Białoruski reżim traktuje migrantów jako narzędzia do walki z Zachodem. By zemścić się na nieuznającej jego władzy Europie, Aleksander Łukaszenka gotów jest poświęcić życie tysięcy ludzi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Granicę polsko-białoruską w pobliżu przejścia Bruzgi-Kuźnica wytycza teraz drut kolczasty. Tuż za nim, po polskiej stronie, w zwartym szeregu stoją funkcjonariusze Straży Granicznej, wspierani m.in. przez wojsko i policję, wyposażone w broń, hełmy i tarcze. Po stronie białoruskiej są migranci z Bliskiego Wschodu, w kurtkach i czapkach, z plecakami lub torbami podróżnymi. A zaraz za nimi stoją uzbrojeni białoruscy funkcjonariusze w mundurach i kominiarkach, wyraźnie uniemożliwiający stłoczonym przy płocie migrantom opuszczenie strefy przygranicznej i zawrócenie w głąb Białorusi.W tle słychać odgłosy krążących nad granicą helikopterów, szczekanie psów, płacz dzieci.

Nowy obóz na granicy z Litwą

Tego wszystkiego dowiadujemy się z nagrania opublikowanego przez opozycyjny kanał Motolko Help na platformie Telegram . Z najnowszych wpisów, które pojawiły się na kanale, wynika, że w obozie namiotowym, rozbitym na granicy tuż przy drucie kolczastym, noc spędzić miało ok. 3 tysięcy osób. Ale nie całą.

Litewska redakcja Delfi poinformowała we wtorek rano, że ok. 500 migrantów z obozu w okolicy Kuźnicy przewieziono wojskowymi samochodami na granicę z Litwą niedaleko wsi Kadysz, gdzie utworzył się drugi obóz namiotowy. Serwis, powołując się na swojego informatora, opisuje, że białoruscy pogranicznicy mieli siłą zmusić osoby z Bliskiego Wschodu do przeniesienia się w inne miejsce.

- Po zmroku do obozu weszło wielu wojskowych z psami. Tych, którzy byli na obrzeżach obozu, wsadzili do wojskowych ciężarówek, mówili, że zawiozą do Polski. Ludzie płakali, prosili, żeby nie rozdzielać ich rodzin. Wtedy pogranicznicy zaczęli strzelać w powietrze. Wsadzili nas do ciężarówek, po ok. godzinie przyjechaliśmy tutaj [do Kadysza] - relacjonuje rozmówca Delfi. Białoruscy funkcjonariusze mieli też podzielić migrantów na kilkuosobowe grupy i namawiać do nielegalnego przekroczenia granicy z Litwą. W nocy litewska Straż Graniczna odnotowała 82 takie próby, polska - w ciągu doby - 309.

Łukaszenka obwinia Polskę

Białoruskie władze idą w zaparte i nie przyznają się do udziału w przerzucaniu migrantów do UE. Nadal podkreślają także, że ze względu na nałożone przez Europę sankcje nie są w stanie monitorować granic. Mińsk odpowiedzialnością za kryzys obarcza Polskę, zarzuca jej, że traktuje migrantów nieludzko, "próbując przy tym zachować pozory demokratycznego państwa i zrzucić winę na Białoruś". 

"Chcemy ostrzec stronę Polską: stosowanie prowokacji przeciwko Białorusi, by usprawiedliwić własne nielegalne działania zbrojne przeciwko pokrzywdzonym, nieuzbrojonym ludziom, wśród których są kobiety i dzieci, nie jest akceptowalne" - czytamy we wtorkowym oświadczeniu MSZ.

Łukaszenka ustami swoich ekspertów, o czym są przekonani opozycyjni blogerzy, zapowiada również eskalację kryzysu humanitarnego.

- Migranci organizują się sami przez internet, to ich nowa taktyka, którą wypracowali po bezprecedensowej przemocy ze strony polskich i litewskich służb (...). Jestem zszokowany działaniami polskich służb, które torturują ludzi (...). Należy spodziewać się zwiększonego napływu migrantów i kolejnych prób przekroczenia granicy - powiedział dziennikowi "Izwiestija" prołukaszenkowski politolog Aleksandr Szpakowski, znany ze swoich bliskich kontaktów z władzami.

Białoruś wykorzystuje zakaz dla polskich mediów

Anton Motołko, opozycyjny bloger, zwraca uwagę na liczne prowokacje ze strony władz Białorusi, które w ramach operacji specjalnej "Śluza" nie tylko próbują umożliwić migrantom nielegalne przekroczenie granicy, ale w dodatku nimi manipulują, by doprowadzić do eskalacji kryzysu. Jak pisze, w poniedziałek białoruscy pogranicznicy najpierw uniemożliwili migrantom złożenie wniosków o ochronę międzynarodową na przejściu granicznym w Kuźnicy, przepędzając ich do lasu. Później zaś, wykorzystując napiętą atmosferę i strach, mieli sprowokować migrantów do niszczenia granicznego płotu. "Wojska Łukaszenki wysłały w tłum żołnierzy incognito ze specjalną łopatą [saperską łopatą BSL110] i nożycami do cięcia metalu", tłumaczy Motołko. "To profesjonalny sprzęt, nie można ot tak kupić go w sklepie", twierdzi.

Białoruskim władzom aktywnie pomagają prorządowe i prokremlowskie redakcje, będące jedynymi dopuszczonymi do granicy mediami. Z relacji ONT, Sputnika czy "Izwiestii" dowiadujemy się jedynie, że Polska i Litwa znęcają się nad uchodźcami, a Aleksander Łukaszenka jako jedyny ma dla nich współczucie i zrozumienie.

Propagandyści wykorzystują też okazję, by przedstawić Białoruś jako państwo przyjazne, humanitarne i gościnne, będące całkowitym przeciwieństwem Litwy i Polski. Świadczy o tym m.in., komentarz udzielony we wtorek państwowej agencji prasowej Biełta przez ministra spraw wewnętrznych Iwana Kubrakowa:

- Jesteśmy gościnnym krajem, gotowym przyjąć wszystkich. Ci ludzie mają wizy, meldują się w hotelach. Uciekają przed wojną i próbują przedostać się do UE - powiedział.

Minister dodał przy tym, że Mińsk nie ma najmniejszych powodów, by interweniować, bo "migranci nie naruszyli jakichkolwiek białoruskich przepisów".

Jednocześnie władze zapewniają swoich obywateli, że dokonują wszelkich starań, by zapewnić im bezpieczeństwo. Świadczyć mają o tym m.in. ustawione w poniedziałek wieczorem na odcinku od Grodna aż do samej granicy punkty kontrolne. "Zatrzymują każdy samochód, szukają ewentualnych uchodźców", relacjonują na Telegramie mieszkańcy terenów przygranicznych.

Frustracja Łukaszenki

Zaostrzająca się wojna hybrydowa, którą pod koniec maja wytoczył UE Aleksander Łukaszenka, niepokoi niezależnych ekspertów. Zapowiadają, że pochłonie ona wiele ofiar.

Politolog Dmitrij Bołkuniec jest przekonany, że ta forma agresji doprowadzi do krwawych walk na granicy, podczas których może dojść także do ataków terrorystycznych.

- Łukaszenka szantażuje Europę, udowadnia, że jest gotów na zaostrzenie stosunków. Moim zdaniem może to doprowadzić do konfliktu wojskowego z NATO - powiedział w wywiadzie dla redakcji Lenta.

Z kolei analityk Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych Paweł Sliunkin tłumaczy, że zaostrzenie kryzysu migracyjnego spowodowane jest frustracją Łukaszenki. Sprawującemu na Białorusi władzę politykowi nie udało się na Europie wymusić ustępstw i negocjacji, a na horyzoncie majaczy piąty pakiet sankcji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Jest prawdopodobne, że wszystko wymyślił sam Kaczyński i dogadał się z Łukaszenka. Zauważył, ze traci poparcie, ze nie działają narzędzia propagandowe jak TVP. Kiedy przegra wybory pójdzie do więzienia. Zastosował metodę typową dla krajów rządzonych przez dyktaturę. Tacy wymyślają wojny jak Korea Północna gdzie w ich mediach non stop toczą się działania wojenne w wojnie, której nie ma. Społeczeństwo czuje się zagrożone ale jakże bezpieczne w rękach Ojca Narodu, który jest jego opiekunem i gwarantem bezpieczeństwa. Znowu odradza się rola mediów propagandowych, które od rana do wieczora pokazują siłę armii i sukcesy wojsk. Każdy dyktator potrzebuje wojny. Kaczyńskiemu tej wojny bardzo brakowało. Naprawdę nie zdziwiłbym się gdyby kiedyś wyszła na jaw taka oto prawda historyczna
@Bogibos11
byc moze ze opozycja dogadala sie z Lukaszenka aby ustawic Polske w zlym swietle, ale im sie nie udalo.
już oceniałe(a)ś
5
65
@Bogibos11
Nie wiem, czy to rola Kaczyńskiego, którego mam za pionka. Ja to widzę tak, że poprzez eskalację konfliktu wojennego będą chcieli uzbroić armię za zachodnie pieniądze, a potem razem z Łukaszenką napaść na zachód, szczególnie na słabo uzbrojone Niemcy, które są silne, ale ze wsparciem Ameryki. Będą się zbroić do czasu, aż zmieni się prezydent w Stanach Zjednoczonych, może ponownie Trump. KGB, GRU robi wszystko, żeby Bidenowi spadały słupki, w międzyczasie zwiększają swoje wpływy w Afryce i zbroją tamtejsze bojówki, którymi będzie zajęta Francja.
Oczywiście to nie musi tak wyglądać, ale jest to idealny scenariusz na rozbicie UE, przejęcie nad nią kontroli mieć czyste ręce. Oczywiście zakładając ścisłą współpracę Rosji i Chin, co niestety ma miejsce.
już oceniałe(a)ś
14
6
@Bogibos11
Tak, podobno od jakiegoś czasu krowy dają mniej mleka, też przez Kaczyńskiego.
już oceniałe(a)ś
12
31
@Bogibos11

Zbrodniarze NATO rozpoczeli konflikt,
atakujac i probujac obalic rząd w Minsku.
Wybory na Białorusi są tak samo uczciwe , jak w Polsce czy USA.
już oceniałe(a)ś
0
51
@Ruda_Jolka
Idiot(k)a
już oceniałe(a)ś
16
4
@Ruda_Jolka
Albo coś bierzesz (odstaw), albo wyjątkowo tępy z ciebie troll. Raczej jednak to drugie, co w sumie cieszy, bo w fabryce krucho skoro zatrudniają takich matołków jak ty.
już oceniałe(a)ś
20
1
@Ruda_Jolka
PiS ciągle w opozycji. Rządzą ponad sześć lat i nic się nie zmieniło.
już oceniałe(a)ś
23
1
@Bogibos11
Jesteśmy wszyscy skołowani, bo dużo się dzieje. Ale nie dajmy się sprowokować do pierniczenia.
Powielać można sprawdzone informacje, ale pierniczenie o tym, że ktoś tam coś wymyślił i się dogadał jest poniżej poziomu. Różnych rzeczy możemy się domyślać, ale nie publicznie wyrokować, bo pod artykułami to się analitycy wywiadu nie wypowiadają.
już oceniałe(a)ś
7
4
@Bogibos11
Przeceniasz Kaczyńskiego. Jest tylko zawistnym, starym człowiekiem, który nie jest już w stanie zmienić toku swojego myślenia.
Twoje wywody zaś są szkodliwe, jeżeli ktoś potraktuje je poważnie.
już oceniałe(a)ś
13
4
@Ruda_Jolka
równie głupia teoria jak wyjściowa. Chyba że chciałeś to właśnie pokazać.
już oceniałe(a)ś
7
0
@Cyklistaaleniewegetarianin
Dla mnie ten skrajnie samotny psychol jest zdolny do wszystkiego. Jak najbardziej należy rozważyć i taką ewentualność, że podpowiedział Łukaszence patent na próbę rozwalenia Unii i utrzymania się przy władzy w Polsce
już oceniałe(a)ś
6
2
@Ruda_Jolka
Pewnie, i opozycja sama siebie i dziennikarzy nie dopuszcza do strefy nadgranicznej ustami min. Kamińskiego. Bardzo sprytna ta opozycja skoro ma taki wpływ na działania naszego nie-rządu.
już oceniałe(a)ś
10
0
@JimmyDore
jimmy wypie...j
już oceniałe(a)ś
8
0
@Bogibos11
zakon pc, kaczyński, macierewicz i rydzyk to rosyjska agentura wpływu od dziesięcioleci z żelazną konsekwencją wpychająca Polskę w łapy "rosyjskiego niedźwiedzia . Polska od 6 lat to szara strefa wpływów rosji. Właśnie dzięki działalności tych zdrajców .
już oceniałe(a)ś
11
0
@ptasie_mleczko
Sakiewicz lubi to!
już oceniałe(a)ś
1
0
@Czesio_
bo oni sa w opozycji do rozumu, nauki, prawa, sprawiedliwosci i zwyklej przyzwoitosci...
już oceniałe(a)ś
3
0
@Bogibos11
Bez wątpienia ten kryzys pasuje gnomowi. Interes Polski się nie liczy. Kutasik może się wykazać stanowczością, mobilizowac elektorat. Tylko że sprawy zaszły za daleko. "Sytuacja nabrzmiala jak baranie jaja". Krotkowxrocznosc tej pissiej władzy jest oczywista. Grają jak kadra za Brzęczka, na utrzymanie.
już oceniałe(a)ś
3
0
@Ruda_Jolka
Różne już tu czytałem opłacane przekazy dnia, posty z farm pissich trolli, jednak ruda Jolka to chyba głupota wrodzona.
już oceniałe(a)ś
3
0
@ptasie_mleczko
Nie ! To przez Tuska .
już oceniałe(a)ś
0
0
@Bogibos11
A ja napiszę tak. Może i Jarek jest za krótki na konszachty z ruskimi, ale on jest już tylko pudrowanym trupem, który jest rozgrywany przez Ziobrę i Morawieckiego w swoich wojenkach. Ja nie zdziwiłbym się gdyby taki Ziobro był w komitywie z ruską agenturą i to on stał za wyciekiem maili Dworczyka. Historia Falenty, znajomi Macierewicza, przeszłość Rydzyka, mało wam? I niech mnie ktoś przekona, że propozycja nie do odrzucenia była niemożliwa? Np taka: "zrobimy wam kontrolowany kipisz na granicy z uchodźcami. Podroczymy się z Unią, a wy będziecie mieli przykryte tematy aborcji, inflacji, kar za sądy, maili Dworczyka. A jak nie będziecie współpracować to i tak zrobimy ten kipisz, ale na maxa. Do tego odpalimy te maile na całego, aż się zesr@#$acie. Współpracujcie, to damy wam zaistnieć w Polszy jako zwycięzcom w tej wojence, w ten sposób wygracie trzecią kadencję, nawet jak Jaro zejdzie z tego świata. Łukaszenko zarobi na Baćka Airlines, i wszyscy będą do przodu". Może to i spiskowa teoria dziejów, ale po tych chu@#$Jach spodziewam się najgorszego. Nawet parodii targowicy.
już oceniałe(a)ś
6
0
@Ruda_Jolka
Juleczko mamusia nie wychowała dobrze córeczki?"
Ja rozumiem jesteś katoliczką i jak twierdzi marszałek Terlecki masz obowiązek być kretynką.
A ty myślisz i kombinujesz! Chwała ci za to.
W tej sytuacji radzę Ci z dobrego serca nie wsadzaj nosa do cudzego prosa. A tak na marginesie pisu nie trzeba tępić w tym zakresie ta spanikowana grupa trzymająca władzę wyjątkowo sprawnie przygotowuje własne samobójstwo, wystarcz trochę poczekać.
już oceniałe(a)ś
0
0
@Czesio_
oj tam, oj tam

Rosja i Chiny chcą kasy z zachodu a nie od siebie.
Raczej Trump nie ma szans o czym wiemy, bo Putin już odkrył swoje karty i FB nie da się sterować.
Marzenie Kaczyńskiego się nie spełni. USA chce stabilnej Rosji i ustąpią w wielu sprawach. Najwyżej Rosja wchłonie Białoruś. I to będzie koszmar dla Łukaszenki.
już oceniałe(a)ś
0
0
Jak rząd nie wpuszcza mediów, w tym międzynarodowych, na granicę, to nie ma kto obiektywnie oceniać sytuacji: kto co tam robi.
już oceniałe(a)ś
101
2
Ton komentarzy jak również i tego zakłada dobrą wolę strony polskiej podczas gdy moim zdaniem to błędne założenie.Kaczyński robi wszystko by wywołany przez Łukaszenkę konflikt eskalować Tak jak Putinowi potrzebny mu wróg zewnętrzny żeby jednoczyć swoich a za chwilę za twarz chwycić przeciwników politycznych bo za mało patriotyczni i ojczyznę mu przeszkadzają bronić.Jest to również poligon gdzie policja uczy się przemocy wobec ludzi ,teraz obcych zaraz swoich. W interesie Polski jest by na granicy był frontex ,dziennikarze i niezależni obserwatorzy Ogólnie jak najszersze umiędzynarodowienie a tu nic z tego. Nie jest pewne kto dokona prowokacji z bronią ale obstawiam że to może być strona Polska PiS potrzebuje tej awantury
@aporn
Cała prawda, całą dobę!
już oceniałe(a)ś
1
3
@aporn
Kiedy ta karłowata menda zdechnie?
Jojo następca choć złodziej chyba będzie trochę mądrzejszy.
już oceniałe(a)ś
3
1
@ghost
Proszę nie żartować Jojo nie dorasta szefowi do pasa Kaczor co by o nim nie powiedzieć ,głupi nie jest
już oceniałe(a)ś
1
0
Łukaszenka jest takim samym tchórzem jak Janukowycz i Kaczyński. Żaden realny konflikt z NATO nie wchodzi w rachubę, bo bardzo źle by się to zakończyło dla samego Łukaszenki - natychmiast byłby powrót strajków, demonstracji i dyktatorek wpadłby między młot a kowadło. To oznaczałoby jego koniec.
Będzie tak długo podgrzewał atmosferę, aż sondaże PiS wrócą do tych 39% i wtedy skończy się kryzys na granicy.
już oceniałe(a)ś
49
2
ktoś nie wytrzyma i strzeli, ktoś zginie i wojna gotowa 2021 rok
@kristofemus

Wspaniała okazja. Zanim NATO ruszy tyłek to wojska Rosji dojdą do Wisły. W jego ręce wpadną tereny głosujące na pisdę w każdych wyborach.

TomiK
już oceniałe(a)ś
14
2
@kristofemus
O nic innego Rosji i Łukaszence nie chodzi. Oglądaliście Ukrainę sprzed paru lat?
Skończcie więc z tymi płaczami o zmarzniętych migrantach. Są tam na własne życzenie. Wpychacie Polskę w łapy Pisu na kolejną kadencję.
już oceniałe(a)ś
4
12
Dla ***dzielców eskalacja konfliktu jest jak najbardziej na rękę.
Pozwoli to rozbudowywać armię na niespotykaną skalę. Potem wprowadzi się stan wyjątkowy na terenie całego kraju.
A jak już zabraknie kasy na rozdawnictwo, to trzeba będzie zrobić to co musiał zrobić Hitler, czyli rozpocząć wojnę. Atak na Litwę, Czechy, Słowację, albo i Niemcy.

Nieprawdopodobne?
Ależ skąd. Oni są do tego zdolni.
@rozliczymy_to_wszystko
Obu satrapom jest to na rękę.
już oceniałe(a)ś
12
1
@rozliczymy_to_wszystko
Jak nie, jak tak!
już oceniałe(a)ś
1
0
Bačka, napij się wódki i wleź do sauny! Może to będzie koniec twoich problemów?
już oceniałe(a)ś
30
1
Kołchoźnik nie powinien tak się podniecać bo coś mu może pęknąć.
@pw63

Kondom.
już oceniałe(a)ś
2
1