ten artykuł oryginalnie ukazał się w " The New York Times "

© 2021 The New York Times Company

Tłum. Tomasz Krzyżanowski

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Przydatne linki

Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Jestem wrogiem rasizmu i uważam że Polska powinna udzielać pomocy wszystkim potrzebującym. Jednak kontrastowanie doświadczeń kobiety uciekającej przed wojną z Ukrainy i przekraczającej legalnie granicę z doświadczeniami nielegalnego imigranta przybywającym z Rosji wydaje mi się troche naciągane, zwłaszcza ze z Rosji nie uciekał przed wojną.
@mental
Nie uciekał z Rosji, tylko z Darfuru, a dlaczego, to sobie wygooglaj
już oceniałe(a)ś
60
89
@Hayam
Ostatni raz jak sprawdzałem, to Moskwa była w Rosji.
już oceniałe(a)ś
114
25
@mental
Kompromitacja NYT, to najkrótsze podsumowanie żenującego tekstu.

Autorom uprzejmie wyjaśniam, iż cały świat kategoryzuje uchodźców i migrantów, stosując rozmaite kryteria, w tym rasistowskie.

Tak było, jest i prawdopodobnie długo jeszcze będzie. Bo wymyślony świat "różnorodny i równościowy" istnieje tylko w głowach wzmożonych i napiętych z obozu postępu.

I oczywiście wśród pracowników i pracowniń Wyborczej.
już oceniałe(a)ś
85
45
@mental
Wedlug tej logiki ta Ukrainka przyjechala z Moldawii. Przestan szukac wymowek. Jest oczywiste ze Polacy nie chca przyjmowac uchodzcow z Afryki i Bliskiego Wschodu, niezaleznie jakie okropienstwa mialyby tam miejsce. Chodzi tylko i wylacznie o podobienstwo fizyczne i kulturowe. Wszystko inne to hipokryzja.
już oceniałe(a)ś
74
27
@mental
A jednak jesteś pan faszystą. Skąd wiem? To czuć.
już oceniałe(a)ś
31
38
@Hayam
Polska póki co nie graniczy z Sudanem. Równie dobrze uchodźców z Sudanu i reszty Afryki mógłby zaprosić do siebie większy i bogatszy od Polski kraj w którym siedzibę ma NYT, ale jakoś tego nie robi.
już oceniałe(a)ś
88
27
@nickjestbezsensu
Ależ oczywiście, że kwestie podobieństwa również mają znaczenie i nic dziwnego.
już oceniałe(a)ś
32
11
@staccato
Poniżej pewnego poziomu dyskusji nie schodzę.
już oceniałe(a)ś
21
13
@nickjestbezsensu
Miał zapewniony dom i naukę w Rosji, to żaden uchodzca
już oceniałe(a)ś
48
21
@justin_timberlake
Ukraina nie graniczy z Niemcami czy Włochami, rozumiem że dla ciebie byłoby naturalne gdyby te kraje zamknęły granicę dla Ukraińców, a tych którzy chcieliby jednak dotrzeć do tych krajów zostawialiby na mrozie na śmierć?
już oceniałe(a)ś
33
20
@mental
Ale rozumiesz, że "legalność" przekroczenia tej granicy wynika tylko i wyłącznie z tego czy rząd uznaje coś za legalne lub nie. Równie dobrze można powiedzieć Ukraińcom, że Polska zamyka przed nimi granicę i od tej pory każdy kto ją przekroczy zrobi to nielegalnie, dokładnie tak jak zamknięto granicę z Białorusią.
już oceniałe(a)ś
36
20
@Hayam
Mąż ukrainki i ojciec jej dzieci nie ucieka jak Albagir tylko walczy o lepsze jutro dla swojej rodziny. To jest najważmiejsza różnica, a nie jakieś pieprzenie o rasizmie. Te wszystkie Albagiry powinny brać przykład z ukraińców.
już oceniałe(a)ś
57
30
@Damian_Wislocki
Oczywiście. Ukraińcy po dotarciu do Polski są w kraju bezpiecznym, który zresztą zapewnia im maksimum warunków życiowych jak na możliwości tego kraju - i bardzo dobrze. A czy kraje trzecie zechcą ich przyjąć, to już zależy od krajów trzecich.
już oceniałe(a)ś
34
5
@Damian_Wislocki
Oczywista oczywistość. I co z tego? Tak samo jest w USA i wszędzie na świecie. Ja zresztą nigdzie nie twierdzę, że zgadzam się z polityka PiS odnośnie nielegalnych imigrantów z Białorusi. Chodziło mi raczej o to, że autorzy z NYT dopuszczają się pewnej manipulacji, a ja jeśli już mam być manipulowany, to wolę być manipulowany umiejętnie i z szacunkiem dla mojej inteligencji :)
już oceniałe(a)ś
39
10
@Ricki
Tak, ale Ukraina nie wypuszcza mężczyzn dlatego oni walczą, nie dlatego że chcą.
Czyli chyba jednak rasizm.
już oceniałe(a)ś
18
16
@mental
Dodam, że Albagir w Rosji studiował na prywatnej uczelni, więc musiał za to zapłacić lub być na wymianie studenckiej, czyli nie miał tam statusu uchodźcy. Uciekł z Moskwy ze względu na sankcje nałożone na Rosję, które w opinii większości ekspertów jeszcze nie są w pełni odczuwalne. Dzisiaj pojawiła się informacja, że Rosja spłaciła odsetki. Otrzymał w Polsce pomoc. Pomimo tego, że zdecydował się na nielegalne przekroczenie granicy. Dlatego każą mu się ukrywać, bo przebywa w naszym kraju nielegalnie. Ukrainka przekroczyła granicę legalnie, bo faktycznie jest w uprzywilejowanej pozycji, gdyż stworzono dla Ukrainy legalną ścieżkę przyjmowania uchodźców. Słabością artykułu jest to, że marginalizuje sposób przekroczenia granicy, kontekst sytuacyjny a skupia się na rasizmie, któremu de facto zachowanie polskich aktywistów i słowa polskiej rodziny zaprzeczają, ale też nie oznaczają, że problemu rasizmu w Polsce nie ma.
już oceniałe(a)ś
51
7
@mental
Przepraszam, ale czy Rosja nie jest w stanie wojny, tylko w trakcie operacji specjalnej? To jest ciekawe, jak tradycyjny polski antysemityzm przeradza się w rasizm i wieśniaczą ksenofobię.
już oceniałe(a)ś
12
16
@karawa881
W Rosji sielanka... dom, nauka i murzynów nie biją.
już oceniałe(a)ś
6
3
@jww2020
Mówisz o sobie? Ja akurat mieszkam w NYC i posiadam przyjaciół o różnym pochodzeniu i kolorze skóry.
już oceniałe(a)ś
4
7
@mental
Chłopie, jaja sobie robisz i deklarowane zamieszkiwanie w NYC wydaje mi się mocno naciągane. Inna sprawa, że amerykańska Polonia jest na różnym poziomie. Raczej stawiam na adres w Mławie lub Nowym Targu.
już oceniałe(a)ś
4
7
@montellano
To nie oznacza, że mamy to akceptować, bo "tak było, jest i będzie".
już oceniałe(a)ś
6
2
@Ricki
Mąż Ukrainki walczy od 3 tygodni, a nie od kilku/kilkunastu lat.
Przeprawa z Afryki do Europy to nie podróż dla kobiety z dziećmi - nawet jak się takie znalazły, to od razu umierały. Zostali mężczyźni - dlatego, że przeżyli.
już oceniałe(a)ś
9
15
@iruuuuuu
Trudno kobietom z dziećmi przejść przez polską granicą z Białorusią, zwłaszcza że zostawały z małymi dziećmi odsyłane do Łukaszenki. Sprawa dla trybunału w Hadze lub innego.
już oceniałe(a)ś
10
1
@mental
Była, ale się skończyła.
już oceniałe(a)ś
1
0
@jww2020
... o Moskwie. Wątki się mieszają, ale @mental powinien zerwać z ruską propagandą.
już oceniałe(a)ś
1
2
@QuQu
Oficjalnie nie wypuszcza ale za 2000 euro, a tyle zapłacił Albagir Białoruskim gangusom, przerzut przez zieloną granicę by się znalazł. Jakoś nie słychać o tym.
Ukraińcy porzucają pracę w Niemczech i jadą w rodzinne strony bronić swej ojczyzny. Media nie informują o tym aby Albagiry robiły to samo. TO JEST WŁAŚNIE TA RÓŻNICA.
NYT pisze o rasizmie w Polsce. Ile Albagirów przyjęto w US?
już oceniałe(a)ś
20
6
@mental
Bliski wschód i Afryka przyjęły zero ukraińców, więc nie poczuwam się do żadnej odpowiedzailności wobec Somalijczyków lezących przez trzy kontynenty po socjal.
już oceniałe(a)ś
18
7
@mental
A na czym polega ta manipulacja ? Dziennikarz opisuje losy dwóch uchodźców.
A to, że jest ogromna różnica w traktowaniu uchodźców z Ukrainy i z innych krajów np. z Syrii której miasta były bombardowane i niszczone również przez Putina, to wszyscy w Polsce dokładnie wiemy. Może oprócz tych zmanipulowanych przez propagandę PISu.
już oceniałe(a)ś
7
7
@montellano
zgadzam sie, zenujecy tekst - szczegolnie, ze Jeffrey Gettleman jest laureatem Pulitzera... a polska wspolautorka to zwyczajna oportunistka...

powtarzam, moze Jeffrey Gettleman poprosilby rzad Bidena, by oferowal wizy dla ukrainskich uchodzcow zwazywszy, ze w Stanach jest bardzo duza diaspora ukrainska, ktora moze zapewnic im pomoc. USA dalo jak na razie 50 wiz. Jesli Gettleman byl w Przemyslu, gdzie nagrywal wywiady dla amerykanskich stacji o tym jakimi "rasistami sa Polacy" - to chyba widzial co sie dzieje na miejscu - z jakim wysilkiem i oddaniem jest organizowana pomoc - jego artykul mozna wylacznie tlumaczyc zla wola.

nie rozumiem dlaczego Gazeta Wyborcza przedrukowala ten artykul - no moze by pokazac jak wredna prase Polska dostaje w New York Times - i to w takich czasach. Dziekuje Jeffrey Gettleman i Monice Pronczuk sa talent w donoszeniu w takim stylu, z pierwszej linii pomocy uciekajacym ze straszliwej wojny.
już oceniałe(a)ś
16
4
@QuQu
A tysiące mężczyzn wracających do Ukrainy o czym świadczy? Nie wyciągaj wniosków na temat wszystkich mężczyzn
już oceniałe(a)ś
7
1
@nickjestbezsensu
To dlaczego cała Warszawa jest zawalona nimi?
już oceniałe(a)ś
0
2
@mental
Ukraińcy przekraczają granice legalnie, właśnie dlatego, że zmieniono przepisy i im to umożliwiono. Przed wojną też potrzebowali wizy. Wobec uchodźców na granicy z Białorusią stosuje się push-back, który stał się "legalny" po zmianie przepisów.
już oceniałe(a)ś
4
3
@iruuuuuu
Oczywiście, że nie należy tego akceptować, ale ja nie o tym pisałem.

Żenujący tekst NYT od początku jest pisany z tezą: żeby wskazać na tenże rasizm w Polsce - i w zasadzie tylko w Polsce (spójrz na tytuł!).

Podaje przykłady anegdotyczne, a co więcej, opisy złego traktowania są przedstawiane wyłącznie na podstawie relacji Sudańczyka.

Natomiast moje stwierdzenie "było, jest i będzie" to po prostu stwierdzenie faktu. Takie samo jak to, że Słońce wschodzi i zachodzi, mamy dzień i noc.
już oceniałe(a)ś
11
3
@komentatorka333
A co tutaj rozumieć, skoro jedna z pracowniń (p. Kromer) usilnie poszukiwała ukraińskich uchodźców, którzy zostali w Polsce oszukani, wykorzystani itp.

Po prostu Wyborcza, z zacięciem godnym lepszej sprawy, od lat obrzydza nam samym wizerunek Polakai naszego kraju.

Nie zauważając, że robi to z taką samą gracją jak ci, którzy piszą o "leniwych Murzynach", "Arabach terrorystach", "uchodźcach gwałcicielach".
już oceniałe(a)ś
11
1
@mental
Chlopie, grzęźniesz w mule...
już oceniałe(a)ś
2
4
@Ricki
Co ty prdlisz?
już oceniałe(a)ś
1
1
@montellano
NYT to chyba ma siedzibę w kraju który postawił mur na granicy z Meksykiem.
już oceniałe(a)ś
5
0
@montellano
Ale bić człowieka za kolor skóry, to choojostwo do ntej potęgi
już oceniałe(a)ś
5
0
Kilka refleksji: autorzy artykułu przyznają że kraje Europy Zachodniej " na różne sposoby" utrudniają emigrantom z bliskiego wschodu I Afryki przyjazd . Niestety, ale doświadczenia Francji, Niemiec czy innych krajów zachodu nie zachęcają do entuzjaztycznego powitania kolejnych fal " uchodźców klimatycznych " . We Francji przed wojną na Ukrainie głównym tematem wyborów prezydenckich była postępująca islamizacja laickiej oficjalnie Republiki i słaba integracja emigrantów z Algieri czy Maroka którzy w kolejnych pokoleniach mówią o tych krajach " moja ojczyzna ". W Niemczech witają kwiatami nie tylko Ukraińców: w 2015 roku witali tak przybyszy z bliskiego wschodu ( głównie młodych mężczyzn), tylko trzy lata później niewielka kawiarniana partyjka profesorów sceptycznych wobec eurowaluty stała się trzecią siłą w Bundestagu na fali rozczarowania ( delikatnie mówiąc) słabym przyjmowaniem przez tych młodych mężczyzn z bliskiego wschodu takich wartości niemieckich jak np. Prawa kobiet....co do " bliskości kulturowej " Polski z Ukrainą, to już pisałem: jednym z moich ulubionych bohaterów jest legendarny " lew z Pandższiru" czyli Ahmed Szach Massud. Mial inny kolor skóry, nie rozumiem jego języka i wyznawał islam ( podobnie jak wielcy patrioci rzeczpospolitej i uczestnicy wszystkich naszych powstań czyli polscy Tatarzy) , ale postawę wobec swojego kraju, ludu i jego wrogów miał taką jak Traugutt czy Czarniecki: walczył w ich obronie. Czyli robił to co mężczyźni na Ukrainie którzy zostawiają swoje żony i dzieci na granicy a potem idą do walki za swój kraj. Podobnie jak tysiące Ukraińców w Polsce co teraz zostawiają bezpieczne życie nad Wisłą i dobrowolnie wracają do swego kraju by go bronić przed inwazją. Czyli to samo co sto lat temu tysiące Polaków w USA i Kanadzie gdy zostawiali bezpieczne życie i wstępowali do " błękitnej armi" generała Hallera. Tak więc w naszej " bliskości" wobec Ukraińców nie chodzi o język czy kolor skóry tylko o podobną postawę wobec swego kraju i narodu.
@marekpoplawski

Kultura rasizmu ? a o Stanach Zjednoczonych masz szarobure pojęcie
już oceniałe(a)ś
13
63
@marekpoplawski
Aż dziw bierze że dostajesz minusy
już oceniałe(a)ś
56
11
@marekpoplawski
Zadam pytanie zupełnie niezwiązane z tematem....dlaczego o tym że Polka została MISS WORLD 2022 dowiedziałem się z aplikacji BBC ? Gdy podobny tytuł dostała Aneta Kręglicka to było święto narodowe...rozumiem że wojna i uchodźcy...ale to chyba jest jakiś powód do dumy albo przynajmniej do wspomnienia o tym w mediach ?
już oceniałe(a)ś
28
31
@marekpoplawski
Niech NYT pojedzie na granicę Meksyk-USA i zobaczy jak tam się traktuje uchodźców ... Nie ma tam nic budującego ani pozytywnego. Ich straż graniczna traktuje uchodźców tak samo jak nasza na granicy z Białorusią albo nawet i gorzej. Widzą źdźbło w naszym oku a nie widzą belki w swoim.
już oceniałe(a)ś
72
11
@ EEI58
Widzę, że "ekspertowi" nie chciało się nawet zajrzeć na stronę NYT, gdzie artykułów o sytuacji na granicy z Meksykiem są setki, w tym takie które zostały nagrodzone Pulitzerem.
Do tego typowy whatabutizm, złe traktowanie na granicy z Meksykiem, ma usprawiedliwiać mordowanie ludzi (tak bo wyrzucanie ludzi w nocy do lasu, na mróz to jest mordowanie) na granicy w Polsce.
już oceniałe(a)ś
38
15
@marekpoplawski
Na naszą postawę wobec uchodźców z Ukrainy ma też wpływ pozytywne na ogół doświadczenie z milionem Ukraińców który jest w Polsce od dawna: pracowici, żadnych ulic czy dzielnic gdzie policja nie wchodzi po zmroku a za dnia to tylko ze wsparciem wozów bojowych....były tylko kiedyś narzekania na styl jazdy kierowców , ale to akurat mają " wyniesione" ze starego kraju. Pamiętam fragment książki Normana Daviesa z pobytu na Ukrainie : " na moją nieśmiałą prośbę o ograniczenie prędkości chociaż do...120 na godzinę....nasz kierowca Wasyl( który wozi też biskupa) robi obrażoną minę. Zamykam oczy i zaczynam modlić się....po drodze mijamy kierowców z podobnym stylem jazdy"....
już oceniałe(a)ś
45
3
@marekpoplawski
Wiesz, gdybym tego nie widziała na własne oczy to bym ci nawet uwierzyła.
W latach 80-tych była niesamowita fala migracyjna....młodych mężczyzn do krajów Europy zachodniej, Kanady i USA z Polski. Też jakoś nie mieli zamiaru odbudowywać tego kraju albo walczyć u boku solidarności. Tyle na temat walki o ojczyznę.
już oceniałe(a)ś
43
20
@matski
Dajta se, towarzyszu, spokój. Już wszyscy wiedzą, że wasze wycie o "rasizmfaszyszmcośtamfobiaaa" to mentalny knebel zastępujący argumentację, w związku z czym nie robi już na nikim wrażenia. Aha - w języku polskim nie ma wyrażenia "szarobure pojęcie".
już oceniałe(a)ś
12
16
@QuQu
Oczywiście że była. I ten argument " bo Polacy w stanie wojennym też "... już komentowałem nie wiem ile razy: tak, Polacy też a ich dzieci to już Niemcy Francuzi Duńczycy ( jak Caroline Wozniacki) czy Australijczycy. Oni nie wiwatują w Niemczech na cześć Dudy jak niemieccy Turcy na cześć Erdogana, i nie rządzą się w swoich dzielnicach " prawem katolickim" podobnie jak milion Ukraińców w Polsce nie rządzi się prawem prawosławnym czy unickim...a argument o " pijanych polaczkach" w Ameryce czy Brukseli też komentowałem : te " polaczki" co kiszą się we własnym sosie i oglądają polsat to nie jest problem dla Ameryki czy Francji, ale nad Sekwaną główny temat kampani prezydenckiej ( do niedawna) to dzielnice emigrantów z bliskiego Wschodu I Afryki czyli " obszary poza kontrolą świeckiej Republiki " jak pisali rok temu emerytowani generałowie armi francuskiej...
już oceniałe(a)ś
33
7
@QuQu
1. W latach 80. (zwróć uwagę na pisownię) nie było po czym odbudowywać kraju, bo nie trwała wtedy żadna wojna.
2. Młodzi mężczyźni emigrujący z Polski w latach 80. w ogromnej większości przypadków przekraczali granicę LEGALNIE, legitymując się PRAWDZIWYM paszportem. Spośród nielicznych przypadków przekroczenia nielegalnego porywacze samolotów natychmiast po wylądowaniu trafiali tam, gdzie miejsce kryminalistów, czyli za kratki, a podróżujący pod podwoziem ciężarówki bracia Zielińscy odpowiedzialności uniknęli z racji niepełnoletności. O przypadkach niszczenia przez nich instalacji granicznych i atakowania pograniczników nie słyszano.
3. Młodych mężczyzn emigrujących z Polski nigdy nie były nawet dziesiątki milionów, o setkach czy miliardach nie wspominając.
4. Osiedlanie się wyżej wymienionych na tzw. zachodzie nie doprowadziło do powstania tworu nazwanego później "społeczeństwem równoległym" ze wszystkimi tego konsekwencjami. Ot, takie tam nieistotne detale.
już oceniałe(a)ś
41
10
@QuQu
QQ ty masz na Muniu.
już oceniałe(a)ś
1
4
@ariapura
Ad. 1 Właściwie z tego co piszesz to trochę nie wiadomo dlaczego Polacy w ogóle wyjeżdżali z Polski ? Ad. 2 Posiadanie paszportu w tamtych czasach nie było równoznaczne z pozwoleniem na ucieczkę z kraju. Ad. 3 Czy na granicy Polski i Białorusi są miliardy uchodźców ? Ad. 4 Społeczeństwo równoległe to my mamy we własnym kraju, to jest dopiero osiągnięcie.
już oceniałe(a)ś
24
12
@matski
A gdzie pisał o USA?
już oceniałe(a)ś
2
0
@marekpoplawski

Doktor Jaroslaw Kaczyński
powinien udzielić w Polsce schronienia 218 milionom obywateli Nigerii.
już oceniałe(a)ś
6
10
@marekpoplawski
Niestety to co piszesz to są odosobnione przypadki. Można spotkać złych ludzi w każdej nacji. Poza tym pomyśl - gdy ciebie wszyscy kopią, ubliżają, to kim się stajesz? Pełnym miłości chodzącym dobrem, czy raczej włącza się instynkt przetrwania?
już oceniałe(a)ś
11
2
@marekpoplawski
Umieranie jest jednakowe, dla tych co bliżej sa naszej kulturze, jak i dla tych co sa calkowicie odmienne. bardzo niemoralne sa Pana dywagacje :(>
już oceniałe(a)ś
9
1
@marekpoplawski
ja zastanawiam sie nad kontynuacją prenumeraty bo za takie przedruki szczucia i manipulacji płacic nie zamierzam
już oceniałe(a)ś
7
6
@marekpoplawski
Dodam, że Ukrainki są naszymi sąsiadkami. Nie domagają się wiz do USA bo tam lepiej, ściemniając ze studiują medycynę. A jeśli będą to już problem USA.
już oceniałe(a)ś
7
3
@JimmyDore
Jeju..aż tylu ich i ponad 230/km2..dwa razy więcej niż w Polsce ..., całe życie człowiek się uczy... Pozdrawiam
już oceniałe(a)ś
2
0
@marekpoplawski
Częściowo się zgadzam, częściowo nie.
Jestem otoczony Ukraińcami - nikt z nich nie wraca walczyć.
To, że mężczyźni na Ukrainie walczą jest pewnie po części wynikiem tego, że nie wolno im wyjechać.
Ja sam wolałbym uciec przed wojną.
już oceniałe(a)ś
5
2
@ariapura
Dokładnie. Ludzie nawiewający z demoludów wyjeżdżali turystycznie i albo zostawali nielegalnie (nie stanowiąc przy tym żadnego obciążenia dla systemu, wręcz przeciwnie, starali się trzymać poza zasięgiem radaru, więc pracowali i potem legalizowali pobyt), albo wchodzili na normalną ścieżkę azylową, która nie była jakimś szczególnym cudem, miodem i orzeszkami. Jedni znajomi tak wyjechali do Niemiec, inni do Austrii - było siedzenie miesiącami w obozie, skromne kieszonkowe i obowiązkowa nauka języka, jak również przepytywanie, jak to niby ich prześladował ten reżim komunistyczny, wcale ich jakoś szczególnie z otwartymi rękami nie witano, mimo że miesięcznie to były najwyżej dziesiątki ludzi, nie miliony.
już oceniałe(a)ś
5
0
@Damian_Wislocki
dziadekzbielan: Jeśli do mojego domu ktoś wchodzi chyłkiem, nocą przez okno, to jest to zapewne włamywacz i ja będę do niego strzelał. Jeśli ktoś puka do moich drzwi i ja go wpuszczam, to jest mój gość. Polska to mój dom.
już oceniałe(a)ś
2
0
Uchodźcy uciekają do państw ościennych a nie na inny kontynent. Uchodźcy to nie SAMI młodzi mężczyźni w sile wieku, a starcy i kobiety z dziećmi i tobołami. Tak było zawsze i tak będzie zawsze. Ukraińcy to prawdziwi uchodźcy, a nie poszukiwacze socjalu, którzy mogą sobie wybrać w którym kraju zostaną, bo oferuje im więcej pieniędzy. Co chyba najważniejsze - Ukraińcy po wojnie planują w zdecydowanej większości wrócić do swojej ojczyzny i ją odbudowywać, tak jak Europejczycy zawsze to robili, w pocie czoła, a nie jak nachodźcy z Afryki i Azji, którzy zostaną w Europie, żeby żyć na koszt ciężko pracujących społeczeństw Zachodu. Niestety na Zachodzie jest pewna część społeczeństwa, która z łatwością łyka takie głodne kawałki o uciśnionych muzułmanach. Pozostaje nam nie zważać na to i robić swoje, dalej ratując ludzkie życia przyjmując uchodźców z Ukrainy.
@mixelpixel
Oj, coś się chyba zagalopowałeś z tymi najeźdźcami. To nie Europejczycy przez setki lat najeżdżali i eksploatowali Azje i Afryke?
już oceniałe(a)ś
21
22
@mixelpixel
Och jacy biedni i spracowani ci Europejczycy, co przez stulecia batożyli niewolników z Afryki. Ale się uśmiałam. Bogactwo Europy Zachodniej nie wzięło się z ciężkiej pracy w pocie czoła, lol.
już oceniałe(a)ś
22
14
@MickIO
nie setki, bo epizod kolonialny trwał raptem nieco ponad sto lat, a pod rządami ?Europejczyków? tym ludziom nierzadko było lepiej niż teraz, gdy nurzają się w biedzie, korupcji i bezsensownych konfliktach.
już oceniałe(a)ś
13
15
@iruuuuuu
Zwłaszcza Polacy batożyli niewolników z Afryki.
już oceniałe(a)ś
30
3
@ilTrovatore11
Przykład skolonizowanego przez ujemnoszarokomówkowych ...
już oceniałe(a)ś
4
3
@ariapura
To mówisz o Polsce, czy Europie Zachodniej w końcu? A może o tym wspaniałym polskim "socjalu", do którego warto uciekać z innego kontynentu?
już oceniałe(a)ś
4
1
@mixelpixel
Czyli Muzułmanin to nie człowiek, więc ich ratować nie trzeba? Zobaczymy za rok ilu Ukraińców faktycznie wróci na Ukrainę, a ilu zostanie w Unii.
już oceniałe(a)ś
5
6
@ariapura
Bardzo chcieli
już oceniałe(a)ś
0
0
To my graniczymy z Sudanem czy Ukrainą?
@Spencer
A jakie to ma znaczenie???
już oceniałe(a)ś
25
58
@Hayam
Na przykład takie że uchodźcą się jest w pierwszym bezpiecznym państwie, a nie dowolnym państwie jakie sobie wybierzesz. To bardzo precyzyjny termin prawny, a nie definicja obejmująca wszystko co akurat pasuje politycznie.
już oceniałe(a)ś
84
10
@wujcioszeIa
Wielu imigrantow ma prawo do azylu, ale i tak wiekszosc Polakow ich nie chce. Mysle ze zaslanianie sie prawem to glownie wymowka. Poza tym sam fakt ze dla uchodzcow z Ukrainy tworzymy osobne przepisy swiadczy o tym ze uchodzcow traktujemy nierowno. Czy to dobrze czy zle to inna sprawa, ale przynajmniej skonczmy z hipokryzja.
już oceniałe(a)ś
23
27
@wujcioszeIa
Żadnego. Spadaj.
już oceniałe(a)ś
7
11
@Spencer
To kobiety z małymi dziećmi z Sudanu mogą sobie na granicy przymierać, bo akurat z Sudanem nie graniczymy? Oj k... ..., wybiórcze to nasze pieprzone miłosierdzie.
już oceniałe(a)ś
18
20
@Hayam
Kluczowe
już oceniałe(a)ś
6
7
@Spencer
Chłopie, graniczysz z brakiem rozumu i empatii.
już oceniałe(a)ś
10
5
@Spencer
Ważne dla mnie-która granica jest granicą 1 stosowania prawa i 2 wyklucza ludzkie zachowania(czyli kieruje się głównie "politycznym złotem") ?
już oceniałe(a)ś
5
2
@BlakeS
Hmmmmm
Od kiedy Ukraina graniczy z Niemcami, z Anglią, Francja?
Muszę jeszcze raz sprawdzić w atlasie
już oceniałe(a)ś
9
7
@Hayam
Zasadnicze. Sudanowi nie jesteśmy nic winni
już oceniałe(a)ś
10
4
@Hayam
Z punktu widzenia przepisów prawa międzynarodowego mówiących o uchodźcach dość zasadnicze.
już oceniałe(a)ś
1
1
@Spencer
Na pewno nie z Mołdawią...
już oceniałe(a)ś
2
0
@BlakeS
Czyli uchodźca z Ukrainy w Niemczech nie jest już uchodźcą ? Reguły prawne to jedna rzecz a ich przystawalność do świata rzeczywistego to druga rzecz. Terminy prawne to nie są prawdy objawione.
już oceniałe(a)ś
2
2
@BlakeS
Czyli ci co uciekali do Ameryki przed wojną też nie byli?
już oceniałe(a)ś
1
0
@opinia
Jest uchodźcą, bo uciekł z kraju gdzie jest wojna. Czy ma prawa uchodźcy w Niemczech? To tylko zależy od Niemców.
już oceniałe(a)ś
2
1
@Spencer
Granica/ościenność to tylko wymówka i wszyscy dobrze o tym wiemy. Działania segregacyjne na uchodźcach z wojny za miedzą tylko to potwierdziły. Tak jakby Czarny, obywatel np. Nigerii, studiujący czy pracujący w dniu wybuchu wojny na Ukrainie, był w stanie jednym skokiem komiksowego superbohatera wrócić do Nigerii, bo Polska oczekuje, że uchodźca z wojny będzie uchodźcą po sąsiedzku, ale w ramach ?wspolnej kultury?, czyli kolejna wymóweczka. Jeszcze inną wymówką, i dowodem na naszą niebotyczną ignorancję (typową dla Europejczyków - w tym miejscu nawet nie mogę napisać ?białych? bo komentarz znajdzie się w koszu jako rasistowski, a tymczasem każdy, kto nie wyszedł dopiero co spod kamienia wie, że Europejczycy od kilku pokoleń co najmniej mają skórę o różnych poziomach namelaninowania, a kultury nigdy jednakowej nie mieli mimo wściekłych wysiłków chrześcijaństwa) jest przekonanie o tym, kto jest a kto nie jest i kto może a kto nie może być Europejczykiem.
już oceniałe(a)ś
2
4
@ewelinanna
No i sprawa wojen: w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w dalekiej Azji ciągle są wojny, ale my, Polskoeuropejczycy z Pcimia się tym nie za bardzo interesujemy. Patrzymy na uchodźców z wojen w tamtych regionach przez pryzmat? no, chyba metek na ubraniach, to one nam tutaj wskazują, kto na naszej granicy jest emigrantem ekonomicznym (?o wojnie tam u nich nie wiem, ale tam wszedzie sie robi moje ubrania, a bieda tam aż piszczy, bo zamiast sie uczyc i normalnie pracowac za pieniadze, to szyja ubrania za miske ryzu?), a kto uchodźcą (?wojna obok, więc musi uchodźca?).
już oceniałe(a)ś
1
4
@Opa
A co jesteśmy winni Ukrainie? Rzeszów?
już oceniałe(a)ś
0
2
@Hayam
Jesteś tak zakłamany że szkoda gadać
już oceniałe(a)ś
1
0
Uwaga. Zaczyna się szczucie.
@ziemekz
Uwaga prawda polackiego pajaca boli
już oceniałe(a)ś
22
61
@premie-nam-sie-naleza
Upiłeś się?
już oceniałe(a)ś
31
12
@ziemekz
A ty nawdychałeś kleju? Pytanie premie-nam-sie-naleza jest jak najbardziej zasadne.
już oceniałe(a)ś
12
34
@ziemekz
Spojrzawszy w zwierciadło zobaczyłeś Diabła? Boli prawdy odrobina?
już oceniałe(a)ś
6
13
@ziemekz
Na nic więcej cię gnomie nie stać?
już oceniałe(a)ś
5
8
@ziemekz
Powiedzieć, że PiSowski reżim i głosujący na niego katolicki suweren jest rasistowski, to po prostu stwierdzenie faktu, żadne szczucie.
już oceniałe(a)ś
17
10
@ziemekz
Nie tyle się zaczyna, co kończy świetlaną opinię o polskim narodzie. No, nie jesteśmy tacy dobrzy na dłuższą metę i strach przed obcymi przeradza się w antysemityzm, rasizm i durnowatą ksenofobię. Już widzę co o Ukrainkach i Ukraińcach będę mógł przeczytać za dwa-trzy tygodnie. Koszmar już się zaczyna.
już oceniałe(a)ś
10
10
@moreno78
Rasistowski jest jak widać po komentarzach nie tylko elektorat Pisu.
już oceniałe(a)ś
4
4
@jww2020
<<< Nie tyle się zaczyna, co kończy świetlaną opinię o polskim narodzie. >>>

Jaką znowuż "świetlaną opinię"?? Kto takową ma; Ty może...?

<<< No, nie jesteśmy tacy dobrzy na dłuższą metę i strach przed obcymi przeradza się w antysemityzm, rasizm i durnowatą ksenofobię. Już widzę co o Ukrainkach i Ukraińcach będę mógł przeczytać za dwa-trzy tygodnie. Koszmar już się zaczyna. >>>

Zabawne, że dokładnie to samo czytałem kilkanaście lat temu (gdy zaczęła się imigracja z Ukrainy do Polski), w 2014 (gdy przybrała charakter masowy) i kilka tygodni temu (gdy zaczęła się wojna i napływ uchodźców). Już widzę, że to samo będę czytał za kilka tygodni, miesięcy i lat (ja też mam dar proroczego jasnowidzenia, a co :-D).
już oceniałe(a)ś
3
3
@persefona
Znowu otwierasz smierdzacy pysk?
już oceniałe(a)ś
1
2
Skoro pan Albagir jest wykształcony, to czemu dał z siebie zrobić narzędzie Łukaszenki nielegalnie przekraczając granicę?
@Samotnik1990
Odpowiedz masz w tekscie. Przyczytaj jeszcze raz.
już oceniałe(a)ś
19
28
@nickjestbezsensu
22 letni student medycyny ze starannie wypielęgnowaną brodą, który od kilku lat ucieka.
Ukraińcy wysyłają na Zachód kobiety i dzieci, a na Ukrainę wróciło ponad 350 tys. mężczyzn żeby bronić swego kraju.
Może tu tkwi różnica?
już oceniałe(a)ś
64
5
@nord-ost
mam dziwne wrażenie, że z niego taki student jak z koziej dupy trąba. Zapisują się na fikcyjne studia żeby mieć wizę studencką. Ciekawe jaki byłby efekt przepytania go z zagadnień medycznych, które jako student powinien znać...
już oceniałe(a)ś
29
13
@nord-ost
Być może wynika to z tego, że Ukraina jest państwem narodowym, zaś Sudan jest tyglem różnych narodów gnębionym przez rządzących Arabów. Nie ma czegoś jak naród Sudański. To tylko sztyczny twór stworzony przez Wielką Brytanię na przełomie XIX i XX wieku. Zamieszkany przez ludność różnych religii, narodowości i języków. Nie ma żadnej wspólnoty narodowej, są tylko wojny domowe
już oceniałe(a)ś
16
2
@nord-ost
Bądź rzetelny! Skąd 350 tys?
już oceniałe(a)ś
2
0
@Samotnik1990
I jeszcze ta ściema, że studiował w Moskwie a nie, że załapał się na lot Łukaszenki.
już oceniałe(a)ś
7
2
@nord-ost
Moze wielu mezczyzn by wyjechalo, ale pogranicznicy ich nie wypuszczaja. Nie kazdy sie nadaje na bohatera. Bohaterom sława, ale do bohaterstwa nie da sie nikogo zmusic.
już oceniałe(a)ś
0
2
@Samotnik1990
Oni wszyscy są ?studentami?. A potem okazuje się, ze nie ?gramatny?. Współczuje wszystkim ale nie znoszę naciągania.
już oceniałe(a)ś
6
0
Młody mężczyzna szuka wygodnego życia na koszt innych a młoda kobieta z dzieckiem ucieka przed ruskimi siejącymi zniszczenie. Proste.
@Obserwator_Polityczny
Niech pan poczyta o Darfurze. Tak tycio, tycio.
już oceniałe(a)ś
47
51
@Obserwator_Polityczny
porównują to, co nieporównywalne, i tworzą fałszywą symetrię.
już oceniałe(a)ś
40
13
@eight_stars
To dlaczego ucieka do Niemiec? Po drodze nie ma innych krajów?
już oceniałe(a)ś
43
4
@jan.dabrowski196-6@wp.pl
"W NOS MORZESZ"
Polak napisałby "możesz".
Ty się pod Polaka podszywasz, dlatego musisz zostać zgładzony.
już oceniałe(a)ś
3
2
@eight_stars
To uchodzca z Rosji a nie Darfuru, nawet tam studiował w tej Rosji
już oceniałe(a)ś
14
7
@Obserwator_Polityczny
po drodze są inne kraje, ale w tych krajach nie ma dużych ilości eeeuro...
już oceniałe(a)ś
7
3
@eight_stars
Polska nie graniczy z Darfurem
już oceniałe(a)ś
5
3
@eight_stars
Chyba w przypadku tego studenta studiującego i mieszkającego w Moskwie kraj pochodzenia nie ma znaczenia.
już oceniałe(a)ś
3
0
Uciekał z bardzo biednego i ogarniętego wojną miasta Moskwa. Faktycznie jego życie było bardzo zagrożone. Czemu nie poszedł do ambasady niemieckiej w Moskwie i nie poprosił o azyl?
@piotr.ziolo
bo do ambasady nie można ot tak sobie pójść
można do konsulatu, ale tam nie rozdają azyli. Dają co najwyżej wizy, ale raczej niezbyt chętnie i zadają przy tym wiele pytań.
już oceniałe(a)ś
12
4
@misiaczki
i dlatego mamy go wpuścić do Polski przez sieloną granicę z Białorusią. Wolne żarty
już oceniałe(a)ś
24
3
@piotr.ziolo
Bo go wcale w Moskwie nie było, pewnie ni w ząb nie umie po rosyjsku, przyleciał do Łukaszenki.
już oceniałe(a)ś
8
1