Komisja Europejska ogłosiła w środę, że przekaże 700 tys. euro w ramach pomocy humanitarnej dla migrantów z Bliskiego Wschodu, którzy utknęli na Białorusi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pieniądze mają trafić do międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka i wspieraniem najuboższych. Z tej kwoty 200 tys. euro ma trafić do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC). Kolejne pół miliona euro mają dostać inne organizacje humanitarne. Komisja Europejska podała, że trwają obecnie rozmowy z nimi "o sposobie, w jaki mają zostać wykorzystane".

- Apeluję o stworzenie po obu stronach [granicy] stałego dostępu do migrantów i uchodźców dla organizacji humanitarnych - powiedział Janez Lenarcic, europejski komisarz ds. rozwoju i pomocy humanitarnej.

Beata Szydło: Zły gest

Decyzja KE spotkała się z niejednoznaczną oceną polskich władz.

Beata Szydło, była premierka Polski, a obecnie europosłanka, oświadczyła, że to "gest zły i kompletnie bezmyślny". Wyraźnie nie zgadza się z nią szef MSWiA Mariusz Kamiński, który na Twitterze napisał: "Z satysfakcją przyjąłem decyzję KE dot. przekazania 700 tys. euro dla organizacji międzynarodowych i humanitarnych na pomoc dla migrantów na granicy po stronie białoruskiej".

Porozumienie Merkel - Łukaszenka

W czwartek Natalia Ejsmont, rzeczniczka prasowa Aleksandra Łukaszenki, poinformowała, że Białoruś jest gotowa deportować ok. 5 tys. migrantów. Warunkiem jest utworzenie przez UE korytarza humanitarnego dla 2 tys. przybyszy z Bliskiego Wschodu. Z taką propozycją miał dzień wcześniej wyjść Aleksander Łukaszenka w rozmowie z Angelą Merkel.

W czwartek rozpoczęły się również dobrowolne powroty obywateli Iraku do ojczyzny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
To jest ta dobra, ciepła, opiekuńcza matka-Polka, którą polski lud uwielbia, a może nawet wybierze kolejnym prezydentem. I pewnie tak jak na Dudę - większość elektoratu będą stanowiły kobiety.

Pis. Chce się rzy...
@szasza
Możesz od kobiet się odpierniczyć ?
Jestem obrażona!
już oceniałe(a)ś
2
6
Byle nie na Polski Czerwony Krzyż, bo PiS znowu ukradnie.
już oceniałe(a)ś
43
0
Wstyd.
już oceniałe(a)ś
39
0
Po głębokim namyśle Szydło doszła do wniosku, że te 700 tys. powinien dostać polski rząd. Za niezawracanie głowy innym rządom w rozwiązywaniu problemu na polskiej granicy. To byłby dobry gest. "Należały im się!".
już oceniałe(a)ś
36
0
Lepiej niech już ta pani się już nie wypowiada ,zwłaszcza w kwestii pieniędzy., bo znowu wyrwie się coś jej z tej butnej buzi np; Te pieniądze przecież im się nie należą, tylko naszym pogranicznikom.
już oceniałe(a)ś
27
1
I ci pisiory ?
Znowu ktoś za was musiał posprzątać ?
Szydło, czyli katoliczka, matka księdza katolickiego i babka jego syna.
@andrzejg52
babka jego syna ....dobre
już oceniałe(a)ś
5
0
Matka byłego księdza uznała, że gest pomocy ludziom w potrzebie jest "zły i kompletnie bezmyslny". Niech umierają. Im się te pieniądze nie należą, należą się beacie i jej mężowi
już oceniałe(a)ś
23
0
szydło jest złym człowiekiem, fundamentalistką katolicką w najgorszym wydaniu.
już oceniałe(a)ś
11
0