Bruksela szykuje demokratyczną alternatywę dla chińskiego nowego Jedwabnego Szlaku. Unijna "Brama na Świat" ma zmobilizować do 300 mld euro inwestycji do 2027 r.

Przedstawiona w środę strategia „Bramy na Świat" (Global Gateway) nie wymienia Chin z nazwy, ale jej głównym motywem jest konkurowanie z chińską inicjatywą Pasa i Szlaku (BRI), nazywaną też nowym Jedwabnym Szlakiem. Chodzi głównie o inwestycje infrastrukturalne, które umacniają ekspansję geostrategiczną Chin, a także – często toksycznie – wiążą lokalne rządy np. w Afryce z Pekinem za pomocą ich rosnącego zadłużenia. W nowym chińskim szlaku nie chodzi o jedną drogę, lecz ich globalną sieć. Lądowy „pas" ma łączyć Chiny z Azją Środkową i Europą. A morska „droga" – z Bliskim Wschodem i Afryką.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Aleksandra Sobczak poleca

Przydatne linki

Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Polska i Wegry beda przed czy za ta "brama"
  @yogi&ranger
  Węgry będą górką rozrządową, a Polska zarosłą bocznicą.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  "Zamierzamy pokazać, że współpraca inwestycja oparta na wartościach, demokracji i praworządności przynosi efekty ? zadeklarowała w środę Ursula von der Leyen"

  Czyli jasne, po której stronie Bramy Na Świat zostanie nasz skorumpowany do cna pisowski grajdołek autorytarno-fundamentalistyczny.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  Chińczycy inwestują w wielu biednych krajach po to, by je skorumpować i od siebie uzależnić. Czy UE ma teraz zamiar robić to samo? Jeśli nie, to jaką ma formę nacisku np. na niedemokratyczne rządu wielu afrykańskich krajów?
  @sewwpl
  Form ma wiele. Jedną z nich jest ułatwianie dostępu do wielkiego, bardzo bogatego rynku. Inną jest wsparcie dla europejskich firm, które chcą inwestować w konkretnych miejscach.

  Tak, by jasne było, że wybór drogi demokracji, praw człowieka i wolności się po prostu opłaca (tak jak to się np. kiedyś opłaciło Korei Pd.). Alternatywą są modele chiński lub rosyjski.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @tmeu
  A co ma do zaoferowania takie Kongo na " bogatym rynku" oprócz surowców i pracownic seksualnych?
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  @sewwpl
  Chiny w afryce to szarańcza turbo Rabują zadłużane rozmyślnie kraje bez pardonu
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Polska niestety wychodząc z UE straci korzyści z tych projektów trafiając w orbitę PUTINA...
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Póki co to tylko hasła, a Chińczycy już mają fizyczną infrastrukturę.
  @Politolog
  ?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @Politolog
  Co mają ?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Zamiast bredzić o jedwabnych szlakach niech Unia weźmie się za odbudowę przemysłu w europie.Zależymy dziś od lekarstw i elektroniki w stopniu który jest niebezpieczny dla niezależności.Powinno się nałożyć drakońskie cła na produkty z Chin. Europa od wojny chroni swój rynek rolny i musi zacząć chronić swój rynek przemysłowy.Pazerny kapitał pora wziąć za twarz albo trzeba się zacząć uczyć chińskiego i zrobić sobie skośne oczy
  już oceniałe(a)ś
  2
  2
  HAHAHA,jedyny "konkret":
  "Zamierzamy pokazać, że współpraca inwestycja oparta na wartościach, demokracji i praworządności przynosi efekty ? zadeklarowała w środę Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej. Pytana, czy w unijnej ?Bramie na Świat" chodzi o pomoc rozwojową ze strony Unii, czy też o politykę zagraniczną, przypomniała swe hasło z początku kadencji, że obecna Komisja Europejska jest ?Komisją geopolityczną"".

  Czyli odpowiedziała, że nie nie wie o czym mówi.

  Dalej standardowe pierdy:
  -redukcji luki inwestycyjnej
  -forma ?gospodarki eksportowej"
  -bardziej skutecznego gracza geopolitycznego
  -dalszy bieg
  -to dopiero wstęp
  -będą opracowywane i realizowane
  -Europa stanie się wiodącym partnerem
  -kilkanaście mld "To wprawdzie mniej niż bilion[!!!!] dolarów, o którym w kontekście BRI mówią Chińczycy, ale Europa ma nadzieję"
  -na szczęście

  LOL
  @vq555vq
  aleś ty mundry! Czymu nie jesteś w Parlamencie UE jyno tu fanzolisz?
  już oceniałe(a)ś
  2
  1
  Śmiać się chce. W tym socjalistycznym grajdole nawet sex musi być demokratyczny i zielony. Same propagandowe hasełka w stylu kobieco-unijno uropejskim. Te Urszulę van der lejeny i inne to w chałupach pod kluczem powinny siedzieć a nie za politykę się brać. Jak zawsze beka z uni Europejskiej i ich projektach zawierających zawsze słowo demokratyczne
  już oceniałe(a)ś
  1
  15