Facebook zebra dowody na to, 瞠 bia這ruski KGB udawa w sieci polskich dziennikarzy i aktywist闚, 瞠by podsyca napi璚ia na granicy. Fa連zywe to窺amo軼i - migrant闚 - wykorzystywa豉 te siatka powsta豉 w Polsce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Meta, jak brzmi obecna nazwa Facebooka, podała w środowym komunikacie, że zidentyfikowała i usunęła 41 kont i pięć grup na FB oraz cztery konta na Instagramie powiązane ze służbami Aleksandra Łukaszenki.

„Chociaż stojący za tym ludzie próbowali ukryć swoją tożsamość i koordynację działań, nasze śledztwo wykazało powiązania z białoruskim KGB – napisała Meta. - Te fikcyjne osoby publikowały krytykę Polski w języku angielskim, polskim i kurdyjskim, w tym zdjęcia i filmy o polskich strażnikach granicznych, rzekomo naruszających prawa migrantów ".

Aby wyglądało to realnie, przy tworzeniu profili wykorzystywano nieistniejące twarze generowane za pomocą sztucznej inteligencji w technologii deepfake.

Granica polsko-białoruska, 1.12.2021
Granica polsko-białoruska, 1.12.2021  Oksana Manchuk / AP

Granica polsko-białoruska i fałszywe konta

Meta znalazła również osobną sieć, która powstała w Polsce. Tutaj profile udawały migrantów z Bliskiego Wschodu, a celem było zniechęcenie mieszkańców tego regionu do wjazdu do Unii Europejskiej.

„Te fałszywe osoby dzieliły się rzekomo własnymi negatywnymi doświadczeniami przy próbach przedostania się z Białorusi do Polski i pisały o trudnym życiu migrantów w Europie" - podała Meta. Nie poinformowano, kto konkretnie stał za tą siecią.

Komunikat brzmi następująco: „Usunęliśmy 31 kont, cztery grupy i dwa wydarzenia na Facebooku oraz cztery konta na Instagramie, które, naszym zdaniem, pochodzą z Polski i były ukierunkowane na Białoruś i Irak. Aktywność została wykryta w wyniku naszego wewnętrznego śledztwa, wszczętego, gdy podczas monitorowania kryzysu na granicy między Białorusią a UE pojawiły się podejrzenia o skoordynowane nieautentyczne zachowanie".

Dezinformacja na cały świat

W tym samym raporcie Meta poinformowała o zdjęciu fałszywych kont z Palestyny powiązanych z Hamasem.

A także ponad 500 kont powstałych w Chinach, których celem byli odbiorcy z USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanu, Tybetu i Hongkongu.

Konta te rozpowszechniały dezinformację o (nieistniejącym) szwajcarskim biologu nazwiskiem Wilson Edwards , który rzekomo oskarża USA o wywieranie nacisków na Światową Organizację Zdrowia (WHO), gdy ta badała pochodzenie wirusa wywołującego COVID-19.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
No to si teraz b璠ziemy oszukiwa. Wygra najlepszy (oszust).
ju ocenia貫(a)
2
0