Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Podczas ostatniej wizyty w Niemczech sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że jest możliwość przeniesienia broni jądrowej na wschód od Niemiec, a więc np. do Polski. 

Chodzi o cztery hangary z grubego żelbetu w północnej części bazy Luftwaffe w Büchel w Nadrenii-Palatynacie. To tam w tej chwili znajduje się 20 amerykańskich bomb jądrowych. Są one elementem natowskiego programu współdzielenia broni jądrowej, czyli tzw. nuclear sharing.

Tyle że przyszły niemiecki rząd stworzą partie niechętne amerykańskiej broni atomowej, - Niemcy mogą oczywiście decydować, czy w kraju będzie broń jądrowa, ale alternatywą jest to, że broń jądrowa może łatwo trafić do innych państw Europy, także na wschód od Niemiec - powiedział 19 listopada Stoltenberg.

Łukaszenka straszy bronią jądrową

Kilka dni później partie tworzące nowy rząd Niemiec zawarły umowę koalicyjną, z której wynika, że Niemcy nie zrezygnują jednak z broni jądrowej. 

Ale zapowiedź NATO o możliwości rozmieszczenia broni jądrowej "na wschód od Niemiec" nie umknęła uwadze Białorusi i Rosji. Kraje te od kilku dni informują o wspólnych ćwiczeniach wojskowych, jako pretekst podając "intensywną militarną mobilizację przy wschodnich granicach UE". 

We wtorek ministerstwo obrony narodowej Białorusi poinformowało o wspólnych, białorusko-rosyjskich lotach patrolowych wzdłuż granic Białorusi. Sam dyktator Łukaszenka dał do zrozumienia, że w każdej chwili może poprosić W豉dimira Putina o rozmieszczenie rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi.

- Jeśli NATO przeniesie broń jądrową do Polski, to zaproponuję Putinowi, aby zwrócił broń jądrową Białorusi. Wcześniej oczywiście uzgodnimy, która broń jądrowa jest najskuteczniejsza. Jestem ostrożny i przewidywalny, więc zachowałem pomieszczenia, w których tę broń można przechowywać - powiedział białoruski dyktator, którego cytuje państwowa agencja BelTA.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.