Włoski sąd zadał ostateczny cios skompromitowanej antyimigranckiej polityce Matteo Salviniego, w pełni potwierdzając prawo do obrony życia rozbitków, a nawet oddając swoisty hołd działalności wolontariuszy

W postępowaniu przedprocesowym Micaela Raimondo, sędzia trybunału z miasta Agrigento na Sycylii, uznała, że kapitanka należącego do niemieckiej NGO statku "Sea Watch 3" nie popełniła przestępstwa pomocy w nielegalnej imigracji, a także nie naruszyła kodeksu nawigacyjnego, nie stosując się do zakazu wpływania na włoskie wody terytorialne. Były to ostatnie dwa zarzuty stawiane Rackete.

Sprawa Rackete ciągnęła się od czerwca 2019 r. „Legislacyjny mur dekretów bezpieczeństwa został zburzony" - skomentowała decyzję sądu niemiecka organizacja Sea-Watch.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Włosi, nawet gdy urzeknie ich populizm, nie dają się tak łatwo wyprać z człowieczeństwa.
  @Jael
  Od kiedy to ochrona swojego kraju to brak człowieczeństwa?
  już oceniałe(a)ś
  1
  6
  @pawel_zet1
  Od wtedy, gdy jest łżepretekstem do okrucieństwa.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @Jael
  Cóż, uważasz, że nie warto chronić granic. To jest oczywiście Twój wybór, niezwykle popularny zresztą na tym forum od pewnego czasu. Zdecydowana większość Polaków ma jednak inne zdanie niż włoski sąd i uważa, że należy bronić ojczystych granic, nawet za cenę tego, że ideolodzy i pewna część zdezorientowanych i otumanionych członków społeczeństwa będzie stosowała wobec nich wyzwiska. Lepiej bowiem być nazywanym bezdusznym okrutnikiem lub gorzej niż stracić swój dom, oddać córkę na łaskę gwałcicieli i stać się obcym we własnym kraju.
  Tak więc, cóż, ja okrutnik uważam, że na naszej wschodniej granicy należy zbudować mur z karabinami maszynowi na wieżyczkach. Karabinów w razie potrzeby należy używać.
  już oceniałe(a)ś
  1
  5
  @pawel_zet1
  Ktoś może w Polsce (czy gdziekolwiek indziej) zagwarantować jakiejkolwiek kobiecie, ze nie padnie ofiarą gwałcicieli? Jeśli twierdzisz, że tak, to jesteś ideologiem - realia bowiem są takie, że zgwałcić czy zamordować (bez względu na płeć) może nawet tzw. stróż prządku.
  Btw, jak to jest, że z Polski ludzie wyjeżdżali i wyjeżdżają - i po latach wielu z nich twierdzi, ze mniej obco czuje się w nowych krajach, niż w tym, skąd wyjechali?
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  Kodeks Morski RP: "Art. 60. § 1. Kapitan jest obowiązany nieść wszelką pomoc ludziom znajdującym się na morzu w niebezpieczeństwie,
  jeżeli udzielenie tej pomocy nie naraża na poważne niebezpieczeństwo jego statku i osób znajdujących się na nim."
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  Te wyroki dają odrobinę wiary w człowieczeństwo.
  Mam nadzieję, że u nas za kilka/ kilkanaście lat osoby odpowiedzialne za morderstwa migrantów na granicy polsko-białoruskiej, począwszy od polityków, przez oficerów wydających rozkazy, na szeregowych funkcjonariuszach, którzy dopuścili się zbrodni skończywszy) staną przed sądem i dostaną wysokie wyroki.
  już oceniałe(a)ś
  7
  2
  Rozumiem, że kapitan ma prawo i obowiązek niesienia pomocy rozbitkom ale państwa nie muszą tych ludzi przyjmować, pozwolić zejść na ląd, udzielić pomocy i odesłać z powrotem.
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  No to szykujcie się europejskie przygłupy na inwazję "nowych europejczyków" . Tak ok. 500 mln z Afryki + Azja. Do każdego domu dostanie dokwaterowana rodzina bogactwa kulturowego i.....intelektualnego . Lekarzy, inżynierowie, informatycy . Będzie szansa nauczyć się tkania dywanów , hodowli kóz, kowalstwa, no i nowych języków i dialektów plemiennych . Cieszycie się przygłupy z Europy ?
  już oceniałe(a)ś
  2
  7
  Ale napiszcie do końca, że ta pani stała sie też częścią przemytniczego systemu, który sprzedaje ludziom nielegalny transport do Europy po tysiąc euro od osoby, potem wypycha tych ludzi pontonem na morze i dzwoni do najbliższego europejskiego statku z sygnałem SOS a dalszy ciąg jest znany.
  @bardzospokojny
  Tego tu nie napiszą, bo to niezgodne z ideologią.
  Nawet jeśli redakcja już czuje, że przegięła, to przecież nikt się nie przyzna, że poszli w stronę ideologii, która na Zachodzie została całkowicie skompromitowana i w naszej części Europy doskonale to widzimy. Władze Włoch czy Francji mogą robić dobrą minę do złej gry, ale Europa Zachodnia jest już cywilizacyjnie stracona.
  już oceniałe(a)ś
  4
  5
  @pawel_zet1
  dokładnie, tu jest cenzura, temat tabu, migrant jest dobry,
  nawet jak cię jutro zabije jak 11-go września 2001
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  Migrant ma prawo się bronić atakując a ty zaatakowany nie masz prawa się bronić ... bo naruszasz prawa migranta.
  No to nic, otwieramy granice i wpuszczamy wszystkich jak leci.
  Jak Niemcy i Francja się posrają - to wtedy zmieni się retoryka sądów i obrońców migrantów.
  @(?'?-'?)?
  To tak jak polityka Niemiec.
  w 2015 było serdeczne zapraszanie migrantow.
  W 2021, gdy Niemcy poznali już "uroku" ugaszczania migrantów, do błędu może i się nie przyznają, ale po cichy gratulują i popierają Polaków.
  już oceniałe(a)ś
  5
  3
  "?Migrant ma prawo się bronić"
  Tak jak my mamy prawo się bronić przed nimi, Europa nie jest kontynentem z nieograniczonym miejscem i zasobami.
  @Samotnik1990
  Dokładnie tak. Pokolenia naszych przodków pracowały na sukces Europy. I robiły to nie po to, by ostatecznie oddać swój dorobek tym, którzy z takich lub innych powodów niczego nie wypracowali.
  Afryka jest bogata w surowce, a kolonializm skończył się tam 60 lat temu. Mimo to nędza i przemoc w Afryce nie spada, a wręcz rośnie.
  już oceniałe(a)ś
  3
  4